X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Naczelny Rabin RP i związek Gmin Żydowskich: słowa Putina są oburzające

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 17:09
Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Naczelny Rabin Polski uznali za "skandaliczne" słowa prezydenta Rosji, oskarżające polskiego przedwojennego dyplomatę o antysemityzm. Autorzy pisma zaznaczyli, że w ostatnim czasie prezydent Rosji wygłosił szereg oburzających twierdzeń na temat genezy drugiej wojny światowej i roli w tym Polski.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Slavko Sereda/Shutterstock.com

"Dla nas, Żydów, szczególnie skandaliczne jest manipulowanie przez Putina notatką ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego z jego rozmowy z Adolfem Hitlerem w 1938 r.".

Przydacz 1200.jpg
Wiceszef MSZ: Putin próbuje uprawiać politykę zafałszowania historii

W oświadczeniu czytamy, że Polska popierała emigrację swojej 10-procentowej mniejszości żydowskiej, ale czyniła to we współpracy z ruchem syjonistycznym, któremu udzielała potajemnie wojskowego wsparcia. "Gdy w 1938 r. III Rzesza wydaliła tysiące polskich Żydów, polskie służby dyplomatyczne, w tym ambasador Lipski osobiście, udzielały im wsparcia. Oskarżanie go o antysemityzm na podstawie jednego zdania wyrwanego z kontekstu jest skrajnie nieodpowiedzialne" - napisali autorzy oświadczenia.

Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Naczelny Rabin Polski są zdania, że pamięć o drugiej wojnie światowej jest fundamentem współczesnej europejskiej tożsamości, a każde zafałszowanie tej pamięci bezpośrednio tej tożsamości zagraża.

"Dlatego z uznaniem zauważamy, jak uczciwie przedstawiciele najwyższych władz współczesnych Niemiec konsekwentnie od lat dają wyraz prawdzie o tej wojnie, której ich kraj był bezpośrednim sprawcą i winowajcą. Podobnej uczciwości życzymy władzom Rosji, która wojnę zaczęła jako sojusznik Niemiec, by stać się ich główną ofiarą, a wreszcie ostatecznym zwycięzcą" - podkreślili autorzy oświadczenia.

"Oświadczenie demaskuje manipulację wykorzystaną przez Putina"

Wtorkowe oświadczenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP jest bardzo ważne – ostatecznie demaskuje manipulację notatką z rozmowy ambasadora Józefa Lipskiego, którą propagandowo próbował wykorzystać prezydent Rosji Władimir Putin – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.


Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że oświadczenie ZGWŻ w RP "demaskuje próbę zagrania przez prezydenta Putina kartą antysemicką", a jednoznaczne stanowisko Związku "przywraca dobre imię" ambasadorowi Lipskiemu, gdyż przypomina jego rolę w udzielaniu wsparcia tysiącom polskim Żydów przez polskich dyplomatów.

- Paradoksalnie atak propagandowy na Polskę może przyczynić się do zacieśnienia relacji między Polską i Izraelem – ocenił.

Wiceszef MSZ zwrócił też uwagę na solidarność z Polską, którą wyraziły już Stany Zjednoczone, Niemcy, Izrael, Wielka Brytania, Francja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina i Hiszpania.

- To jest kolejny paradoks, że wzmocniona została solidarność międzynarodowa wokół prawdy historycznej – podkreślił Szynkowski vel Sęk.

dn

Czytaj także

Prof. Ryba: słowa Putina wymierzone w nasze relacje z USA i Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:09
Prof. Mieczysław Ryba (KUL) ocenił w PR24, że wypowiedzi Putina na temat Polski "są precyzyjnie wymierzone w relacje polsko-izraelskie, a pośrednio polsko-amerykańskie". Dodał, że w 2020 r. będą okrągłe rocznice m.in. wyzwolenia obozu w Auschwitz czy zwycięstwa Rosji w wielkiej wojnie ojczyźnianej i celem Moskwy jest promowanie Związku Sowieckiego "jako tego, który wyzwalał Żydów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat Władimira Putina u władzy. Jak zmieniła się Rosja?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:00
Mija 20 lat od objęcia urzędu prezydenta Rosji przez Władimira Putina. Rosyjska opozycja i obrońcy praw człowieka zauważają, że w tym okresie doszło do ograniczenia swobód konstytucyjnych i militaryzacji państwa. Część niezależnych ekspertów podkreśla również znaczne pogorszenie stosunków Moskwy z sąsiednimi krajami, a także poważne ochłodzenie kontaktów z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Putin próbuje uprawiać politykę zafałszowania historii

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:57
- Świat zaskoczony jest próbą reinterpretacji historii przez Putina. Próbuje on uprawiać politykę zafałszowania historii. Próbuje budować dumę narodową w oparciu o dokonania Związku Sowieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń