Szczyt klimatyczny wciąż bez rozstrzygnięcia. Prace mają trwać dalej

2019-12-14, 19:11

Szczyt klimatyczny wciąż bez rozstrzygnięcia. Prace mają trwać dalej

Koordynator prezydencji COP25 Andrés Landerretche nie przewiduje zawieszenia szczytu klimatycznego w Madrycie i wyraża nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis. Konferencja klimatyczna nie zakończyła się zgodnie z planem, czyli 13 grudnia, ponieważ uczestniczące w niej kraje nie osiągnęły porozumienia w sprawie artykułu 6 porozumienia paryskiego dotyczącego handlu emisjami.

Posłuchaj

Andrés Landerretche: zdecydowana większość krajów prosi o bardziej ambitny tekst i do tego właśnie dążymy. Jesteśmy w trakcie konsultacji na możliwie najwyższym szczeblu, żeby pójść do przodu. Zawsze mamy z tyłu głowy, że musimy zachować równowagę. Niemożliwe jest osiągnięcie konsensusu bez pójścia na kompromis (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrés Landerretche przypomniał, że część państw zgłosiła rano zastrzeżenia do wypracowanego do tej pory tekstu. Według nich w dokumencie brakuje wyrażenia wystarczających ambicji, aby skutecznie ograniczać zmiany klimatu. Jak powiedział koordynator, kraje zwróciły się o nowy projekt dokumentu z zapisami, na bazie których będzie można wypracować porozumienie.

- Zdecydowana większość krajów prosi o bardziej ambitny tekst i do tego właśnie dążymy. Jesteśmy w trakcie konsultacji na możliwie najwyższym szczeblu, żeby pójść do przodu. Zawsze mamy z tyłu głowy, że musimy zachować równowagę. Niemożliwe jest osiągnięcie konsensusu bez pójścia na kompromis - zaznaczył.

Wynik oparty na nauce

Koordynator prezydencji odniósł się do krytyki ze strony organizacji pozarządowych, które są rozczarowane pracami na szczycie. Według ich przedstawicieli nie wypracowano ambitnych celów klimatycznych. Andrés Landerretche podkreślił, że społeczeństwo obywatelskie może "podnosić swoje obawy".

Powiązany Artykuł

cop25 protesty pap 1200.jpg
Prezydent COP25: to nasza odpowiedzialność, żeby dojść do porozumienia

- Ten przekaz musi być wysłuchany przez wszystkie strony. Naszą rolą, jako prezydencji, jest zebranie stanowisk wszystkich państw. Liczę na to, że one też wsłuchują się w ten głos, bo jesteśmy w decydującym momencie i potrzebujemy wyniku opartego na naukowych faktach. A nauka jest bardzo ważna w odniesieniu do tego co musimy zrobić, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku - oświadczył.

Neutralność klimatyczna zakłada zrównoważenie emisji dwutlenku węgla z jego pochłanianiem. Pochłanianie można zwiększać między innymi poprzez sadzenie drzew.

Wiele organizacji krytykuje szczyt COP25, bo jak oceniają ich przedstawiciele, jego przebieg wskazuje, że państwa, a zwłaszcza najwięksi emitenci odpowiedzialni za zmiany klimatu, nie podejmują wystarczająco ambitnych decyzji, aby cele porozumienia paryskiego zostały zrealizowane.

Granica 2 stopni

Powiązany Artykuł

Morawiecki PAP1-1200.jpg
Premier: Polska dokonała ogromnych wysiłków w redukcji CO2. Będą one kontynuowane

W 2015 roku w Paryżu prawie 200 państw zobowiązało się do podjęcia działań na rzecz ograniczenia wzrostu globalnych temperatur. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza - a w razie możliwości - 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Państwa powinny w tym celu między innymi zmieniać swój system energetyczny, rezygnując z paliw kopalnych, oraz przechodzić do gospodarki niskoemisyjnej.

COP25 w Madrycie trwa od 2 grudnia i miał się zakończyć wczoraj. To kolejna konferencja klimatyczna, która się wydłuża z powodu różnic w stanowiskach państw dotyczących działań na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Ubiegłoroczny COP24 w Katowicach wydłużył się o ponad dobę.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej