X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trump: mam złe przeczucia ws. katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 19:43
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że "ma złe przeczucie i podejrzenia" dotyczące katastrofy ukraińskiego boeinga, który rozbił się w pobliżu Teheranu. - Ktoś mógł popełnić błąd - zauważył, dodając, że w okolicy miejsca katastrofy było bardzo niespokojnie. Eksperci w USA oceniają, że samolot mógł zostać strącony.
Audio
  • USA twierdzą, że to Iran zestrzelił ukraiński samolot. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Donald Trump
Donald Trump Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

CZYTAJ TAKŻE
Iran-katastrofa-samolotu-pap-1200.jpg
Amerykańskie media: ukraiński samolot został zestrzelony

Prezydent Donald Trump powiedział, że do katastrofy doszło w dość niespokojnym środowisku i ktoś mógł popełnić błąd. Jak stwierdził, ma przeczucie, że doszło do czegoś "przerażającego, czegoś strasznego". Trump stwierdził także, że jego zdaniem powodem nie były usterki techniczne. 

Jak mówił Donald Trump, w pewnym momencie musi być udostępniony zapis czarnych skrzynek - on sam wątpi, by Iran przekazał czarne skrzynki boeingowi - ale być może zostaną przekazane stronie francuskiej (do odczytu, red.). 

Kwestia czarnych skrzynek, jako kluczowych dla odtworzenia przebiegu katastrofy, opisana jest w załączniku do konwencji chicagowskiej dotyczącej katastrof. Wcześniej eksperci zauważali, że Iran może nie dysponować odpowiednimi laboratoriami do odczytania zapisów czarnych skrzynek, które uległy poważnym uszkodzeniom. Ośrodki z odpowiednimi kompetencjami są zaledwie w kilku krajach - w USA, ale też we Francji czy w Wielkiej Brytanii.

Associated Press podaje, że według dwóch przedstawicieli amerykańskiej administracji boeing mógł zostać zestrzelony przez irański rakietowy pocisk przeciwlotniczy.

Aneks 13 do konwencji chicagowskiej, który reguluje badanie katastrof samolotów cywilnych, stwierdza, że państwo prowadzące badanie, czyli w tym przypadku Iran, ma umożliwić niezwłoczne odczytanie zapisów rejestratorów pokładowych. - W przypadku, kiedy państwo prowadzące badanie wypadku lub incydentu nie dysponuje odpowiednimi urządzeniami do dokonania odczytu zapisów rejestratorów pokładowych, powinno wykorzystać urządzenia udostępnione przez inne państwa – zaznaczono.

Konwencja chicagowska ustala, że badanie okoliczności katastrofy przeprowadza państwo na terenie którego doszło do tego zdarzenia. Na mocy aneksu do konwencji państwo rejestracji/operatora, państwo projektu oraz producenta (czyli w tym przypadku Ukraina, USA) mają prawo wyznaczyć pełnomocnego przedstawiciela w celu uczestniczenia w badaniu okoliczności katastrofy. Teoretycznie, Iran może zaprosić do udziału w dochodzeniu także inne państwa.


katastrofa-1200-pap.jpg
Badanie przyczyn katastrofy w Iranie. Co mówi konwencja chicagowska?

Rosyjska rakieta strąciła samolot?

"Newsweek", który powołuje się na przedstawicieli Pentagonu oraz wywiadu USA i Iraku, pisze, że samolot został strącony przez irański rakietowy system obrony przeciwlotniczej. Według rozmówców gazety ukraińską maszynę mogła strącić rakieta ziemia-powietrze Tor-M1 rosyjskiej produkcji.

Przedstawiciel Pentagonu powiedział, że zdaniem jego resortu boeing został zaatakowany przypadkiem. Pentagon odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Reuters podaje natomiast, powołując się na źródło bliskie służbom wywiadowczym, że USA badają, czy samolot mógł został zestrzelony przypadkowo lub z rozmysłem.

Odłamki rosyjskiej rakiety

Wcześniej w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oświadczył, że ukraińscy śledczy zamierzają szukać na miejscu katastrofy boeinga linii lotniczych UIA odłamków rosyjskiej rakiety, którą maszyna mogła być zestrzelona.

Tor to rosyjski system pocisków kierowanych ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania celów na małych i średnich wysokościach.
Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. Maszyna miała wylądować w Kijowie o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce). W katastrofie zginęło 176 osób.

W czwartek irańscy śledczy opublikowali wstępny raport, zgodnie z którym ukraiński samolot palił się bezpośrednio przed katastrofą, a jego załoga próbowała zawrócić maszynę na lotnisko.

Naoczni świadkowie, w tym załoga innego samolotu będącego wówczas w powietrzu, opisywali, że przed katastrofą widzieli samolot w płomieniach - stwierdza raport. Gdy samolot uderzył w ziemię, doszło do olbrzymiej eksplozji, która nastąpiła prawdopodobnie dlatego, że samolot miał pełne baki paliwa.

Raport potwierdził również, że odnaleziono obie czarne skrzynki, które zawierają dane i rejestrację łączności z kokpitu samolotu. Zastrzeżono, że skrzynki są uszkodzone, a niektóre fragmenty zapisów zostały utracone. Stwierdzono również, że śledczy wstępnie wykluczyli zakłócenia laserowe czy elektromagnetyczne jako przyczyny katastrofy

PolskieRadio24.pl/PAP/IAR/agkm

Czytaj także

Nie będzie ataku USA na Iran. Trump zapowiada "potężne sankcje gospodarcze"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 16:47
- Nie ma ofiar irańskich ataków, nie ucierpiał żaden Amerykanin ani Irakijczyk - poinformował Donald Trump podczas wystąpienie w Białym Domu. Prezydent USA nie ogłosił kolejnego ataku odwetowego. Ocenił, że Iran ustępuje w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział też dodatkowe sankcje wobec Teheranu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iran odrzucił ofertę USA ws. współpracy. "Utrzymamy dotychczasowy kurs"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:05
Iran odrzucił ofertę współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych. Irański ambasador przy ONZ poinformował, że po likwidacji przez USA generała Ghassema Solejmaniego Teheran nie widzi możliwości wspólnych działań.
rozwiń zwiń