Szczyt UE ws. neutralności klimatycznej. "Polska chce konkretnych kwot rekompensaty"

Polska jest gotowa poprzeć neutralność klimatyczną w Unii do 2050 roku pod pewnymi warunkami. Przedstawia je na szczycie w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

2019-12-12, 19:32

Szczyt UE ws. neutralności klimatycznej. "Polska chce konkretnych kwot rekompensaty"
Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji roboczej Rady Europejskiej . Foto: Twitter/PremierRP

Posłuchaj

Postulaty Polski na szczycie UE ws. neutralności klimatycznej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Warszawa domaga się wpisania do wniosków ze szczytu konkretnych kwot, które miałyby zrekompensować transformację energetyczną naszej gospodarki - poinformował bliski współpracownik premiera.

Powiązany Artykuł

morawiecki_1200.jpg
Szczyt ws. klimatu. Premier: chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef RE: neutralność klimatyczna to kluczowy projekt dla przyszłości Europy

Ponadto rząd chce, by cel neutralności klimatycznej dotyczył całej Unii, ale pod uwagę brana byłaby specyfika poszczególnych krajów i ich punkty startowe. Polska tłumaczy, że od kilkudziesięciu lat uzależniona jest od węgla i jest w gorszej sytuacji niż państwa Europy Zachodniej.

REKLAMA

Rządowa administracja ponowiła też swoje żądanie, by kluczowe decyzje klimatyczne zapadały jednomyślnie, na Radach Europejskich.

Środki na dekarbonizację

Jeśli chodzi o wsparcie procesu dekarbonizacji, to na razie we wnioskach ze szczytu jest zapis o funduszu sprawiedliwej transformacji, który pomagałby państwom odchodzącym od węgla. Mowa jest o 100 miliardach euro, ale żywej gotówki jest niewiele, wstępnie w unijnym budżecie po 2020 roku przewidziano około pięciu miliardów euro, reszta to gwarancje bankowe i inżyniera finansowa.

Polska chce konkretnie wiedzieć skąd pieniądze na fundusz miałyby pochodzić i jak będą dzielone. W dokumencie ze szczytu jest też mowa o tym, że "Rada Europejska wita z zadowoleniem chęć przeznaczenia przez Europejski Bank Inwestycyjny biliona euro na wsparcie". Polska chce, by w dokumencie był zapis bardziej konkretny, że EBI przekaże bilion euro na wsparcie procesu dekarbonizacji.

REKLAMA

Zastrzeżenia Czech i Węgier

Jeden z dyplomatów powiedział, że jeśli dziś nie będzie porozumienia, to sprawa wróci na kolejne szczyty, niezależnie od tego, że Komisja Europejska ogłosiła Zielony Ład i będzie przedstawiać konkretne propozycje przepisów w przyszłym roku.

Powiązany Artykuł

morawiecki 1200.jpg
Rozmowy o polityce klimatycznej i budżecie. Premier na szczycie w Brukseli

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szczyt ws. neutralności klimatycznej. Wątpliwości zgłaszają Polska, Węgry i Czechy

Polska delegacja spodziewa się długiej, być może całonocnej dyskusji, bo oprócz Warszawy swoje zastrzeżenia do neutralności klimatycznej mają również Czechy i Węgry.

REKLAMA

Jeden z unijnych dyplomatów poinformował, że władze w Pradze chcą uwzględnić we wnioskach ze szczytu energetykę jądrową jako jedno ze źródeł pozwalających na osiągnięcie celu neutralności klimatycznej.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej