Wielka Brytania: odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków, którzy złamali Enigmę

2019-11-10, 21:51

Wielka Brytania: odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków, którzy złamali Enigmę
Odsłonięcie tablicę upamiętniającą matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy przyczynili się do złamania Enigmy. Foto: Twitter/Polish Embassy UK

W niedzielę w Kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Londynie odsłonięto tablicę upamiętniającą matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy przyczynili się do złamania szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Wykonaną z brązu i sfinansowaną przez Ambasadę RP w Londynie tablicę odsłonił ambasador Arkady Rzegocki.

- W przededniu święta odzyskania niepodległości zebraliśmy się dziś, żeby uhonorować dokonania ludzi, których umiejętności, upór i poczucie misji pomogły skrócić największy w dziejach ludzkości konflikt wojenny - mówił podczas uroczystości ambasador. Przypomniał, że w tym roku przypada nie tylko 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, ale też przekazania przez Polaków metod łamania szyfru Enigmy Francuzom i Brytyjczykom, co miało miejsce tuż przed rozpoczęciem wojny.

Powiązany Artykuł

Enigma.jpg
Jak Polacy przekazali aliantom tajemnicę Enigmy. 80. rocznica konferencji w Pyrach

"Nasi bohaterowie przyczynili się do ocalenia milionów ludzkich istnień"

Arkady Rzegocki wyraził on nadzieję, iż dokonania polskich kryptologów, wciąż jeszcze niewystarczająco znane na świecie, dzięki podejmowanym działaniom na rzecz ich rozpropagowania zostaną w należyty sposób docenione.

- Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku upowszechniania wiedzy o historii polskiego wkładu w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Odkrycia bohaterów dzisiejszej uroczystości przyczyniły się do ocalenia milionów ludzkich istnień. Niech ta tablica przypomina nam i przyszłym pokoleniom o ich poświeceniu, a wysiłki polskich matematyków i współpraca z Brytyjczykami i Francuzami niech będą ważnym punktem odniesienia dla budowania jeszcze bliższych relacji między naszymi narodami - mówił ambasador.

Powiązany Artykuł

urny kryptologow 1200 pap.jpg
Naukowcy zaangażowani w złamanie kodu Enigmy zostali upamiętnieni w Panteonie Narodowym

Osłonięcie tablicy w kościele św. Andrzeja Boboli, to już kolejna inicjatywa mająca na celu przypomnienie o zasługach polskich kryptologów. W 2002 r. w posiadłości Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się kwatera brytyjskich kryptologów, odsłonięto tablicę informującą o tym, iż Rejewski, Różycki i Zygalski byli pierwszymi, którzy złamali szyfr Enigmy. Taka sama tablica wisi w ambasadzie RP. Z kolei w siedzibie brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych obok egzemplarza Enigmy mieści się napis informujący o wkładzie polskich kryptologów w łamanie jej szyfru.

Poprzednie upamiętnienia polskich kryptologów

W marcu 2018 r., dzięki wieloletnim staraniom ambasady RP w Londynie, w ramach otwarcia nowej wieloletniej wystawy o bombach kryptologicznych w Bletchley Park stanęła sfinansowana przez ambasadę replika bomby kryptologicznej Rejewskiego.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dermot Turing: rola polskich kryptologów w pokonaniu Enigmy była decydująca

We wrześniu 2018 r. w ogrodzie pamięci w Chichester Crematorium odsłonięto tablicę upamiętniająca Zygalskiego, co było inicjatywą rodziny kryptologa, a w Bletchley Park i ambasadzie odbyła się premiera książki "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" autorstwa Dermota Turinga, w której autor podkreśla, że bez osiągnięć polskich naukowców, prace i odkrycia jego wujka Alana Turinga byłyby znaczcie spowolnione, o ile w ogóle możliwe.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej