Jarosław Guzy: mając agresywnego sąsiada polska niepodległość zawsze może być zagrożona

– Nie ma świata idealnie bezpiecznego. Tym bardziej biorąc pod uwagę naszą historię i położenie geopolityczne Polski musimy mieć to na uwadze – powiedział Jarosław Guzy. – NATO  i obecność amerykańska w Europie są fundamentalne dla bezpieczeństwa kontynentu – dodał komentator z Polskiej Agencji Prasowej.

2019-11-11, 20:05

Jarosław Guzy: mając agresywnego sąsiada polska niepodległość zawsze może być zagrożona
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock.com

Posłuchaj

11.11.19 Jarosław Guzy: NATO i obecność USA podstawą bezpieczeństwa Europy.
+
Dodaj do playlisty

W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada w całym kraju odbyły się uroczystości związane z tym wydarzeniem. Na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy podkreślił, że należy je upamiętniać z wielkim szacunkiem, a także codziennie mieć na uwadze, iż przez 123 lata nasz kraj był pozbawiony suwerenności.

Powiązany Artykuł

KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier: kwestionowanie NATO przez Emmanuela Macrona jest niebezpieczne

– Niepodległość zawsze może być zagrożona. Nie ma świata idealnie bezpiecznego. Tym bardziej biorąc pod uwagę naszą historię i położenie geopolityczne Polski musimy mieć to na uwadze. W naszym sąsiedztwie mamy bardzo agresywne państwo, którym jest Rosja. Z jej zagrożeniem należy bezpośrednio się mierzyć, czyli przekładać nasze działania na wzmocnienie obronności i sojuszy tak, by przygotować się do ewentualnej agresji – podkreślił Jarosław Guzy.

Kryzys NATO zagrożeniem dla europejskiego bezpieczeństwa?

Jednym z gwarantów polskiego bezpieczeństwa i niepodległości jest członkostwo w NATO. W ostatnim czasie z ust niektórych polityków, m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona, można usłyszeć, że Pakt Północnoatlantycki przeżywa kryzys, a sens jego istnienia kwestionują Stany Zjednoczone, główny aktor tego sojuszu. Jarosław Guzy podkreślił, że pomimo tego Amerykanie zdają sobie sprawę z powagi zagrożenia płynącego ze wschodu.

Powiązany Artykuł

1200_Merkel_Pompeo_PAP.jpg
Angela Merkel: nigdy nie zapomnimy o wsparciu USA dla naszego zjednoczenia

– Rosyjska agresja na Ukrainę, czyli siłowa próba zmiany granic w Europie od zakończenia II wojny światowej, pobudziła Zachód, ale nie wszystkich w równym stopniu. Dotyczy to zarówno polityków, jak i opinii publicznej. Amerykanie, patrząc na inne rejony świata, zorientowali się, że Rosja, podobnie jak Związek Sowiecki, rzuca wyzwanie doprowadzając do zimnej wojny. Okazało się, że potencjalnym teatrem wojny może być  nasz region – dodał ekspert.

REKLAMA

Turcja elementem niepewnym

Ponadto w audycji Jarosław Guzy określił również, czy i w jaki sposób na bezpieczeństwo Europy oraz stabilność NATO może wpłynąć ewentualne opuszczenie sojuszu przez Turcję, której relacje z państwami Zachodu są w fazie kryzysowej.  

"Świat w powiększeniu" prowadził Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 19.47                       

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej