X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Maria Przełomiec ws. forum w Yad Vashem: Putin chce znów tasować i rozdawać karty na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:30
- Czeka nas jeszcze wiele. Putin zapowiedział artykuł na temat II wojny światowej. Czeka nas 9 maja, także rocznica bitwy warszawskiej, okrągła rocznica mordu katyńskiego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maria Przełomiec, dziennikarka, ekspertka ds. polityki wschodniej, odnosząc się do kampanii historycznej Kremla. Podkreśla, że potrzebujemy publikacji po rosyjsku i po angielsku, poświęconych polskiej historii, a losy takich postaci jak Witold Pilecki czy Jan Karski, to gotowe scenariusze na film.
Mapa z filmu pokazywanego podczas Światowego Forum Holokaustu
Mapa z filmu pokazywanego podczas Światowego Forum HolokaustuFoto: Yad Vashem/You Tube

EN_01412164_1602_Forum w Jerozolimie_663x364.jpg
Taką wizję pokazano na filmie w Yad Vashem [ANALIZA]

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Prezydent o forum w Yad Vashem: nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu

PolskieRadio24.pl: Na forum w Jerozolimie widzimy niestety ciąg dalszy wojny historycznej, którą Władimir Putin zaczął w grudniu, przedstawiając zafałszowany obraz historii, choć realizowany nieco innymi środkami. Prezydent już po forum w Yad Vashem mówił, że organizatorzy zafałszowali obraz historii, pomijając zupełnie udział Polski i wyrzucając ją poza obręb aliantów. Pozbawiono kontekstu wojnę, nie wspomniano o pakcie Ribbentrop-Mołotow, pominięto rolę Polski.

Maria Przełomiec, dziennikarka, ekspertka ds. polityki wschodniej: Uważam, że prezydent Polski Andrzej Duda dobrze zrobił, rezygnując z udziału w Yad Vashem. 

Retoryka Władimira Putina w Jerozolimie była łagodniejsza, ale spowodowane było to tym, ze Putin przemawiał do innego audytorium, nie w Rosji. Wyraziste kłamstwa byłyby źle przyjęte. Polska dyplomacja, prezydent, premier bardzo usilnie starają się dotrzeć do światowej opinii publicznej ze swoim przekazem. Kolejny agresywny atak na Polskę nie spotkałby się ze zrozumieniem, do tego stawiałby w trudnej sytuacji Izrael. I tak w wyniku nacisków Putina, Yad Vashem, współorganizator, nie zgodził się na to, by prezydent Polski mógł przemówić na forum obok innych przywódców.

Na forum pojawiły się jednak kłamstwa: głównie w materiałach przygotowywanych przez organizatorów, m.in. pod kierunkiem Moshe Kantora i jego fundacji.

W historii walki z nazistowskimi Niemcami w ogóle nie zostali wymienieni żołnierze polscy. A armia polska była trzecią co do wielkości, póki do wojny z Niemcami nie dołączyli się Rosjanie.

CZYTAJ TAKŻE: błędy na mapie pokazanej w Yad Vashem. Białoruś po Karpaty >>>

CZYTAJ TAKŻE: pominięto udział Polaków w walce z nazizmem >>>

Dodajmy Rosjanie sprzymierzeni wcześniej z Niemcami i nie było mowy także o pakcie Ribbentrop-Mołotow.

Kuriozum była mapa – gdzie połowę ziem Polski zajmowała Białoruś.

Białoruś aż po Karpaty.

Nie wiem, skąd współpracownicy Kantora wzięli tą mapę. Jeśli chodzi o przemówienie Władimira Putina - wystąpił z inicjatywą ”piątki”, która miałaby omawiać najważniejsze problemy świata. Rosja znów pcha się na główną arenę, znowu chce tasować i rozdawać karty.

Putin nie wspomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow, o wielu sprawach nie usłyszeliśmy.

Nie wspomniał w ogóle o początkach - zrezygnował ze swojej narracji, że wszyscy są winni, Polska i alianci, a Rosja została postawiona pod ścianą, zmuszona do podpisania paktu. Ale powtarzam: nie zwracał się do Rosjan, do zagranicy. Mówił do światowych przywódców.

Mówił też, że 40 procent tych Żydów, którzy zginęli w Holokauście, to byli obywatele ZSRR.

Nie było to na pewno 40 procent - uznał  za obywateli ZSRR tych, którzy mieszkali na terytorium RP. Czyli pośrednio przyznał się do tego, można rzec, że Związek Sowiecki napadł na Polskę i zagarnął część terytorium.

Prezydent Polski powiedział, że nie chciał autoryzować zafałszowanej wersji historii.

Zafałszowane były mapy, pominięto rolę wojska polskiego w walkach z nazizmem… Władimir Putin porównał też blokadę Leningradu do Holokaustu – tutaj większym oburzeniem powinna unieść się społeczność żydowska, gdyż Holokaust był niepowtarzalnie potwornym wydarzeniem w historii ludzkości.

Blokada Leningradu wynikała po części z winy samych władz sowieckich – dużą część ludności można było ewakuować. Jak twierdzą niektórzy historycy Stalin specjalnie się temu sprzeciwił, dlatego że uważał Leningrad, Petersburg za miasto kontrrewolucyjne. Zrzuty zaś pomocy były przeznaczone dla wojska, nie dla ludności cywilnej.

