X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Szwecji zamknięto muzułmańską szkołę. Szerzono w niej radykalne islamskie idee

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 09:24
Szwedzka inspekcja szkolna Skolinspektionen zdecydowała o zamknięciu muzułmańskiej szkoły podstawowej w Goeteborgu. Jej powodem jest raport służb specjalnych SÄPO, który wskazuje na ryzyko radykalizacji 450 dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tolga Sezgin

Prywatna szkoła podstawowa Safirskolan w Goeteborgu znajduje się od pewnego czasu w centrum zainteresowania szwedzkiej opinii publicznej i na celowniku władz. Wcześniej nosiła ona nazwę Vetenskapskolan (tłum. Szkoła Naukowa).

Wydalenie dyrektora ze Szwecji

is12.jpg
Państwo Islamskie jak hydra z odciętą głową? Ekspert: ISIS ma franczyzy m. in. w Afryce Zachodniej i w Afganistanie

W połowie października władze Szwecji postanowiły o wydaleniu jej szefa i założyciela Abdela-Nassera el-Nadiego. Placówka formalnie nie miała charakteru religijnego, ale według SÄPO szerzyła radykalne islamskie idee.

Z powodu tych oskarżeń wiosną tego roku szkoła zmieniła nazwę na Safirskolan, kieruje nią obecnie Jihane Jdidi.

Radykalny profil szkoły

Przeprowadzona przez inspekcję szkolną w oparciu o raport SÄPO kontrola wykazała, że placówka kontynuuje jednak uprzedni, radykalny profil.

Wśród zatrudnionych nauczycieli były cztery osoby, które wcześniej powróciły z wojny w Syrii z terenów kontrolowanych przez Państwo Islamskie (IS), a także siedmiu nauczycieli związanych ze środowiskiem ekstremistycznym.

- Ustaliliśmy, że nowy właściciel szkoły (Jihane Jdidi) "pozostaje pod kloszem" i jest zależny od poprzedniego dyrektora, co może mieć wpływ na działalność edukacyjną" - stwierdził w decyzji prawnik Skolinspektionen Johan Kylenfelt.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Apel o "walkę z islamskim terroryzmem". Emmanuel Macron uczcił pamięć zamordowanych policjantów

"SÄPO oceniło, iż istnieje ryzyko, że uczniowie wciąż będą poddawani radykalizacji, a także rekrutowani do struktur, które akceptują przemoc lub przestępstwa jako metodę zmian politycznych" - napisano w dokumencie.

Miejsce dla 450 dzieci

pap_francja_islam1200.jpg
Sondaż: islam nie do pogodzenia z wartościami Francuzów

W związku z decyzją o zamknięciu szkoły władze Goeteborga w trybie pilnym muszą znaleźć miejsca dla 450 dzieci w innych placówkach. Z tego powodu planowane są spotkania informacyjne dla rodziców z udziałem tłumaczy z ich języków macierzystych.

Abdel-Nasser el-Nadi jest wyznawcą salafizmu, radykalnego ruchu religijno-politycznego w islamie sunnickim, postulujący powrót do źródeł. Jest on powiązany z wpływowymi imamami, których szwedzki rząd także postanowił wydalić. W praktyce jednak ten proceder jest trudny do realizacji. Przeszkodą jest brak zgody państw, z których pochodzą, na ich przyjęcie lub grożące im tam kary.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy: aresztowano islamistę podejrzanego o planowanie zamachu bombowego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 15:53
Niemiecka policja aresztowała we wtorek 37-letniego Syryjczyka podejrzanego o planowanie ataku. Prokuratura poinformowała, że mężczyzna, którego mieszkanie w Berlinie zostało już przeszukane, zaczął gromadzić materiały potrzebne do budowy bomby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk do uczniów w szwedzkiej szkole: wstyd mi za Polskę, że nie przyjęła imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 19:32
Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk odwiedziła uczniów z imigranckich dzielnic Sztokholmu Rinkeby i Tensta. Jak informuje portal wpolityce.pl, podczas spotkania z młodzieżą pisarka stwierdziła, że "wstyd jej, że polski rząd nie przyjął imigrantów".
rozwiń zwiń