Grupa Wyszehradzka i Słowenia popierają członkostwo Serbii w UE
Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii wyrazili poparcie dla członkostwa Serbii w Unii Europejskiej. Nie wskazali jednak konkretnej daty akcesji tego kraju do Wspólnoty, o co apelował serbski prezydent Aleksandar Vuczić. W Lanach pod Pragą zakończył się szczyt prezydentów Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W drugim dniu obrad dołączyli do nich przywódcy Serbii i Słowenii.
2019-10-03, 19:00
Posłuchaj
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, dziękując za zaproszenie na szczyt wyszehradzki, prosił, by kraje Grupy wspierały Serbię nie tylko we własnym gronie. - Powiedzcie nam żebyśmy wiedzieli, czy możemy liczyć na to, że jeżeli zrobimy to, czego od nas oczekujecie, to zostaniemy członkami Unii w roku 2025. Tak powiedzieliście dwa lata temu. I powiedzcie tylko żebyśmy wiedzieli, czy moglibyśmy liczyć się z tym, jaka będzie nasza przyszłość" - apelował serbski przywódca.
Powiązany Artykuł
![duda 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/0fadf0bb-dc31-496d-9c76-aa3558ef52a4.jpg)
Andrzej Duda: jesteśmy zwolennikiem otwartych drzwi do Unii Europejskiej
Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że kraje wyszehradzkie są zwolennikami polityki otwartych drzwi do Unii Europejskiej. W jego ocenie, sprawdzianem skuteczności tej polityki będzie październikowe posiedzenie Rady Europejskiej, która ma określić kryteria akcesji dla czekających na początek negocjacji Albanii i Macedonii Północnej.
Polski prezydent przyznał, że droga do Unii Europejskiej jest drogą wyrzeczeń. - I żeby społeczeństwo do tego przekonać, to ta perspektywa akcesji musi być jasna i oczywista. O to dzisiaj także apelował pan prezydent Serbii. My to doskonale rozumiemy i mówiliśmy panu prezydentowi, że będziemy go w tym zdecydowanie wspierali - zapewniał Andrzej Duda.
Kwestia relacji Serbii z Kosowem
Prezydent Słowenii Borut Pahor ocenił, że rozszerzenie Unii mogłoby być pozytywną odpowiedzią Wspólnoty na brexit. - Musimy najpierw konsolidować Unię Europejską wewnątrz ze względu na brexit i wiele innych problemów, ale proponuję byśmy nie zapominali z tych powodów o poszerzaniu Unii o kraje innych regionów, głównie o Bałkany Zachodnie. Takie zapomnienie miałoby złe skutki - stwierdził Borut Pahor.
REKLAMA
Wciąż jednak nierozwiązana jest kwestia relacji Serbii z Kosowem, które ogłosiło niepodległość 11 lat temu i jest nadal nieuznawane przez część krajów Unii. Aleksandar Vuczić zapewnił, że jedyną możliwą drogą w tej sprawie jest kompromis. Przyznał, że uznania Kosowa wymagają między innymi Stany Zjednoczone.
W zupełnie inną stronę chce jednak pójść prezydent Czech Milosz Zeman. - Na najbliższej naradzie najwyższych konstytucyjnych przedstawicieli Republiki Czeskiej złożę wniosek o cofnięcie uznania niepodległości Kosowa. Mogę być przegłosowany, jesteśmy krajem demokratycznym - oświadczył.
Drugie spotkanie wysokiego szczebla Grupy Wyszehradzkiej
Obecnie z grona państw Grupy Wyszehradzkiej Kosowo uznają Polska, Czechy i Węgry. Takiej decyzji nie podjęły władze słowackie.
To drugie w ciągu miesiąca spotkanie wysokiego szczebla Grupy Wyszehradzkiej w sprawie Bałkanów Zachodnich. We wrześniu w Pradze odbył się szczyt premierów, podczas którego kraje wyszehradzkie wyraziły poparcie dla integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Na wrześniowym spotkaniu zabrakło premiera Kosowa.
REKLAMA
kad
REKLAMA