X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konflikt w Syrii. Papież apeluje o dialog i poszukiwanie rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 14:44
Papież Franciszek zaapelował w Watykanie do społeczności międzynarodowej o dialog, by szukać rozwiązania konfliktu w Syrii. Słowa te skierował cztery dni po rozpoczęciu ofensywy sił Turcji. Papież pozdrowił też Polaków w związku z Dniem Papieskim.
Audio
  • Papież apeluje o pokój w Syrii. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/Riccardo Antimiani

Zwracając się do tysięcy wiernych obecnych na placu Świętego Piotra na zakończenie mszy kanonizacyjnej Franciszek powiedział: "Moje myśli kieruję ponownie na Bliski Wschód, szczególnie do umiłowanej i umęczonej Syrii, skąd znów napływają dramatyczne wiadomości na temat losu ludności na północnym wschodzie kraju, zmuszonej do porzucenia domów z powodu działań militarnych".
Następnie papież dodał, że wśród tej ludności jest wiele chrześcijańskich rodzin.

EN_watykan-1200.jpg
Uroczystość w Watykanie. Papież ogłosił pięcioro świętych

- Do wszystkich zaangażowanych stron i do wspólnoty międzynarodowej ponawiam apel o szczere zaangażowanie na drodze dialogu, by szukać skutecznych rozwiązań - wezwał. Po tych słowach rozległy się brawa.

Wydarzenia w Ekwadorze

Franciszek mówił też, że wraz z uczestnikami trwającego w Watykanie synodu biskupów na temat Amazonii śledzi z niepokojem wydarzenia w Ekwadorze. Pogrąża się tam kryzys i nasilają gwałtowne masowe protesty w związku ze zniesieniem przez rząd dopłat do paliw.

Papież modlił się za Ekwador, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy i godzina policyjna. "Łączę się w bólu za zmarłych i rannych. Zachęcam do poszukiwania pokoju społecznego przy szczególnej trosce o najsłabszą ludność i prawa człowieka".

Specjalne pozdrowienia dla Polaków

Przed modlitwą Anioł Pański papież pozdrowił także Polaków w związku z obchodzonym XIX Dniem Papieskim. - Specjalne pozdrowienie kieruję do wiernych z Polski, którzy dzisiaj obchodzą Dzień Papieski. Dziękuję im za ich modlitwy i za stałą serdeczność - powiedział.

Przed południem podczas mszy kanonizacyjnej na placu Świętego Piotra z udziałem tysięcy osób papież Franciszek ogłosił świętymi pięcioro błogosławionych: angielskiego kardynała konwertytę Johna Henry'ego Newmana (1801-1890) i cztery kobiety.

Są wśród nich trzy zakonnice: Józefina Vannini (1859-1911) - założycielka Zgromadzenia Córek św. Kamila, Maria Teresa Chiramel Mankidiyan (1876-1926) z Indii, siostra Dulce Lopes Pontes (1914-1992) z Brazylii - opiekunka ubogich oraz Marguerite Bays (1815-1879) - świecka ze Szwajcarii, tercjarka franciszkańska, mistyczka.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek wezwał do ochrony ludności cywilnej przed wojną i terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 14:30
Papież Franciszek przypomniał, że w momentach zbrojnych konfliktów ludność cywilna powinna być szczególnie chroniona. Franciszek tradycyjnie spotkał sie z wiernymi przybyłymi na Plac św. Piotra, by w samo południe odmówić z nimi modlitwę "Anioł Pański".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mały incydent" opóźnił Anioł Pański. Papież Franciszek utknął na 25 minut w windzie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 15:57
Papież Franciszek spóźnił się w niedzielę na południową modlitwę Anioł Pański, ponieważ - jak wyjaśnił wiernym - był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie. W trakcie modlitwy odczytał nazwiska 13 dostojników, którzy 5 października zostaną wyniesieni na konsystorzu do godności kardynała. Nie ma wśród nich nikogo z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: politycy i biskupi są obrażani, niektórzy na to zasługują

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:59
Papież Franciszek powiedział podczas mszy św. w Watykanie, że czasem politycy, a także biskupi i księża są obrażani. - Niektórzy na to zasługują - dodał w homilii. Przestrzegał również przed "niszczeniem" przeciwników politycznych.
rozwiń zwiń