Nowy premier Rosji. Gra w lidze Putina, tyle że to liga hokejowa
Nowy premier Rosji Michaił Miszustin, dotychczasowy szef Federalnej Służby Podatkowej (FNS), jest oceniany jako skuteczny menadżer i reformator tych służb, niezwiązany zbyt blisko z żadną z grup politycznych. Media wróżą mu rolę technicznego szefa rządu.
2020-01-16, 18:00
Posłuchaj
- Prezydent Rosji powołał byłego szefa Federalnej Służby Podatkowej na premiera. Wcześniej Rosyjski parlament zaakceptował kandydaturę Michaiła Miszustina na prezesa Rady Ministrów
- Rosyjskie agencje podały, że podpisując dekret o powołaniu Michaiła Miszustina na premiera, Władimir Putin podpisał także drugi dokument powołujący Dmitrija Miedwiediewa na zastępcę przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji
- Rosyjskie media niezależne wskazują, że roszady na szczytach władzy w Rosji oraz zapowiadane zmiany konstytucyjne mają służyć utrzymaniu władzy przez Władimira Putina, po wygaśnięciu prezydenckiej kadencji
Kandydaturę Miszustina w Dumie poparła rządząca partia Jedna Rosja, oraz ugrupowania Sprawiedliwa Rosja i Liberalno Demokratyczna Partia Rosji. Od głosu wstrzymali się deputowani partii komunistycznej. Jak podają rosyjskie media, 53-letni Michaił Miszustin jako naukowiec, ekspert i urzędnik wyspecjalizował się w prawie podatkowym.
Fundacja do Walki z Korupcją kierowana przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego zwróciła uwagę na bardzo wysokie dochody żony nowego szefa rządu. Opozycjoniści podkreślają, że nie wiadomo jakie interesy prowadzi małżonka premiera.
Sylwetka premiera
Miszustin urodził się 3 marca 1966 roku w Moskwie. W 1989 roku ukończył Moskiewski Państwowy Uniwersytet Technologiczny jako inżynier w dziedzinie projektowania systemów. Posiada tytuł doktora ekonomii, w 2003 roku obronił pracę na temat mechanizmów administracji podatkowej w Rosji.
W latach 1992-1996 Miszustin pracował w utworzonym w czasie pieriestrojki przez grupę naukowców Międzynarodowym Klubie Komputerowym, organizacji wspierającej rozwój rynku komputerowego w Rosji.
REKLAMA
CZYTAJ TAKŻE: CO ZAPOWIADA NOWY PREMIER ROSJI? >>>
Klub organizował wystawy komputerowe i stawiał sobie za cel przyciągnięcie do Rosji zachodnich technologii informatycznych. Faktycznie przyczynił się do wejścia na rynek rosyjski czołowych korporacji, m.in. Intel, IBM, Apple i Hewlett-Packard. Pośredniczył także w kontaktach zachodnich biznesmenów z rosyjskimi urzędnikami.
CZYTAJ TAKŻE: MILIARDY MIEDWIEDIEWA, WINNICA W TOSKANII, LUKSUSOWE REZYDENCJE I JACHTY >>>
Powiązany Artykuł
On nie jest dla was Dimką. Ukryte bogactwa Miedwiediewa wydały buty
W administracji państwowej Miszustin zaczął pracować w 1998 roku, najpierw w służbach podatkowych, gdzie awansował do stopnia zastępcy szefa resortu. Na tym stanowisku odpowiadał za informatyczny system rejestracji i kontroli wpływu podatków i ogółem za modernizację techniczną służb. Gdy w 1999 roku resort podatków przekształcono w ministerstwo, zajął stanowisko wiceministra (do 2004 roku). Dzięki jego staraniom resort stał się jedną z najnowocześniejszych technologicznie struktur administracji państwowej w Rosji.
REKLAMA
Od marca 2004 roku Miszustin kierował służbami katastralnymi, gdzie tworzył jednolity system rejestracji obiektów nieruchomości w Rosji. W 2006 roku stanął na czele krajowej agencji administracji specjalnych stref ekonomicznych. Rozwój specjalnych stref ekonomicznych był jednym z najambitniejszych projektów ówczesnego ministerstwa gospodarki Rosji, którym kierował wtedy German Grief.
Lata 2008-2010 to krótki okres działalności w biznesie - Miszustin kierował wówczas firmą inwestycyjną UFG. Rozwijała się też jego kariera naukowa: w 2010 roku obronił rozprawę habilitacyjną z zakresu podatków majątkowych. Choć wysokim urzędnikom państwowym w Rosji często przypisuje się plagiaty, do prac naukowych Miszustina nie zgłaszano zastrzeżeń.
