Polska najbardziej skażona smogiem w Europie? Mapa KE pokazuje zupełnie co innego

Mieszkańcy miast w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii oddychają najgorszym powietrzem w Europie - tak wynika z przygotowanej przez Komisję Europejską najnowszej mapy smogowej. Jasno pokazuje ona, że polskie aglomeracje nie zaliczają się do najbardziej zanieczyszczonych na Starym Kontynencie.

2019-12-14, 11:50

Polska najbardziej skażona smogiem w Europie? Mapa KE pokazuje zupełnie co innego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Zaprezentowane przez Komisję Europejską najnowsze dane i mapa pochodzą z satelity Sentinel-5P. Jest ona używana na potrzeby realizacji środowiskowego programu Copernicus, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) dla krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym także Polski.

Powiązany Artykuł

morawiecki bruksela2 1200 pap.jpg
Premier: ustalenia ws. klimatu poprawią jakość życia polskiej rodziny

Mapa wielu może zaskakiwać. W opinii publicznej krąży przekonanie, że nad Polską unosi się powietrze bardzo złej jakości, a polskie miasta - choćby te na Śląsku - należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Najbardziej skażone aglomeracje miejskie znajdują się na zachodzie Europy.

W których miastach najgorzej?

Największa emisja dwutlenku azotu, odpowiedzialnego za tzw. smog fotochemiczny, ma miejsce przede wszystkim w Londynie, Paryżu, Brukseli, Amsterdamie oraz znajdujących się w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. Mocno skażonym powietrzem oddycha się także w Moskwie. W tych miejscowościach emisja, pochodząca z silników samochodowych oraz kominów spalarni i zakładów przemysłowych należy do największych na świecie. Podobnie sprawa ma się we wschodniej Azji, a zwłaszcza w Chinach. Jak pokazuje mapa Państwa Środka, powietrze unoszące się nad największymi chińskimi aglomeracjami można uznać za najbardziej zanieczyszczone na Ziemi.

Stężenie dwutlenku azotu w powietrzu w Europie Stężenie dwutlenku azotu w powietrzu w Europie

Na mapie obszary z najgorszym powietrzem są zaznaczone kolorami czerwonym i bordowym. Jak podaje portal TwojaPogoda.pl, na ich tle małe punkty zaznaczone na terenie Polski wyglądają niepozornie ze względu na wciąż niewielkie, w porównaniu z zachodnimi stolicami, natężenia ruchu drogowego, który zwłaszcza latem sprzyja tworzeniu się ozonu przygruntowego (ozonu troposferycznego). Tworzy się on z tlenków azotu i lotnych węglowodorów, pod wpływem bezwietrznej aury, silnego promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury powietrza, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Smog tego typu ma fatalny wpływ na nasze drogi oddechowe i układ krążenia.

REKLAMA

Klimatyczny szczyt UE

Kwestie dotyczące klimatu od dłuższego czasu są na ustach polityków krajów UE. Na ostatnim unijnym szczycie jednym z najważniejszych tematów była kwestia realizacji polityki klimatycznej przez państwa członkowskie. Ich przedstawiciele zgodzili się, że w 2050 r. kraje te osiągną neutralność klimatyczną. Polska, jako jedyny, została wyłączona z tego zobowiązania. Oznacza to, że nasz kraj będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej, bez wyznaczenia nowej daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych.

bb/TwojaPogoda.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej