Lista "antysemickich wydarzeń" na świecie. Polski na niej nie ma
Centrum Simona Wiesenthala opublikowało doroczną listę "antysemickich wydarzeń". Żadne nie dotyczy Polski. Z publikacji wynika też, że to w naszym kraju w porównaniu z resztą Europy, Żydom żyje się bezpieczniej. Lepiej niż we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
2019-12-23, 20:26
W mijającym roku najwięcej antysemickich wydarzeń było w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Szwecji, Danii, Stanach Zjednoczonych.
Jak wskazuje Forum Żydów Polskich (FŻP), "w Polsce jedynym realnym, fizycznym incydentem ostatnich kilkunastu miesięcy był rzut kamieniem w szybę synagogi w Gdańsku w 2018 r., wykonany przez człowieka uznanego za chorego psychicznie, który kilka miesięcy wcześniej zaatakował parafię rzymsko-katolicką. Do tego spalenie symbolicznej kukły Judasza w Pruchniku".
Powiązany Artykuł

Instytut Pileckiego opublikował "Listę Ładosia"
Według FŻP, ponieważ w Polsce nie dochodzi do ataków na Żydów, "to z braku rzeczywistych aktów antysemityzmu nadyma się do monstrualnych wymiarów awantury w mediach społecznościowych. Przeprowadza »badania« poziomu antysemityzmu tak, aby wyniki były porażające. Pod mikroskopem doszukuje się antysemityzmu w wypowiedzi polityków oraz publicystów".
>>> CZYTAJ TAKŻE: Setka sprofanowanych grobów we Francji. Na nagrobkach m.in. swastyki
REKLAMA
"To właśnie Polska przyciąga tysiące turystów z Izraela i ogromną liczbę religijnych Żydów odwiedzających corocznie groby wielkich cadyków (np. w Leżajsku). Okazji więc do ataków by nie zabrakło tylko - jak twierdzi portal - chętnych do przeprowadzenia tych ataków w Polsce nie ma".
Atakowani, bo byli Żydami
FŻP podkreśla też, że "w Zachodniej Europie po ulicach wielkich miast od lat przetaczają się wielkie antyizraelskie i propalestyńskie demonstracje. Izraelskie produkty są bojkotowane". "W 2019 roku Żydzi byli atakowani lub mordowani wyłącznie dlatego, że byli Żydami. Działo się to w Jersey City (USA), w Halle (Niemcy) i w San Diego (USA)".
Powiązany Artykuł

Włochy: ocalała z Holokaustu senator otrzymała ochronę w związku z pogróżkami
Dalej czytamy, że "we Włoszech 89-letnia, ocalona z Auschwitz, dożywotnia senator Liliana Segre musi być dzień i noc strzeżona przez policję, ponieważ otrzymała niezliczoną liczbę gróźb pozbawienia życia. Na ulicach Nowego Jorku doszło do 159 przypadków zaatakowania i pobicia Żydów, zwłaszcza chasydów w Brooklynie".
***
REKLAMA
Centrum Simona Wiesenthala powstało w latach 70. XX wieku. Ma siedzibę w Los Angeles i zajmuje się m.in. zachowaniem pamięci o Holokauście.
Forum Żydów Polskich/paw
REKLAMA