Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro

Mateusz Morawiecki podczas spotkania europejskich liderów na COP25 w Madrycie zaznaczył, że Polska przyjęła na siebie zobowiązania dotyczące walki z globalnym ociepleniem wynikające z porozumienia paryskiego. Szef rządu powiedział, że Polska zdaje sobie sprawę z konieczności redukcji emisji CO2, ale musi otrzymać odpowiednią rekompensatę, która pozwoli przebudować nasz system energetyczny.

2019-12-02, 14:45

Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro
Mateusz Morawiecki na szczycie COP25. Foto: Facebook/Kancelaria Premiera

Posłuchaj

Premier o szczycie klimatycznym COP25 (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Mateusz Morawiecki bierze udział w konferencji klimatycznej COP25
  • Premier podkreślił w Madrycie, że Polska realizuje postanowienia porozumienia paryskiego
  • Szef polskiego rządu zauważył, że sytuacja naszego kraju jest szczególna, ponieważ nasza energetyka zależna jest od węgla
  • Polska przekazała Chile prezydencję i teraz ten kraj przewodniczy klimatycznym obradom

Premier, biorący udział w szczycie klimatycznym COP25, poinformował, że polskie władze realizują inicjatywy służące wypełnieniu porozumienia paryskiego o wartości ponad 20 mld euro. Szef polskiego rządu wyjaśnił, że chodzi o cztery programy, które mają przede wszystkim za zadanie ochronę klimatu, ale też polepszenie jakości życia w kraju.

Powiązany Artykuł

premier_morawiecki1200.jpg
Szczyt COP25. Premier: za zmniejszenie emisji CO2 musi być rekompensata

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Michał Kurtyka: chcemy rozwijać energetykę offshore i popularyzować OZE

- Programy te pozwalają na zwiększenie wydajności energetycznej w gospodarstwach domowych i na zmianę na czystą mobilność, jednocześnie zajmując się naszym środowiskiem i publiczną służbą zdrowia - dodał Mateusz Morawiecki.

Znaczenie emisji CO2 na jednego mieszkańca

Premier zaznaczył, że Polska ma bardzo charakterystyczny - ze względu na zależność od węgla - "punkt startu" i on musi być uwzględniony. Przekazał on mediom, że przywódcy ze zrozumieniem przyjęli to podejście.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki poinformował, że na spotkaniu zwrócił uwagę na sposób przedstawiania danych dotyczących emisji dwutlenku węgla. Zaznaczył, że ważne jest nie tylko to, kto ile emituje dwutlenku węgla, ale również to, ile w danym kraju emitowane jest przez jednego mieszkańca. Powiedział on również, że na przykład Holandia i Belgia "na głowę" mają konsumpcję dwutlenku węgla dużo wyższą niż Polska.

Szef rządu zwrócił także uwagę na emisję dwutlenku węgla poza Europą. Zaznaczył, że około 50 razy więcej CO2 niż w Unii Europejskiej emitowane jest w innych częściach świata.

Prezydencja Chile

Wcześniej prezydent COP24 i minister klimatu Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile, które od teraz będzie przewodniczyło obradom na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie. Tym samym zakończyła się roczna prezydencja Polski, trwająca od ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Katowicach.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

cop 25 1200 EN_01404271_1418.jpg
Premier na szczycie klimatycznym w Madrycie. Polska przekazuje prezydencję

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] COP25 w Madrycie. Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile

Wybór prezydenta COP25 był pierwszym punktem szczytu. Została nim minister środowiska Chile Carolina Schmidt. Jeszcze przed przekazaniem funkcji Michał Kurtyka krótko podsumował polską prezydencję. Zwracając się do delegatów z niemal 200 państw, wspominał moment, kiedy został prezydentem COP24.

Zaznaczył, że liczba propozycji i szkiców była bardzo duża, ale udało się przyjąć bardzo potrzebny pakiet katowicki. Podkreślił, że jest on podręcznikiem służącym do efektywnego wdrażania porozumienia paryskiego.

REKLAMA

ONZ dla klimatu

COP25 to nazwa 25. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Szczyt potrwa do 13 grudnia. Poprzedni szczyt COP24 odbył się w ubiegłym roku, w Katowicach.

W 2015 roku w Paryżu prawie 200 państw zobowiązało się do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopni Celsjusza - a w razie możliwości - 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej