X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja: dla jednej czwartej muzułmanów szariat ważniejszy niż prawo państwowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:37
We Francji rośnie odsetek praktykujących muzułmanów. Według ostatnich danych blisko połowa młodych muzułmanów mieszkających w tym kraju uważa, że to świeckość państwa powinna dostosować się do religii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

- W przeciwieństwie do oczekiwań wielu socjologów, trajektoria sekularyzacji, którą podążyła większość Francuzów, nie jest trajektorią większości muzułmanów – zwraca uwagę Isabelle de Gaulmyn, redaktor naczelna tygodnika "La Croix".

Odniosła się do danych, które opublikował francuski Instytut IFOP. Wynika z nich, że od 1989 r. odsetek muzułmanów chodzących do meczetu na cotygodniową modlitwę wzrósł z 16 do 38 procent.

Pierwszeństwo szariatu

terror islam dżihad 1200 shutt.jpg
Islamski bank na Wyspach finansuje fundamentalizm

Dla 37 proc. francuskich muzułmanów to świeckie państwo musi dostosować się do ich religii, a nie odwrotnie. Odsetek ten jest wyższy dla młodych wyznawców i wynosi 49 proc. Co istotne, ponad jedna czwarta wyznawców Allaha, 27 proc. jest przekonanych, że prawo szariatu ma pierwszeństwo nad prawem państwowym.

Jak podkreśla Isabelle de Gaulmyn, te dane oznaczają poważne wyzwanie dla francuskiego społeczeństwa, które nie rozumie swych muzułmańskich rodaków, a francuskie szkoły nie potrafią ich wychować na lojalnych obywateli.

- Zbyt wielu młodych muzułmanów otrzymuje antymuzułmańskie nauczanie islamu oparte na naszych demokratycznych wartościach, czy to równości płci, czy wolności sumienia – dodaje redaktor naczelna "La Croix", która podkreśla, że mimo to 20 proc. muzułmanów z tytułem licencjata uważa, że lepiej byłoby zastosować prawo szariatu niż prawo republikańskie. Ocenia, że oznacza to poważne niepowodzenie francuskiej edukacji.

pg, La Croix

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy: większość uczestników sondażu za zakazem noszenia muzułmańskich burek

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:44
Z najnowszego sondażu wynika, że większość Niemców opowiada się za wprowadzeniem zakazu zakrywania twarzy przez kobiety w budynkach użyteczności publicznej. Zakazać noszenia burki chce także wiceprzewodnicząca CDU, minister rolnictwa Julia Kloeckner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjskie media: islamski bank na Wyspach finansuje fundamentalizm

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 11:21
Islamski bank na Wyspach finansuje fundamentalizm - pisze dziennik "The Times". Chodzi o działający tu od 2004 roku bank Al-Ryan, kontrolowany przez władze Kataru.
rozwiń zwiń