X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Rosja: ukrywanie informacji nt. bezpieczeństwa jądrowego coraz bardziej niepokoi media

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 11:45
Władze Rosji próbują prezentować bezpieczeństwo jądrowe jako sprawę wewnętrzną. Niechęć do udostępnienia informacji o wypadku pod Siewierodwińskiem i jego skutkach budzi podejrzenia, że Rosja coś ukrywa - ocenia dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
Centralna jednostka sterująca Kurskiej Elektrowni Atomowej
Centralna jednostka sterująca Kurskiej Elektrowni AtomowejFoto: Shutterstock/Nordroden

rakieta rosja TOPOL shutterstock 1200.jpg
Wybuch rakiety na poligonie w Rosji. Przestano informować o promieniowaniu

"Jak się wydaje, władze wychodzą z założenia, że bezpieczeństwo jądrowe jest wyłącznie ich sprawą wewnętrzną" - konstatuje gazeta w artykule redakcyjnym. Jej zdaniem, doniesienia o tym, że po wybuchu na poligonie nad Morzem Białym cztery rosyjskie stacje mierzące poziom promieniowania przestały przekazywać dane pomiarowe, zaniepokoiła obserwatorów międzynarodowych. Nie wywołała jednak zaniepokojenia władz w Moskwie - dodaje dziennik. Wskazuje, że wszystkie cztery ośrodki podlegają ministerstwu obrony Rosji.


Reaktory 1200f.jpg
Rosyjskie stacje badawcze przestały przekazywać dane po wybuchu w Sarowie

Kwestia ponadpaństwowa

"Wiedomosti" zauważają, że bezpieczeństwo jądrowe jest "kwestią ponadpaństwową, dotyczącą wszystkich krajów i ludzi na planecie". Oceniają, że ZSRR, będąc krajem zamkniętym przed światem zewnętrznym, "usiłował demonstrować pewną otwartość w kwestii bezpieczeństwa jądrowego, przyjmując na siebie rolę autorytetu międzynarodowego w niedopuszczaniu do tego rodzaju problemów". Natomiast "obecne władze Rosji wydają się odnosić do bezpieczeństwa jądrowego jak do jakiejś sprawy wewnętrznej" - ocenia dziennik.

"W 1986 roku władze radzieckie, choć z kilkudniowym opóźnieniem, przyznały, że doszło do awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu - co prawda, dopiero po tym, jak o przekroczeniu poziomu promieniowania poinformowała Szwecja). Teraz na wszystkie pytania odpowiedź jest jedna: poziom promieniowania w rejonie wypadku nie został przekroczony, a reszta to nie wasza sprawa" - piszą "Wiedomosti".

"Jawna niechęć do przedstawienia opinii publicznej i ekspertom międzynarodowym pełnej niezbędnej informacji o zajściu i jego skutkach budzi jedynie nowe podejrzenia, iż ktoś coś ukrywa" - podsumowuje dziennik.


wybuch1200.jpg
Wybuch w Rosji: kolejne ośrodki nie podają danych o promieniowaniu

Wybuch nad Morzem Białym

Wybuch na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym nastąpił 8 sierpnia. Pierwszy oficjalny komunikat na temat zdarzenia informował, że silnik rakietowy na paliwo ciekłe wybuchł w trakcie próby poligonowej powodując pożar, ale poziom promieniowania nie zwiększył się ponad naturalną emisję tła. Jednak stacje pomiarowe w odległym o około 40 km Siewierodwińsku odnotowały nagły skok radioaktywności, która według późniejszych doniesień mediów była w pewnej chwili 200 razy silniejsza niż emisja tła.

W dniach po wybuchu cztery rosyjskie ośrodki mierzące poziom promieniowania radioaktywnego przestały przekazywać dane pomiarowe. Władze powołały się na problemy z siecią. Organizacja ds. Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO) powiadomiła we wtorek, że pracę wznowiły dwa ośrodki.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany we wtorek przez agencję Interfax powiedział, że przekazywanie przez Rosję do CTBTO danych ze stacji monitorujących promieniowanie jest dobrowolne i że wypadek z 8 sierpnia w każdym razie nie jest sprawą tej organizacji.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja planuje umieścić pływającą elektrownię atomową w Arktyce

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 07:46
Kanada przygląda się planom Rosji umieszczenia pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow w Arktyce. Konstrukcja ma zostać zacumowana w okolicach miejscowości Pewek na Czukotce i produkować prąd. Stanowi też część strategii Rosji wobec Arktyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: awaria bloków energetycznych elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:30
W zlokalizowanej w obwodzie twerskim elektrowni atomowej wyłączono trzy bloki energetyczne - podają rosyjskie media. Radio Echo Moskwy, powołując się na służby prasowe elektrowni, poinformowało, że nie odnotowano wzrostu promieniowania radioaktywnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: reaktor nr 1 w Twerze uruchomiony po zwarciu. Osiągnął pełną moc

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 11:45
Reaktor nr 1 w Kalinińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie twerskim w Rosji, w której doszło w czwartek do odłączenia reaktorów od sieci, został w sobotę włączony do sieci i osiągnął pełną moc - podały służby prasowe tej siłowni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloger: na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi doszło do pożaru

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 14:45
Na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu doszło w maju do pożaru - poinformował białoruski bloger Nexta za pośrednictwem kanału w komunikatorze Telegram, powołując się na notatkę służbową w tej sprawie. Jeden robotników użył zapalniczki i zapalił się rozpuszczalnik w pojemniku z metalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie stacje badawcze przestały przekazywać dane po wybuchu w Sarowie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 09:57
– Dwa rosyjskie ośrodki monitorujące poziom promieniowania jądrowego dwa dni po wybuchu pocisku na poligonie marynarki wojennej w Sarowie przestały przekazywać dane – pisze w poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal".
rozwiń zwiń