REKLAMA
Po powrocie do struktur państwowych Miszustin w 2010 roku stanął na czele Federalnej Służby Podatkowej (FNS), zapowiadając rozwój usług elektronicznych. W FNS przeprowadzona została błyskawiczna cyfryzacja; ocenia się, że jest ona w czołówce struktur państwowych pod względem integracji baz danych z innymi resortami. Media wskazywały, że za rządów Miszustina ukrócono masowe wyprowadzanie pieniędzy z budżetu pod pretekstem zwrotu VAT. Ściągalność VAT wzrosła, a zmniejszyła się skala zwrotu tego podatku. Odnotowując sukcesy Miszustina na tym polu media niezależne oceniają, że sam proces wprowadzania w FNS nowych technologii nie zawsze był przejrzysty.
W wywiadzie dla dziennika "Wiedomosti" pod koniec 2018 roku Miszustin podkreślał, że w ciągu pięciu lat dochody z podatków wzrosły w Rosji o niemal 70 proc. (prawie 40 proc. bez uwzględnienia inflacji).
"Skuteczny menadżer"
Miszustin opisywany jest jako skuteczny menadżer i jeden z niewielu urzędników doskonale orientujący się w działaniu technologii informatycznych.
Przedstawiciele biznesu wskazują, że szef FNS nie wchodząc w konflikty naciska na wywiązywanie się biznesu ze zobowiązań podatkowych.
REKLAMA
Miszustin nie jest związany z żadnym z klanów politycznych, co mogło wpłynąć na wybór jego kandydatury.
Komentatorzy wskazują, że Miszustin nie przejawiał dotąd ambicji, by stanąć na czele rządu. Porównują jego nominację do mianowania w 2004 roku na premiera Michaiła Fradkowa, który także był urzędnikiem, a nie politykiem. Dziennik "Wiedomosti" prognozuje, że dzięki nominacji Miszustina w czasie wprowadzania w Rosji zapowiedzianych zmian w konstytucji rząd będzie wolny od rywalizacji pomiędzy różnymi grupami.
Miszustin pasjonuje się hokejem i zasiada w radzie nadzorczej moskiewskiego klubu hokejowego CSKA. Gra w amatorskiej Nocnej Lidze Hokejowej, w której meczach występuje prezydent Władimir Putin.
Niezależny portal Meduza wiąże Miszustina z innym wpływowym graczem ligi, biznesmenem Giennadijem Timczenką, uchodzącym za przyjaciela Putina z czasów, gdy ten pełnił służbę w wywiadzie KGB.
REKLAMA
Nowy premier Rosji jest żonaty - jego małżonką jest Władlena Miszustina - i ma trzech synów.
Głosowanie w Dumie
Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, w czwartek wyraziła zgodę na mianowanie przez prezydenta Władimira Putina Michaiła Miszustina nowym premierem Rosji. Za jego kandydaturą opowiedziało się 383 deputowanych spośród obecnych na sali 424.
Wstrzymało się 41 posłów. Nikt nie głosował przeciwko, co wcześniej nigdy się nie zdarzało.
W krótkim wystąpieniu w Dumie przed głosowaniem Miszustin zapowiedział poprawę jakości administracji, efektywne wykorzystanie zasobów budżetowych, które rząd ma do dyspozycji i poszukiwanie nowych środków na realizację celów narodowych - dużych projektów rozwoju społeczno-gospodarczego. Rząd powinien utrzymać równowagę makroekonomiczną oraz inflację na poziomie poniżej 4 proc. Wskazał na potrzebę odbudowy zaufania między biznesem i władzami, zniesienia "nadmiernej presji" na biznes i likwidacji barier dla przedsiębiorców.
Do zadań swego rządu Miszustin zaliczył dalszy rozwój sektora rolniczego, dokonanie przełomu w cyfryzacji realnego sektora gospodarki, rozwój dróg i transportu. Zapewnił, że władze mają środki na zapowiedziane przez Putina zwiększenie wypłat socjalnych m.in. dla rodzin wielodzietnych.
REKLAMA
Zapowiedział, że rząd nie wycofa się z ogłoszonego w 2018 roku podniesienia w Rosji wieku emerytalnego.
W czwartek rano Miszustin spotkał się z frakcjami parlamentarnymi. Na spotkaniu - według mediów - zapowiedział zasadnicze zmiany w strukturze i składzie rządu, nie podał jednak szczegółów. Według niektórych komentatorów stanowiska w przyszłym rządzie zachowają dwaj wicepremierzy: Anton Siłuanow i Dmitrij Kozak.
Poprzedni premier, Dmitrij Miedwiediew, podał się wraz z rządem do dymisji w środę. Tego samego dnia Putin zaproponował Miszustinowi stanowisko premiera. 53-letni Miszustin od 2010 roku stał na czele Federalnej Służby Podatkowej (FNS). Media w Rosji oceniają go jako dobrego menadżera i wróżą mu rolę premiera-technokraty.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA