Posiedzenie Komisji Europejskiej w Strasburgu. Możliwa dyskusja o Polsce
Dziś wyjazdowe posiedzenie Komisji Europejskiej w Strasburgu i możliwa dyskusja o Polsce. Wprawdzie nie ma tego punktu w oficjalnym programie spotkania, ale o tym, że dyskusja jest możliwa, mówił na wczorajszym posiedzeniu szefów gabinetów komisarzy przedstawiciel przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
2020-01-14, 08:05
Posłuchaj
W tej sprawie decyzja należy do samej szefowej Komisji, która może zmienić agendę spotkania. - Przewodnicząca Komisji może zdecydować o wpisaniu dodatkowych punktów jeśli uzna, że jest to konieczne - mówiła wczoraj jej rzeczniczka Dana Spinant. - Z Polską jest prowadzony szeroki dialog, na wszystkich poziomach - odpowiedziała pytana o nasz kraj.
Powiązany Artykuł
Nowelizacja ustaw sądowych. Wiceszef MS: zabezpieczy stabilność systemu prawnego
Drugi rzecznik, Stefan de Keersmaecker powiedział, że Komisja uważnie monitoruje sytuację w Polsce. - I jeśli będzie to konieczne, rozważymy wszystkie możliwe opcje, by zagwarantować niezależność systemu sądownictwa w Polsce - dodał.
Nikt natomiast ani oficjalnie, ani nieoficjalnie nie potwierdza informacji, które się pojawiły, że Komisja ma dziś zdecydować o środkach tymczasowych i skierować wniosek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zaskarżenie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej
Komisja zaskarżyła system odpowiedzialności dyscyplinarnej w październiku ubiegłego roku. Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.
REKLAMA
Polski rząd wielokrotnie odrzucał wszystkie zastrzeżenia Komisji. Zapewniał o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.
kad
REKLAMA