X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rozwiązała się brytyjska Izba Gmin. Oficjalnie rusza kampania wyborcza

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 09:34
Dokładnie minutę po północy czasu londyńskiego weszła w życie decyzja o rozwiązaniu brytyjskiego parlamentu, co spowodowane jest zaplanowanymi na 12 grudnia przedterminowymi wyborami.
Parlament brytyjski
Parlament brytyjski Foto: Cristian Gusa/ Shutterstock

Zakończona właśnie kadencja wybranej w czerwcu 2017 r. Izby Gmin zostanie zapamiętana z kilku powodów. Składała się z dwóch sesji - pierwsza trwała 839 dni i była najdłuższą w historii Zjednoczonego Królestwa (czyli od aktu unii Anglii i Szkocji w 1707 r.), druga zaś była najkrótszą od 71 lat. Zaczęła się ona 14 października, co oznacza, że trwała - wliczając w to dni, w których Izba Gmin nie obradowała - zaledwie 23 dni. Zazwyczaj sesja brytyjskiego parlamentu trwa rok.

brexit 1200 pap.jpg
Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Izba Gmin zdecydowała o dacie

Pierwsze obrady w sobotę

W trakcie ostatniej sesji parlamentu posłowie po raz pierwszy od 37 lat obradowali w sobotę. Miało to miejsce 19 października, a spowodowane było tym, że ten dzień został wcześniej wyznaczony przez posłów jako ostateczny termin na uzyskanie parlamentarnej aprobaty dla porozumienia z Unią Europejską.

Ostatecznie jednak nie było ono nawet poddane pod głosowanie. Wcześniej posłowie przegłosowali poprawkę, która wymagała przyjęcia najpierw powiązanego z porozumieniem ustawodawstwa, co czyniło głosowanie nad samym porozumieniem bezcelowym.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Lider Partii Brexitu nie wystartuje w wyborach. "Będę wspierał 600 kandydatów"

Był to także parlament z rekordową liczbą kobiet- posłanek (było ich 208) oraz z wyjątkowo dużą liczbą zmian w składach klubów parlamentarnych. Dotyczyło to przede wszystkim rządzącej Partii Konserwatywnej, która zaczynała kadencję mając 317 posłów a zakończyła w składzie 298-osobowym (przez kilka tygodni klub konserwatystów liczył jeszcze mniej, bo 288 posłów). Za to na koniec kadencji było aż 24 posłów niezależnych.

Zawieszenie uznane za niebyłe

mid-epa07964468 kopia 1200.jpg
Krzysztof Winkler: Boris Johnson ma szerszą wizję Wielkiej Brytanii po brexicie

Kadencja zostanie zapamiętana również z powodu ogłoszonego na początku września przez premiera Borisa Johnsona wyjątkowo długiego, bo pięciotygodniowego zawieszenia Izby Gmin (prorogacji), które jednak zostało później uznane przez Sąd Najwyższy za niezgodne z prawem i niebyłe.

Wreszcie, zostanie zapamiętana z powodu długich, burzliwych, ale nieprzynoszących efektu debat na temat wyjścia z Unii Europejskiej. Niezdolność posłów do uzgodnienia jakiegokolwiek stanowiska mającego poparcie większości była przyczyną, dla której Johnson przeforsował przedterminowe wybory. Udało się to zresztą dopiero za czwartą próbą, bo wcześniejsze trzy wnioski nie uzyskały wymaganej większości.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ekspert o wyborach w Wielkiej Brytanii: grudniowy termin uderzy we frekwencję

Z kolei zaplanowane na 12 grudnia wybory będą pierwszymi od 1923 roku, które odbędą się w grudniu.

Oficjalny start kampanii wyborczej

Rozwiązanie Izby Gmin jest równoznaczne z oficjalnym początkiem kampanii wyborczej. Pierwsze posiedzenie nowo wybranej Izby Gmin zaplanowane jest na poniedziałek 16 grudnia.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: ruszyła kampania wyborcza. Nowy układ sił umożliwi brexit?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 23:50
31 października, w dniu, w którym Wielka Brytania miała wyjść z Unii Europejskiej, premier Boris Johnson i lider opozycji Jeremy Corbyn rozpoczęli kampanię przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi, mającymi przełamać impas wokół brexitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lider eurosceptycznej partii wzywa Johnsona do zawarcia paktu na rzecz brexitu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 20:22
Nigel Farage, lider eurosceptycznej Partii Brexitu, wezwał Borisa Johnsona, brytyjskiego premiera, by odrzucił uzgodnioną umowę z UE i zawarł pakt na rzecz brexitu. Zagroził, że w przeciwnym razie jego partia wystawi w wyborach kandydatów we wszystkich okręgach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Szkocji wzywa do niepodległości. Chce referendum

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 19:25
Szefowa autonomicznego szkockiego rządu Nicola Sturgeon, przemawiając w sobotę w Glasgow na wielkim wiecu zwolenników niepodległości, apelowała, by "oddać przyszłość Szkocji w ręce Szkocji". Zapowiedziała, że złoży wniosek o nowe referendum w przyszłym roku.
rozwiń zwiń