X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dlaczego Rosji zależy na dobrych relacjach z państwami afrykańskimi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:15
Przywódcy kilkudziesięciu państw afrykańskich zebrali się w Soczi, gdzie rozpoczął się pierwszy w historii szczyt gospodarczy Rosja - Afryka. Jakie kwestie mają na uwadze rosyjskie władze, które zdecydowały się na organizację wydarzenia? Do tematu odnieśli się dr Jędrzej Czerep, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Grzegorz Kuczyński, ekspert od rosyjskich służb specjalnych.  
Audio
  • 23.10.19 Dr Jędrzej Czerep: Rosja chce wchodzić w takie miejsca, do których nikt inny się nie pcha.
Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas spotkania z afrykańskimi przywódcami
Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas spotkania z afrykańskimi przywódcamiFoto: EPA/SERGEI CHIRIKOV

Szczyt Rosja - Afryka pod nazwą "Wspólna wizja 2030" odbywa się pod przewodnictwem prezydentów Rosji i Egiptu. Zaproszenie otrzymały 54 państwa kontynentu afrykańskiego, z których 43 potwierdziło udział w spotkaniu. Jak podkreślił dr Jędrzej Czerep, m.in. Republika Środkowoafrykańska jest miejscem, w którym Rosja chce sprawić, że będzie ono przykładem współpracy Moskwy z państwem afrykańskim.

Erdogan Putin PAP-1200.jpg
Ekspert po rozmowach Putin-Erdogan: NATO traci Turcję od czasu zamachu stanu

– To właśnie w tym kraju przebywa ok. 500 rosyjskich najemników. Na całym kontynencie liczba ta może oscylować wokół 1 tys. – wskazał ekspert.

Nie tylko najemnicy, ale też studenci

Grzegorz Kuczyński dodał, że do Afryki nie przyjeżdżają jedynie najemnicy z Rosji, ale pojawiają się oficjalnie instruktorzy i doradcy wojskowi z regularnej rosyjskiej armii. Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że na kontynencie afrykańskim Rosjanie posiadają kontakty i wpływy, jakie pozostały od czasów zimnej wojny.

– Związek Sowiecki występował tu jako siła wspomagająca narody afrykańskie, które wyzwalały się spod kolonialnego panowania. Mówiąc o akceptowalności Rosjan w Afryce nie można również zapomnieć o wymiarze edukacyjnym sowieckiego Uniwersytetu Patrice’a Lumumby, który wykształcił sporo obecnych polityków z kontynentu afrykańskiego – dodał.

Dr Jędrzej Czerep wskazał, że przez Uniwersytet im. Lumumby przeszło ok. 30 tys. absolwentów. Obecnie, jak mówi Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, w tym państwie jest blisko 15 tys. afrykańskich studentów.

putin 1200 pap.jpg
Władimir Putin: wycofanie się USA z układu ABM zapoczątkowało wyścig zbrojeń

– Rosja szeroko promuje akcję przyciągania studentów z Afryki oferując im różnego rodzaju stypendia. W państwach afrykańskich niemal na każdym kroku można natknąć się na ludzi mówiących po rosyjsku. Osoby, które studiowały w Związku Sowieckim obecnie są "wciągane" jako partnerzy biznesowi lub tłumacze – zauważył dr Czerep.

Rosyjska szczodrość

Przy okazji szczytu Rosja-Afryka prezydent Władimir Putin zapowiedział w jednym z wywiadów umorzenie długów Etiopii w wysokości prawie 164 mln dolarów. W sumie Rosja podarowała państwom afrykańskim 20 mld dolarów.

– Dotychczasowa strategia Rosji opierała się na tym, by wejść jak najszybciej w takie miejsca, do których nikt inny się nie pcha i położyć rękę na takich gałęziach przemysłu, z których jak najszybciej można wyciągnąć pieniądze. Temu m.in. miało służyć darowanie długów – podkreślił dr Jędrzej Czerep.

Audycję prowadziła Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władimir Putin odrzuca sugestie dotyczące ingerencji Rosji w amerykańskie wybory

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:33
Prezydent Władimir Putin uznał w środę za śmieszne sugestie, że Rosja mogłaby podjąć próbę ingerowania w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku. Mówił o tym na konferencji energetycznej w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Rakowski: mimo zawieszenia broni, ofensywa w Syrii trwa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 19:20
- Erdogan mówi, że zawieszenie broni jest respektowane, media społecznościowe obiegły jednak zdjęcia, że działania wojenne toczą się - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rakowski, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń