X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Kurtyka: handel prawami do emisji CO2 głównym tematem COP25

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 19:42
- Wydaje się, że COP25 będzie szedł tropem, jaki naznaczyliśmy w Katowicach otwierając pole do praktycznej i pragmatycznej dyskusji na temat sposobu wdrożenia ścieżek działania, które byłyby wykonalne ekonomicznie i społecznie akceptowalne - powiedział o rozpoczętym w Madrycie szczycie klimatycznym Michał Kurtyka, minister klimatu.
Audio
  • 2.12.19 Michał Kurtyka: wydaje się, że trop wyznaczony w Katowicach będzie wiodący dla COP25.
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: Brais G. Rouco

Przez dwa tygodnie delegaci z niemal 200 państw będą negocjowali rozwiązania, które mają zminimalizować skutki globalnego ocieplenia. Obradom przewodniczy Chile, które przejęło od Polski roczną prezydencję trwającą od szczytu klimatycznego zorganizowanego w Katowicach.  

- Na pewno zakres tematyczny, który pozostał do rozstrzygnięcia, będzie znacznie skromniejszy w stosunku do tego, co było dyskutowane w Katowicach. Jedynym wątkiem, który nie został rozstrzygnięty na ostatnim szczycie, są reguły globalnego handlu prawami do emisji CO2. Będzie to w związku z tym temat centralny, ogniskujący wiele uwagi. To również ostatnia z kwestii natury negocjacji międzyrządowych, jaka pozostaje do rozstrzygnięcia - wskazał Michał Kurtyka.

morawiecki 1200 facebook.jpg
Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro

Katowicki trop

"Wydaje się, że COP25 będzie szedł tropem, który naznaczyliśmy w Katowicach otwierając pole do praktycznej i pragmatycznej dyskusji na temat sposobu wdrożenia ścieżek działania, które byłyby wykonalne ekonomicznie i społecznie akceptowalne" - zapowiedział rozmówca Polskiego Radia 24.

Sukces polskiej prezydencji

Prezydent COP24 i minister klimatu Michał Kurtyka przyznał, ze porozumienie zawarte w Katowicach było ogromnym sukcesem polskiej prezydencji, ale również milowym krokiem na drodze do tworzenia uczciwej i sprawiedliwej globalnej polityki klimatycznej.

- Gdyby nie Katowice, to porozumienie paryskie zawarte trzy lata wcześniej pozostałoby martwą literą. Jego fundamentalną zasadą jest zasada suwerenności państw, tzn. każdy kraj zakłada takie cele i oczekiwania, jakie sam uważa, natomiast pakiet katowicki zakłada, by te wszystkie założenia były wpisane w pewne wspólne ramy prawne. To dość skomplikowane, bo rzecz dotyczy 196 państw świata - wyjaśnił.

Wspólny mianownik

Jak podkreślił Michał Kurtyka, w ustaleniu sprawiedliwej polityki klimatycznej ważne jest znalezienie wspólnego mianownika, który można byłoby wdrożyć w różne systemy prawne, a równocześnie nie spowodowałby on pojawienia się nierówności między poszczególnymi państwami.

Michał Kurtyka 1200 x 660 gov.pl photo.jpg
Michał Kurtyka: chcemy rozwijać energetykę offshore i popularyzować OZE

- To, co dały szczyty w Katowicach i Paryżu to sytuacja, w której wszystkie kraje będą na tym samym poziomie, niezależnie od tego czy są rozwinięte czy rozwijające się. Po tym względem Katowice były sukcesem i możemy być dumni z tego, że to pod przewodnictwem Polski ten sukces został osiągnięty - wskazał minister.  

Sprawiedliwa transformacja klimatyczna

Fundamentalnym elementem polskiej prezydencji, wokół którego prowadzono prace, było pojęcie sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Michał Kurtyka przyznał, że proces ten rozpoczęło spotkanie światowych przywódców z prezydentem Andrzejem Dudą, do którego doszło w Katowicach.

- Podpisano wtedy deklarację śląską o solidarnej i sprawiedliwej transformacji. Wnosi ona do globalnej polityki klimatycznej kwestię wrażliwości na sprawy ludzkie. Śląsk był miejscem, które mogliśmy pokazać jako przykład, gdzie transformacja odbywa się w sposób spójny i nikt nie jest zostawiony samemu sobie. Dyskusja odbywa się przy respektowaniu różnych głosów. Chcielibyśmy budować świadomą i wrażliwą społecznie politykę klimatyczną - przypomniał.

Z Michałem Kurtyką rozmawiała Agnieszka Jasik.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 17.47

Czytaj także

Raport KE: co godzinę tracimy lasy o powierzchni 800 boisk piłkarskich

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
Według raportu Komisji Europejskiej w 2018 r. żywioł zniszczył prawie 178 tys. hektarów lasów i gruntów w UE. "Co godzinę tracimy lasy o powierzchni odpowiadającej 800 boiskom piłkarskim. Niszczycielskie pożary szaleją na całym świecie" - podkreślił w komunikacie unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier na szczycie klimatycznym w Madrycie. Polska przekazuje prezydencję

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:08
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Madrytu, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się w poniedziałek szczycie COP25. Na konferencji klimatycznej delegaci z niemal 200 państw będą omawiać rozwiązania mające ograniczyć globalne ocieplenie.
rozwiń zwiń