X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Najstarsze muzeum żydowskie w Szwajcarii pokaże wystawę o Polakach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:21
- Muzeum Żydowskie w Bazylei zorganizuje wystawę upamiętniającą polskiego ambasadora z czasów II wojny światowej Aleksandra Ładosia i kierowaną przez niego grupę, która uratowała tysiące europejskich Żydów od zagłady - poinformowała ambasada RP w Bernie.
Fałszywe paszporty dla Żydów - akcja była koordynowana przez polską ambasadę w Bernie.
Fałszywe paszporty dla Żydów - akcja była koordynowana przez polską ambasadę w Bernie.Foto: IAR

"Otrzymaliśmy informację, że wystawa rozpocznie się w listopadzie i potrwa około sześciu miesięcy. Organizatorzy pracują niezależnie, jednak od wielu miesięcy współpracowaliśmy z nimi, przekazując im materiały i eksponaty. Warto podkreślić, że inicjatywa wyszła całkowicie od strony muzeum" - powiedział ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch.  

Czytaj więcej
Aleksander_Ładoś 1200.jpg
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Grupa Ładosia

Informację o wystawie potwierdzili również organizatorzy rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu festiwalu "Culture Scapes", w czasie którego przez dwa miesiące w szwajcarskich miastach odbędzie się około 200 imprez poświęconych polskiej kulturze. Wystawa w Muzeum Żydowskim jest jedną z nich.

"Według mojej wiedzy ekspozycja ma pokazywać Grupę Ładosia ze szwajcarskiej perspektywy, tak jak postrzegała ją szwajcarska policja i szwajcarscy Żydzi. Wielu spośród nich wspierało działania polskich dyplomatów, nie zawsze mając pełną wiedzę na temat szczegółów operacji" - przypomina ambasador Kumoch.

Tożsamość uratowanych

Grupa Ładosia, składająca się z czterech polskich dyplomatów i dwóch przywódców organizacji żydowskich, doprowadziła w latach 1941-1944 do sfałszowania kilku tysięcy paszportów krajów Ameryki Łacińskiej. Instytut Pileckiego i Ambasada RP w Bernie, które od dwóch lat prowadzą prace nad listą Ładosia, oceniają, że paszporty takie otrzymało 8-10 tysięcy ludzi, z czego pewna część przeżyła Zagładę.

Lista Ładosia - stworzona przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Państwowym Auschwitz-Birkenau - pozwoliła na razie ustalić tożsamość ponad 3 tysięcy posiadaczy "paszportów Ładosia". Ambasada oraz Instytut Pileckiego zapowiadają jej publikację pod koniec tego roku. 

Czytaj więcej
ipn-paszporty-paragwaju1200.jpg
"Paszporty Paragwaju". Pierwszy dokument o Grupie Berneńskiej

Utworzone w 1966 roku Muzeum Żydowskie w Bazylei to pierwsza żydowska instytucja muzealna powołana na terenie zamieszkanym przez ludność niemieckojęzyczną po zakończeniu II wojny światowej. Jednocześnie uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych instytucji kulturalnych w Szwajcarii.  

Zobacz serwis specjalny o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej:

src="http://static.prsa.pl/a0d88756-0201-4e54-bc6c-7973c2f7766a.file"

dcz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Szwajcaria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwajcaria: Jarosław Gowin upamiętnił konsula Konstantego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 17:36
Chciałbym oddać hołd Konstantemu Rokickiego i wszystkim przedstawicielom innych nacji Europy i świata, którzy w czasach Holokaustu nie zapominali, co to znaczy być człowiekiem - powiedział w niedzielę w Lucernie wicepremier Jarosław Gowin. 
rozwiń zwiń