more_horiz
Wiadomości

Najpierw pożary i susze, teraz rekordowe powodzie. Australia walczy z żywiołem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:29
Silne opady deszczu na wschodzie Australii spowodowały w piątek powodzie w części Sydney i przyniosły ulgę strażakom walczącym z pożarami w części stanu Nowa Południowa Walia - relacjonuje agencja AP.
Obfite opady deszczu w Australii
Obfite opady deszczu w AustraliiFoto: PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI

Opady, które odnotowano we wschodniej części Australii, uznawane są za największe od prawie 20 lat. Nagłe i obfite opady deszczu, spowodowały w wielu miejscach podtopienia, powodując blokady dróg i utrudnienia w komunikacji. 

australia 1200 pap.jpg
Australia: ulewy po pożarach przyniosły nowe zagrożenie

Choć tak obfite opady deszczu przyniosły ryzyko powstania powodzi, były "miłą niespodzianką", gdyż meteorolodzy w trzymiesięcznej prognozie wydanej w styczniu zapowiadali wysokie temperatury i niewielkie opady, co stanowiłoby poważne utrudnienie w walce z pożarami. 

Z najnowszych prognoz wynika, że w Sydney w ciągu 24 godzin do soboty rano ma spaść 130 mm deszczu, najwięcej od 5 lutego 2002 roku.

Szef straży pożarnej w regionie wiejskim w Nowej Południowej Walii Shane Fitzsimmons powiedział dziennikarzom, że deszcz pomoże ugasić część pożarów w najbliższych dniach i jest "mile widzianą zmianą" po długim okresie upałów i suszy, które podtrzymywały pożary, pomagając im się rozprzestrzeniać.- Bez wątpienia zbliża się koniec sezonu pożarowego - powiedział Fitzsimmons. - Deszcz jest dobry dla biznesu i gospodarstw, a przede wszystkim jest naprawdę pomocny podczas gaszenia niektórych z tych pożarów, z którymi mieliśmy do czynienia od wielu, wielu miesięcy - dodał.

Jak poinformowała straż pożarna w Nowej Południowej Walii, dzięki opadom deszczu, aktywnych pożarów w tym regionie jest 40, co stanowi mniej niż połowę liczby pożarów z najbardziej krytycznego momentu sezonu. Wszystkie pożary są określane najniższym stopniem zagrożenia. Podobnie jest w sąsiednim stanie Victoria, w którym pożarów o takim stopniu zagrożenia jest 21. 

australia 1200 pap.jpg
Burze i deszcze pomagają walczyć z pożarami w Australii

Od września około 11,7 miliona hektarów lasów i australijskiej dziczy zostało zdewastowanych przez serię ogromnych pożarów, w których zginęły również 33 osoby i ponad miliard zwierząt. Pożary doszczętnie zniszczyły tysiące domów. Przedłużający się sezon pożarów buszu nastąpił po trzyletniej suszy w całym kraju.

PAP/MSN/REUTERS/AS

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem