Mike Pompeo: Ghasem Solejmani nie został zlikwidowany podczas wizyty dyplomatycznej
Sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył Iran o torpedowanie rozmów pokojowych w Afganistanie. Oznajmił też, że irański generał Ghasem Solejmani nie składał w Bagdadzie wizyty dyplomatycznej, gdy został zlikwidowany w ataku amerykańskiego lotnictwa.
2020-01-07, 20:30
- Iran odmówił dołączenia do regionalnego i międzynarodowego konsensu na rzecz pokoju, a w rzeczywistości pracuje nad tym, by storpedować proces pokojowy, kontynuując globalne wysiłki na rzecz wsparcia tam (w Afganistanie) grup rebeliantów - powiedział Pompeo.
Powiązany Artykuł
Służby USA w stanie podwyższonej gotowości. Nowy Jork szykuje się na najgorsze
"Wiemy, że to nieprawda"
Sekretarz stanu oznajmił też, że jeśli Iran raz jeszcze "dokona złego wyboru, (prezydent Donald) Trump odpowie tak jak w ubiegłym tygodniu, w sposób zdecydowany i poważny".
- Czy to możliwe, by dżentelmen takiego pokroju, ten wielki dyplomata - Ghasem Solejmani - podróżował do Bagdadu z pomysłem zrealizowania misji pokojowej? (...). Wiemy, że to nieprawda - dodał, odnosząc się do wypowiedzi premiera Iraku Adela Abdula Mahdiego.
Premier ocenił nazajutrz po zabiciu irańskiego generała, że było to "politycznym zabójstwem" i podkreślił, że planował spotkać się z Solejmanim podczas jego wizyty w Bagdadzie.
REKLAMA
Cele w Iranie
Pompeo wyjaśnił również, że wszelkie cele w Iranie, które są brane pod uwagę przez USA, będą wybrane zgodnie z prawem międzynarodowym.
Powiązany Artykuł
"Iran nigdy nie wygrał wojny". Trump zabrał głos po śmierci Solejmaniego
Jest to nawiązanie do tweetu Trumpa z soboty, kiedy to prezydent napisał: "Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów lub amerykańskie aktywa, to mamy namierzone 52 irańskie miejsca (odpowiadające liczbie 52 amerykańskich zakładników wziętych w niewolę przez Iran wiele lat temu)". Wśród tych celów mają się znajdować - jak napisał Trump - miejsca "ważne dla Iranu i irańskiej kultury".
Jak przypomina Reuters, niszczenie miejsc ważnych dla kultury w trakcie działań wojskowych jest uważane za zbrodnię wojenną na mocy prawa międzynarodowego, w tym rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, popartą przez administrację Trumpa w 2017 roku oraz Konwencję Haską z 1954 roku o ochronie dóbr kultury.
Atak w Bagdadzie
Solejmani, który był uważany za drugą najważniejszą osobę w Iranie po duchowo- politycznym przywódcy kraju ajatollahu Alim Chameneim, i dowódca irackiej proirańskiej milicji Kataib Hezbollah Abu Mahdi al-Muhandis zostali zabici w nocy z czwartku na piątek na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA przy użyciu dronów.
REKLAMA
fc
REKLAMA