X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ogłoszono skład nowej Komisji Europejskiej. Dobre i złe wiadomości dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:49
Ogłoszono nowy skład Komisji Europejskiej, w którym polski kandydat otrzymał niezwykle istotną tekę ds. rolnictwa. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka podkreśla, że lista nowych komisarzy może cieszyć, ale również wzbudzać niepokój.
Audio
  • Dobre i złe wiadomości dla Polski po ogłoszeniu składu KE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska
Komisja EuropejskaFoto: Pixabay

Dobre i złe wiadomości dla Polski po ogłoszeniu składu nowej Komisji Europejskiej. Janusz Wojciechowski, zgodnie z przewidywaniami, będzie odpowiedzialny za rolnictwo, które jest jedną z najważniejszych dziedzin. Będzie odpowiedzialny za zreformowanie wspólnej polityk rolnej i wyrównanie odpłat dla rolników z Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej. - To ogromne portoflio, jest ono niesłychanie ważne - komentowała dziś przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Zobacz także
Janusz Wojciechowski 1200 EastNews.jpg
Janusz Wojciechowski zatwierdzony. Szefowa KE ogłosiła kandydatów

Dobre wiadomości dla Polski

Energia dla Estonii - to dobra wiadomość dla Polski. Kraje bałtyckie w sprawach energetycznych zawsze miały zbieżne opinie. Transport dla Rumunii - to też dobra wiadomość, bo Rumunia i Polska jednoznacznie krytycznie wypowiadają się na temat zaostrzenia zasad w transporcie międzynarodowym jeśli chodzi o delegowanie pracowników. Prace nad nimi zbliżają się ku końcowi.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Unia Europejska zmienia przepisy transportowe. Złe wieści dla polskich kierowców

Rumunka jako komisarz transportu to szansa na złagodzenie zapisów - usłyszała w Parlamencie Europejskim brukselska korespondentka Polskiego Radia. Poza tym - jak przypominali Beacie Płomeckiej polscy dyplomaci - rząd w Warszawie zabiega o wpisanie Via Carpatii do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Polska ma nadzieję, że będzie mogła liczyć na przychylność komisarz z Rumunii.

Frans Timmermans nadal ma wiele do powiedzenia

Złe wiadomości to Frans Timmermans odpowiedzialny za kwestie klimatyczne i przygotowanie zielonego ładu dla Europy zakładającego dalsze redukcje emisji dwutlenku węgla. - Chcę, by europejski zielony ład stał się symbolem Unii. Bardzo ważne jest, by Europa była pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. To nasz długofalowy cel - mówiła dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bogate doświadczenie polskiego kandydata. Kim jest Janusz Wojciechowski?

To może być problematyczne dla Polski, której gospodarka jest w większości oparta na węglu. Poza tym Frans Timmermans będzie nadzorował prace kilku komisarzy w tym także do spraw rolnictwa, czyli Janusza Wojciechowskiego, a jeśli chodzi o kwestie zmian klimatycznych, rolnictwo odgrywa kluczową rolę.

Ukłon w stronę Polski

Analizując nominacje komisarzy, można odnieść wrażenie, że Ursula von der Leyen zrobiła ukłon w stronę Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, oddając kwestie praworządności komisarz z naszego regionu. Czeszka Vera Jourova wprawdzie w tej kadencji Komisji krytykowała reformę sądownictwa w Polsce, ale zachowywała umiar i nie była tak emocjonalna jak Frans Timmermans - komentowali rozmówcy w Komisji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Sankcje za łamanie praworządności. Socjaliści stawiają warunki Ursuli von der Leyen

Vera Jourova będzie wiceprzewodniczącą Komisji i będzie nadzorować prace komisarza z Belgii, też odpowiedzialnego za praworządność. Didier Reynders, jako minister spraw zagranicznych Belgii, promował ideę rocznego przeglądu praworządności we wszystkich krajach, a nie tylko w tych wybranych, choć i on krytykował reformę sądownictwa w Polsce.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE czeka na konkretną decyzję Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 17:38
Komisja Europejska czeka na konkretną decyzję Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu. Wczoraj Izba Gmin odrzuciła wszystkie scenariusze dotyczące wyjścia z Unii - od ścisłych związków Londynu z Brukselą, przez brexit bez umowy po drugie referendum czy odwołanie wyjścia ze Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konserwatyści w PE uzależniają poparcie dla U. von der Leyen od kilku warunków

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:20
Europejscy konserwatyści jeszcze nie zdecydowali, czy poprą Ursulę von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Deputowani PiS-u, którzy dominują w grupie podkreślają, że ich głosy będą kluczowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje za łamanie praworządności. Socjaliści stawiają warunki Ursuli von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:39
Grupa Socjalistów i Demokratów postawiła kandydatce na szefową KE Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce m.in. gwarancji dla nakładania na kraje członkowskie za łamanie praworządności sankcji powiązanych z funduszami UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Tchórzewski o wyroku Sądu UE ws. gazociągu OPAL: ukróca to monopol Gazpromu w Europie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:28
- Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne na dosyć wysokim poziomie - powiedział we wtorek Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
rozwiń zwiń