Papież Franciszek: nie można wiązać wiary z opcjami politycznymi

- Nie jesteśmy inspektorami życia innych, ale promotorami dobra wszystkich - powiedział papież Franciszek podczas mszy, jaką odprawił w podrzymskim miasteczku Albano. Przestrzegał przed wiązaniem wiary z "opcjami politycznym".

2019-09-21, 21:48

Papież Franciszek: nie można wiązać wiary z opcjami politycznymi
Papież na mszy w Albano. Foto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Podczas mszy na placu przed katedrą, wokół której zgromadziły się tysiące ludzi, papież mówił w homilii: "jak byłoby pięknie, gdyby nasi sąsiedzi i znajomi czuli się w Kościele jak w domu. - Niestety zdarza się, że nasze wspólnoty stają się obce dla wielu i mało przyciągające - dodał.

- Niekiedy także my doznajemy pokusy tworzenia zamkniętych kręgów, prywatnych miejsc dla wybranych. A jest tylu braci i sióstr, którzy czują nostalgię za domem, nie mają odwagi, by zbliżyć się do nas, np. dlatego, że nie czują się mile widziani - podkreślił Franciszek.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>Papież przestrzega biskupów przed przywiązaniem do pieniędzy. "Diabeł wchodzi przez kieszenie"

Wskazał, że Bóg pragnie, aby Kościół był "domem wśród domów, gościnnym namiotem, gdzie każdy człowiek wędrujący przez życie spotka Go".

- Niech Kościół będzie miejscem, gdzie nigdy nie patrzy się na innych z góry, nigdy jako sędziowie, ale zawsze jako bracia - apelował. Jak stwierdził, "spoglądanie z góry dozwolone jest tylko wtedy, gdy schylamy się, by pomóc komuś się podnieść".

Franciszek zachęcił wiernych, by prosili "o łaskę wychodzenia naprzeciw każdemu jak bratu i tego, by nie widzieć w nikim wroga. A jeśli wyrządzono nam zło, by odpłacać się dobrem". Wzywał, by kochać ubogich i tych wszystkich, którzy nie mogą się odwdzięczyć.

Przestrzegał przed przenikaniem ducha "światowości" do wiary za sprawą "argumentów kulturowych, wizji skuteczności, opcji politycznych, wyborów partyjnych". - W ten sposób zapomina się o tym, co konieczne, o prostocie wiary - zaznaczył.

W czasie wizyty papieża w Albano pokazano mu ogromny mural, jaki namalował znany rzymski artysta sztuki ulicznej MauPal (Mauro Pallotta). Malowidło na ścianie budynku Kurii naprzeciwko katedry przedstawia Franciszka w stroju robotnika, który czyści niebo ze smogu wśród fabrycznych kominów.

jj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej