X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczyt klimatyczny wciąż bez rozstrzygnięcia. Prace mają trwać dalej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 19:11
Koordynator prezydencji COP25 Andrés Landerretche nie przewiduje zawieszenia szczytu klimatycznego w Madrycie i wyraża nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis. Konferencja klimatyczna nie zakończyła się zgodnie z planem, czyli 13 grudnia, ponieważ uczestniczące w niej kraje nie osiągnęły porozumienia w sprawie artykułu 6 porozumienia paryskiego dotyczącego handlu emisjami.
Audio
  • Andrés Landerretche: zdecydowana większość krajów prosi o bardziej ambitny tekst i do tego właśnie dążymy. Jesteśmy w trakcie konsultacji na możliwie najwyższym szczeblu, żeby pójść do przodu. Zawsze mamy z tyłu głowy, że musimy zachować równowagę. Niemożliwe jest osiągnięcie konsensusu bez pójścia na kompromis (IAR)
Andres Landerretche
Andres Landerretche Foto: EPA/CHEMA MOYA

Andrés Landerretche przypomniał, że część państw zgłosiła rano zastrzeżenia do wypracowanego do tej pory tekstu. Według nich w dokumencie brakuje wyrażenia wystarczających ambicji, aby skutecznie ograniczać zmiany klimatu. Jak powiedział koordynator, kraje zwróciły się o nowy projekt dokumentu z zapisami, na bazie których będzie można wypracować porozumienie.

- Zdecydowana większość krajów prosi o bardziej ambitny tekst i do tego właśnie dążymy. Jesteśmy w trakcie konsultacji na możliwie najwyższym szczeblu, żeby pójść do przodu. Zawsze mamy z tyłu głowy, że musimy zachować równowagę. Niemożliwe jest osiągnięcie konsensusu bez pójścia na kompromis - zaznaczył.

Wynik oparty na nauce

Koordynator prezydencji odniósł się do krytyki ze strony organizacji pozarządowych, które są rozczarowane pracami na szczycie. Według ich przedstawicieli nie wypracowano ambitnych celów klimatycznych. Andrés Landerretche podkreślił, że społeczeństwo obywatelskie może "podnosić swoje obawy".

cop25 protesty pap 1200.jpg
Prezydent COP25: to nasza odpowiedzialność, żeby dojść do porozumienia

- Ten przekaz musi być wysłuchany przez wszystkie strony. Naszą rolą, jako prezydencji, jest zebranie stanowisk wszystkich państw. Liczę na to, że one też wsłuchują się w ten głos, bo jesteśmy w decydującym momencie i potrzebujemy wyniku opartego na naukowych faktach. A nauka jest bardzo ważna w odniesieniu do tego co musimy zrobić, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku - oświadczył.

Neutralność klimatyczna zakłada zrównoważenie emisji dwutlenku węgla z jego pochłanianiem. Pochłanianie można zwiększać między innymi poprzez sadzenie drzew.

Wiele organizacji krytykuje szczyt COP25, bo jak oceniają ich przedstawiciele, jego przebieg wskazuje, że państwa, a zwłaszcza najwięksi emitenci odpowiedzialni za zmiany klimatu, nie podejmują wystarczająco ambitnych decyzji, aby cele porozumienia paryskiego zostały zrealizowane.

Granica 2 stopni

Morawiecki PAP1-1200.jpg
Premier: Polska dokonała ogromnych wysiłków w redukcji CO2. Będą one kontynuowane

W 2015 roku w Paryżu prawie 200 państw zobowiązało się do podjęcia działań na rzecz ograniczenia wzrostu globalnych temperatur. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza - a w razie możliwości - 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Państwa powinny w tym celu między innymi zmieniać swój system energetyczny, rezygnując z paliw kopalnych, oraz przechodzić do gospodarki niskoemisyjnej.

COP25 w Madrycie trwa od 2 grudnia i miał się zakończyć wczoraj. To kolejna konferencja klimatyczna, która się wydłuża z powodu różnic w stanowiskach państw dotyczących działań na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Ubiegłoroczny COP24 w Katowicach wydłużył się o ponad dobę.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajki klimatyczne i wielki biznes. Media: za Gretą Thunberg stoją koncerny i finansiści

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 20:30
"Na drugim planie, dyskretnie za szwedzką nastolatką, znajdującą się obecnie na czele walki klimatycznej, stoją duże fundusze finansowe oraz firmy zainteresowane eliminowaniem użycia węgla" - napisał hiszpański "El Confidencial". W Madrycie, gdzie wydawany jest dziennik, od poniedziałku trwa szczyt klimatyczny ONZ COP25.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt UE ws. neutralności klimatycznej. "Polska chce konkretnych kwot rekompensaty"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 19:32
Polska jest gotowa poprzeć neutralność klimatyczną w Unii do 2050 roku pod pewnymi warunkami. Przedstawia je na szczycie w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń