X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

21 przypadków koronawirusa 2019-nCoV w krajach UE/EOG. Nowe dane GIS

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 20:45
Od 31 grudnia 2019 r. do 2 lutego 2020 r. odnotowano 14564 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, z czego 21 w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.
Zaostrzone kontrole na granicach w obawie przed koronawirusem
Zaostrzone kontrole na granicach w obawie przed koronawirusemFoto: EPA/JAWAD JALALI

W tym czasie zmarło 305 osób, co oznacza, że śmiertelność wynosi ok. 2,1 proc. W komunikacie GIS wskazano, że spośród 305 przypadków śmiertelnych, 304 odnotowano w Chinach. Jedyny "niechiński" śmiertelny przypadek dotyczy Filipin.

koronawirus_1200.jpg
Epidemia koronawirusa. Kolejne kraje ograniczają wjazd dla cudzoziemców

294 spośród 304 zgonów odnotowano w prowincji Hubei, dwa w prowincji Heilongjiang, jeden w prowincji Hebei, dwa w prowincji Henan, jeden w prowincji Hainan, jeden w prowincji Sichuan, jeden w prowincji Chongqing, jeden w Szanghaju i jeden w Pekinie.

Spośród 14,5 tys. zakażeń 14407 zarejestrowano w Chinach, w tym w Hongu Kong i Makau. Pozostałe przypadki obejmują: Tajwan (11), Tajlandię (19), Australię (12) Malezję (8), Singapur (18), Francję (6), Japonię (20), Koreę Południową (15), USA (8), Wietnam (7), Kanadę (4), Nepal (1), Sri Lankę (1), Kambodżę (1), Niemcy (8), Zjednoczone Emiraty Arabskie (5), Filipiny (2), Indie (2), Finlandię (1), Włochy (2), Wielką Brytanię (2), Rosję (2), Hiszpanię (1), Szwecję (1).

Jak dotąd na terenie UE/EOG odnotowano 21 przypadków: Francja (6), Niemcy (8), Włochy (2), Wielka Brytania (2), Finlandia (1), Szwecja (1), Hiszpania (1).

Nadzwyczajne środki

GIS przypomina, że aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei.

Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin.

koronawirus_1200.jpg
Polacy wracają z Wuhan do kraju. Czeka ich obserwacja pod kątem koronawirusa

Objawy zakażenia

Objawy zakażenia nowym koronawirusem obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO, z 26 stycznia 2020 r., u 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. GIS przypomina, że źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Koronawirus jest podatny na działanie mydła". Nowe instrukcje GIS

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 18:18
Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów - przypomina Główny Inspektor Sanitarny na swoich stronach. Dlatego zaleca częste mycie rąk wodą i mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 22:25
- Na ten moment nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa w Polsce - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi szpitalami na terenie całego kraju - dodał.
rozwiń zwiń