Hełm i kamizelka dla każdego? Nowy pomysł Konfederacji

Posłowie Konfederacji proponują ułatwienie dostępu do nowoczesnych hełmów i kamizelek kuloodpornych, twierdząc, że obywatele mają prawo do korzystania z pasywnych środków ochrony osobistej. Według nich, obecne przepisy są niewystarczające. W piątek do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy.

2025-04-04, 22:07

Hełm i kamizelka dla każdego? Nowy pomysł Konfederacji
Kandydat Konfederacji na Prezydenta Sławomir Mentzen . Foto: Kamil Kasprzycki/REPORTER

Kamizelki kuloodporne dla cywilów

Posłowie, apelują w uzasadnieniu projektu, aby obywatele mogli legalnie kupić kamizelki kuloodporne i hełmy wojskowe, które obecnie - w ich ocenie - objęte są niejednoznacznymi przepisami. Mają one ograniczać dostęp do tych przedmiotów, a głównymi beneficjentami obecnego stanu prawnego są firmy ochroniarskie - przekonują politycy. "Praktyka pokazuje, że ograniczenie to jest stosowane rozszerzająco - choć na rynku znajdują się także kamizelki kuloodporne przeznaczone dla osób cywilnych, a także szerzej: o przeznaczeniu innym niż ściśle wojskowe lub policyjne - to ich sprzedaż osobom cywilnym nie jest w praktyce dokonywana" - napisano w uzasadnieniu projektu.

"Mogą uratować życie"

Obecnie, jak twierdzi Konfederacja, osoby cywilne, w tym dziennikarze i uczestnicy misji humanitarnych, nie mogą legalnie nabyć profesjonalnych środków ochrony, mimo działań prowadzonych w niebezpiecznych regionach świata. "Konflikty zbrojne, a przede wszystkim wojna w Ukrainie, stanowią pole działania dla misji humanitarnych oraz pole aktywności dziennikarzy. Powinni oni móc się wyposażyć (przed udaniem się w rejon potencjalnego zagrożenia) w indywidualne środki ochrony osobistej, które mogą uratować im życie" - podkreślono.

Czytaj także:

Twórcy projektu zwracają też uwagę na mieszkańców Polski wschodniej, którym "trudno odmawiać prawa do wzmocnienia swojej pasywnej obrony". Podkreślili, że luki w prawie umożliwiają za to sprzedaż atrap i towarów wątpliwej jakości. Według nich, nowelizacja pomoże uregulować rynek i zwiększyć bezpieczeństwo obywateli.

REKLAMA

Nie tylko kamizelki i hełmy

To jednak nie koniec postulatów. Projekt przewiduje bowiem usunięcie łusek artyleryjskich z wykazu istotnych części amunicji, Jak uzasadniono, obecne przepisy skutkują sankcją karną za posiadanie np. wazonu wykonanego z pustej, wystrzelonej łuski znalezionej na pobojowisku. Projekt znosi też limit czasowy dla użyczania broni do testów przed zakupem dla konsumentów będących osobami fizycznymi, posiadającymi odpowiednie pozwolenie na broń. Zdaniem autorów projektu, zmiana przepisów miałaby pozytywne skutki gospodarcze, m.in. ze względu na wzrost obrotu sektora od 5 do 10 mln zł w pierwszym roku obowiązywania nowelizacji.

Czytaj także:

Źródło: PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej