X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Tematem nie jest praworządność". Doradca Macrona o relacjach z Polską

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 21:30
- Praworządność nie jest tematem we francusko-polskich relacjach dwustronnych - powiedział Emmanuel Bonne, doradca francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, odpowiedzialny za przygotowanie jego wizyty w Polsce, zaplanowanej na 3 i 4 lutego.
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
shutterstock_1264495771 emmanuel macron 1200.jpg
Emmanuel Macron z wizytą w Polsce na początku lutego. Jest potwierdzenie

Bonne na konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim mówił też o konieczności nowego otwarcia w relacjach z Polską oraz o włączeniu Polski w proces negocjacji Unii Europejskiej z Rosją na temat Ukrainy.

- Nie chodzi o włączenie Polski do formatu normandzkiego, który jest zamkniętym formatem rozmów Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, ale o konsultacje z Polską przed i po spotkaniach w tym formacie - powiedział Bonne. - Potrzebujemy dialogu z Rosją na fundamentach racjonalnych, bez złudzeń. Chodzi m.in. o kwestie wschodniej Ukrainy - doprecyzował.

- To ważna, symboliczna i długo oczekiwana wizyta francuskiego prezydenta w Polsce - podkreślał Bonne podczas konferencji. Zapewnił, że "wbrew powszechnemu przekonaniu Polskę i Francję wiele łączy: m.in. polityka przemysłowa, fiskalna oraz dotycząca konkurencyjności, jak również współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa".

"Bez Polski nie można prowadzić skutecznej polityki przemysłowej"

Jako główny cel wizyty prezydenta Macrona w Polsce Bonne wymienił "wyjaśnienie stanowiska Francji w kluczowych dla Europy sprawach: rozszerzenia Unii Europejskiej, relacji z Rosją oraz NATO".

PAP Emmanueal Macron 5 1200.jpg
"Nikomu nie groził". Ambasador Francji tłumaczy słowa Macrona na temat Polski

- Polska jest ważnym krajem w UE o strategicznej pozycji geopolitycznej, bez Polski nie można prowadzić skutecznej polityki przemysłowej, klimatycznej czy obronnej - zaznaczył.

Poinformował, że Francja popiera pomysł zorganizowania w najbliższych miesiącach spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego na szczeblu przywódców państw: prezydentów Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec.

Bonne: potrzeba solidarności europejskiej ws. migracji

Z tematów spornych w stosunkach polsko-francuskich Bonne wymienił migrację. - Tutaj potrzeba solidarności europejskiej, choć nie należy tego rozumieć jedynie jako konieczności przyjmowania migrantów na swoje terytorium. Są różne sposoby wyrażania solidarności, np. finansowa - mówił doradca Macrona.

- Wizyta ta ma charakter polityczny i nie jest przewidywane podpisywanie kontraktów, ale odbędą się rozmowy na szczeblu ministrów na temat długoterminowych projektów polsko-francuskich - wyjaśnił Bonne. Sprecyzował, że chodzi o projekty związane z branżą lotniczą, wojskowością, koleją, energetyką, w tym zwłaszcza energetyką jądrową na poziome współpracy z francuskim koncernem energetycznym EDF.

- To prawda, że Francja zmniejsza udział energii jądrowej w miksie energetycznym, ale niemożliwa jest całkowita rezygnacja z atomu. Francja jest zainteresowana inwestycjami w energetykę jądrową w innych krajach - mówił Bonne.

Macron 1200.jpg
Macron ostrzega Polskę ws. neutralności klimatycznej. Zapowiada konsekwencje

- Strona francuska jest zainteresowana pomocą Polsce w dokonaniu transformacji energetycznej - podkreślił. Dodał, że Francja popiera idee solidarności europejskiej w kwestii transformacji gospodarek i że nie powinno się karać żadnego kraju za strukturę energetyczną jego gospodarki. - Chodzi o sprawiedliwą transformację - zaznaczył.

"To nie Francja ma zarzuty wobec Polski ws. praworządności"

Pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej o łamanie praworządności w Polsce i reformę sądownictwa, Bonne powtarzał kilkakrotnie, że "praworządność nie jest tematem w bilateralnych relacjach polsko-francuskich". Ocenił, że "praworządność jest tematem w relacjach Polski z Unią Europejską oraz na różnych forach instytucji unijnych oraz Rady Europy.

- Oczywiście temat jest ważny i Francja wspiera politykę Komisji Europejskiej w tym zakresie, ale to nie Francja ma zarzuty wobec Polski. Tu są inne instytucje, jak Komisja Wenecka czy Rada Europy - dodał.

Bonne podkreślał rolę Polski w europejskiej polityce obronnej i udział polskich żołnierzy w misjach międzynarodowych oraz we wspólnych manewrach w ramach NATO na Bałtyku i w innych regionach. "Należy kontynuować współpracę wojskową i włączyć Polskę w duże europejskie projekty zbrojeniowe" - mówił, dodając, że "tu jest duża przestrzeń do rozmów prezydentów Dudy i Macrona".

putinmacron1200.jpg
Politolog: E. Macron działa w swoim wyborczym interesie

Program wizyty prezydenta Francji

Bonne przedstawił na konferencji prasowej program wizyty prezydenta Macrona, któremu w Polsce nie będzie towarzyszyć małżonka Brigitte Macron.

W poniedziałek francuski prezydent rozpocznie wizytę w Warszawie od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

Po południu spotka się z przedstawicielami społeczności francuskiej w Polsce. Na wieczór zaplanowano kolację z polskimi intelektualistami i ludźmi kultury, m.in. z Adamem Michnikiem, Agnieszką Holland, Marianem Turskim oraz Pawłem Pawlikowskim.

Apel o jedność europejską

We wtorek prezydent Macron ma w programie wyjazd do Krakowa, gdzie zwiedzi zamek na Wawelu wraz z kryptą i wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat stosunków francusko-polskich. - To będzie również apel o jedność europejską, jakie wcześniej prezydent wygłaszał na Sorbonie oraz na forum instytucji europejskich - podkreślił Bonne.

Prezydentowi będą towarzyszyć podczas wizyty w Polsce m.in. ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister ds. sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. transformacji ekologicznej Elizabeth Borne.

- Polska i Francja nigdy nie były w stanie wojny, łączy nas wspólna historia i liczne związki kulturalne i intelektualne - zakończył spotkanie z prasą Emmanuel Bonne. Jak tłumaczył, "nie jest prawdą, że Macron odwiedza Polskę jako ostatni kraj Europy Środkowej i Wschodniej" - prezydent Francji nie był jeszcze w państwach bałtyckich, Chorwacji i Słowenii.

pb

Czytaj także

Francuska policja usuwa migrantów z obozowiska na północy Paryża

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:59
Francuska policja zaczęła usuwać migrantów z nielegalnego obozowiska w Porte d'Aubervilliers na północy Paryża, dwa miesiące po likwidacji podobnego obozowiska w sąsiedztwie. Według AFP rano ewakuowano stamtąd kilkuset migrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty strażaków w Paryżu. W ruch poszły pałki i armatki wodne

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 11:36
Burzliwy przebieg miały manifestacje strażaków w Paryżu. W trakcie protestu doszło do starć z policjantami, którzy użyli m.in. gazu łzawiącego i armatek wodnych.
rozwiń zwiń