Myślę, że prezydent ma rację -  trudno się zgodzić z taką wersją historii.Co czeka nas jeszcze ze strony Rosji?

Czeka nas jeszcze wiele. Putin zapowiedział artykuł na temat II wojny światowej. Czeka nas 9 maja, setna rocznica bitwy warszawskiej, okrągła rocznica mordu katyńskiego. 

Musimy działać dalej  - spokojnie i merytorycznie. W ostatnim czasie wielką popularność zyskała książka brytyjskiego dziennikarza o Witoldzie Pileckim.  Takimi narzędziami powinniśmy się posługiwać.

Brakuje nam filmów o Pileckim, o Janie Karskim… Mamy gotowe scenariusze. Brakuje jednak na to pieniędzy - tak wygląda. Mamy fantastyczne atuty: największym atutem jest polska historia. Potrzebujemy filmów, publikacji, po angielsku, po rosyjsku.

Nie można spoczywać na laurach, trzeba pracować. Tak jak np. polski ambasador Szwajcarii – który nagłośnił sprawę tzw. grupy Ładosia.

***

Z Marią Przełomiec rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert PISM: Putin chce budować antysemicki obraz złej Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:00
- Polska powinna nadal głośno mówić światu prawdę o historii: nikt za nas tego nie zrobi - powiedział dr Łukasz Jasina (PISM), pytany o to, jak Polska powinna się bronić w obliczu propagandy rosyjskiej dotyczącej II wojny światowej. - Jeśli chodzi o kwestię antysemityzmu - Putin chce zaatakować Polskę, by osłabić naszą legitymizację w świecie, nasze więzy z sojusznikami - zaznaczył, mówiąc o celach rosyjskiej ofensywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: ruszył projekt ”następca”, Miedwiediew trafił do "zamrażarki", mówi się o 40 rosyjskich scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 20:34
- Rosja zaczęła rok z dużym przytupem, jeżeli chodzi o kwestie sukcesji władzy i projektu  ”następca”. Sukcesja spędza sen z powiek obecnej elicie władzy, która może zatrząść się w posadach, w momencie kiedy przestanie funkcjonować w kręgu Władimira Putina – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Agnieszka Legucka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 14:10
- Antysemityzm w europejskiej kulturze politycznej jest nie do przyjęcia. Jest to postawa absolutnie nie do zaakceptowania. Rosja próbuje obciążyć tym zarzutem nie tylko przedwojenną, ale i współczesną Polskę. To dopiero początek salw – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Menkiszak, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, tłumacząc mechanizm obecnej kampanii Kremla przeciw Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Kremlu rusza walka. B. wiceszef banku centralnego: Putin dał sygnał:"będę rządził"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 23:59
- Wewnątrz Kremla zacznie się bardzo silna walka o miejsce numer dwa przy Putinie. W  konstytucji zapisane jest, że jeśli z prezydentem coś się stanie, to premier zostaje p.o. prezydenta, ale Michaiła Miszustina nikt za numer 2 nie uważa. A odwołany Miedwiediew nie będzie już wiele znaczył w polityce – zauważa Siergiej Aleksaszenko. Według niego Putin dał otoczeniu co najmniej dwa ważne sygnały: "będę rządził, choć nie wiem, w jakiej roli" i "nie powiem jeszcze, kto będzie następcą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: na forum w Yad Vashem będzie wielu liderów, ale stanowczo za mało ocalałych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 17:15
Wielu przywódców światowych, ale niewielu ocalałych z Holokaustu zaproszono na Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie – pisze portal ”Times of Israel”. Tymczasem to oni powinni być głównymi bohaterami obchodów z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz - ocenia bliski jednej z ocalałych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niesłychanie brudna prowokacja”. Historyk: Rosja chce skłócić naród polski z narodem żydowskim

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:00
- Rosja generuje zarzuty o antysemityzmie po raz pierwszy w kampanii historycznej– celem jest skłócenie Polski z Izraelem i tym samym ze światową społecznością i żydowską. W opinii Kremla wpłynie to także na relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marek Kornat, historyk i sowietolog. Dodaje, że jak dotąd Kreml nie osiągnął żadnych większych efektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy nie rozliczyły się całkowicie z przeszłością". Prof. Żerko o odpowiedzi na list b. więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:44
- Jeżeli Berlin uważa, że można zamknąć sprawę materialnego zadośćuczynienia i jednocześnie utrzymywać, iż Niemcy dokonały całkowitego rozliczenia się ze swą brunatną przeszłością, to trudno nazwać to inaczej, jak hipokryzją, ocenił prof. Stanisław Żerko, odnosząc się do odpowiedzi Urzędu Kanclerskiego na list polskiej więźniarki, do której dotarł portal PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Yad Vashem mapa sugerująca, że niemiecka agresja rozpoczęła się w 1942 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 17:48
Podczas prezentacji w trakcie V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie przedstawiono mapę sugerującą, że niemiecka agresja na kraje Europy rozpoczęła się w 1942 roku. Naniesiono na nią też błędne kontury Polski.
rozwiń zwiń