"Rozsądek zwyciężył". UE wesprze finansowo ważne dla Polski inwestycje gazowe
Lista unijnych projektów gazowych, m.in. z Polski, obroniona w Parlamencie Europejskim. Chodzi o tzw. projekty wspólnego zainteresowania, które Komisja Europejska umieściła na liście priorytetowej pod koniec ubiegłego roku i które kwalifikują się do unijnego finansowania.
2020-01-22, 16:11
Posłuchaj
Lista jednak musi zawsze uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego. W środę na posiedzeniu komisji przemysłu zieloni i komuniści próbowali ją zablokować, ale bezskutecznie.
Powiązany Artykuł
Nowe przepisy UE uderzają w polskich przewoźników. Jest decyzja komisji PE
"To doskonała wiadomość" - napisał na Twitterze europoseł Jerzy Buzek. Dodał, że oznacza to wsparcie Unii Europejskiej dla kilku inwestycji, które wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski, m.in. gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG w Gdańsku.
"Nie było łatwo z Zielonymi. Rozsądek zwyciężył" - dodała, również na Twitterze, europosłanka Izabela Kloc.
Sprzeciw odrzucony
Zieloni, wspierani przez komunistów, uważali, że lista projektów wspólnego zainteresowania jest za mało zielona, a zbyt dużo na niej inwestycji gazowych. Ich sprzeciw udało się odrzucić na komisji przemysłu zdecydowaną większością głosów.
REKLAMA
>>>[TRÓJKA] Ryszard Czarnecki o rezolucji PE ws. praworządności: ona nie ma znaczenia
- Sprawa może jeszcze wrócić na sesję plenarną w lutym, ale rozmiar porażki dziś może utemperować zapędy zielonych i komunistów - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z urzędników w Europarlamencie.
Polsce bardzo zależało, by ta lista przeszła bez problemu. Ona nie tylko kwalifikuje do dodatkowego unijnego wsparcia w ramach programu "Łącząc Europę", lecz także pozwala na priorytetowe traktowanie, np. przy staraniach o kredyty.
bb
REKLAMA
REKLAMA