"Armia Niemiecka najeżdża na Polskę". Amerykańskie dzienniki z dodatkami o wojnie

W amerykańskim dzienniku Washington Post ukazują się w niedzielę artykuły o Polsce związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Projekt pod nazwą "Opowiadamy Polskę światu" to wspólne dzieło Polskiej Fundacji Narodowej i Instytutu Nowych Mediów.

2019-09-01, 15:59

"Armia Niemiecka najeżdża na Polskę". Amerykańskie dzienniki z dodatkami o wojnie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/Marek Wałkuski

Posłuchaj

Dodatek o wojnie w amerykańskim dzienniku Washington Post. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dodatek poświęcony II wojnie światowej w Washington Post opatrzony jest tytułem z 1939 r. "Armia Niemiecka najeżdża na Polskę" oraz podtytułem mówiącym o oporze Polaków, oczekiwaniu na pomoc sojuszników i straconych nadziejach na pokój. Autorem głównego artykułu pod tytułem "Długi polski rok 1939" jest premier Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

PAP Mike Pence 1200.jpg
Mike Pence: Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów

Szef polskiego rządu przypomina amerykańskim czytelnikom nie tylko o ataku nazistowskich Niemiec 1 września 1939 r., ale również sowieckiej agresji, która nastąpiła 17 września. Premier argumentuje, że II wojna światowa skończyłaby się prawdopodobnie w kilka miesięcy, gdyby Francja i Wielka Brytania od razu otworzyły front zachodni.

Mateusz Morawiecki podkreśla, że okupacja Polski i krajów zachodnich była nieporównywalna. Wskazuje na eksterminację polskiej inteligencji przez Niemców i Sowietów oraz na śmierć 6 milionów polskich obywateli, w tym 3 milionów Żydów. Premier podkreśla, że Jałta nie była historyczną koniecznością, ale politycznym wyborem Roosevelta i Churchilla i że niewola Polski rozpoczęta w 1939 r. zakończyła się dopiero 30 lat temu.

Poza tekstem premiera Mateusza Morawieckiego w dodatku znajdują się także artykuły wicepremiera Piotra Glińskiego o zrabowanych dziełach polskiej sztuki oraz profesora Wojciecha Roszkowskiego o konsekwencjach dla Polski września 1939 r. i ogromnych stratach, jakie poniósł nasz kraj.

REKLAMA

Podobny dodatek ukazał się także w innej amerykańskiej gazecie - The Chicago Tribune.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej