more_horiz
Wiadomości

Byli deportowani, znów wracają do Niemiec. Teraz ma im grozić pobyt w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:47
Tysiące przebywających w Niemczech imigrantów ubiegających się o azyl podlegało już wielokrotnie deportacji lub dobrowolnie wyjeżdżało – donosi "Welt am Sonntag". Jak dowiedziała się gazeta, na dzień 30 października 2019 roku przebywało w Niemczech ponad 28 tys. osób, które ponownie przyjechały do kraju i starają się po raz kolejny o azyl.
Imigranci w Niemczech
Imigranci w NiemczechFoto: Lukasz Szelemej/East News

Wśród imigrantów starających się ponownie o azyl jest 4916 osób, które od 2012 roku już dwukrotnie przyjechały do Niemiec, następnie były deportowane lub wyjechały dobrowolnie, po czym znowu przyjechały. "Już po raz trzeci wystąpiły z wnioskiem azylowym" – pisze "Die Welt", powołując się na dane niemieckiego rządu.

Paul Ziemiak 1200 PAP.jpg
O. Doleśniak-Harczuk: niemiecka AfD ukazuje imigrantów od jak najgorszej strony

Do kilku razy sztuka. W przypadku 1023 osób ubiegających się obecnie o azyl jest to już czwarte podejście, a dla 294 imigrantów – co najmniej piąte. Łącznie chodzi o 28283 osoby, które powtórnie starają się o azyl.

Gazeta zaznacza jednak, że odsetek osób ubiegających się o ochronę jest niewielki. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w latach 2010-2018 przyjechało do Niemiec 1,78 mln migrantów szukających ochrony. CSU chce uporządkować ten proceder.

Będą nowe przepisy?

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zapowiedział opracowanie przepisów, które umożliwią na czas sprawdzania ponownego wniosku o azyl i zatrzymanie w areszcie tych imigrantów, którym zablokowano możliwość powtórnego wjazdu do kraju.

Na razie jest to możliwe jedynie przez kilka miesięcy, często nawet nie dochodzi do zatrzymania. Andrea Lindholz z CSU, która przewodniczy komisji spraw wewnętrznych w Bundestagu, podkreśliła w wypowiedzi dla "Welt am Sonntag", że "każde naruszenie obowiązującego zakazu wjazdu, który obowiązuje generalnie po każdej deportacji, musi się bezpośrednio zakończyć w areszcie".

kad/dw.com

Zobacz także

Zobacz także