X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA uruchamiają nowe dowództwo europejskie. Polska chce gościć V Korpus

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:20
Stany Zjednoczone uruchomiły nowe dowództwo wojsk lądowych zwane V Korpusem. Jego celem jest koordynacja sił NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji.
Audio
  • USA uruchamiają europejski Piąty Korpus. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Operacyjne centrum dowodzenia V Korpusu ma zostać zlokalizowane w Europie. Media w Stanach Zjednoczonych przypominają, że gotowość goszczenia amerykańskiej bazy zgłosiła Polska.

200 żołnierzy w Europie

wojsko usa 1200 free
"Defender Europe 2020". Wojsko USA wyruszy na manewry do Polski

Pentagon poinformował, że Dowództwo V Korpusu zostanie zlokalizowane w Fort Knox w stanie Kentucky. Rozpocznie ono funkcjonowanie jesienią tego roku i składać się będzie z 650 żołnierzy, z których 200 ma rotacyjnie stacjonować w europejskim centrum dowodzenia.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Nowa formacja wojsk USA. W budżecie 40 mld dol. na siły kosmiczne

Zadaniem V Korpusu będzie koordynacja z sojusznikami w Europie działań związanych z potencjalnymi zagrożeniami ze strony Rosji. Cel ten jest zgodny z amerykańską Narodową Strategią Bezpieczeństwa.

Fort Trump

Wybór lokalizacji europejskiego centrum dowodzenia ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

rudy 1200.jpg
Rudolph Giuliani: Donald Trump w stu procentach popiera Polskę

Informując o ustanowieniu Piątego Korpusu dziennik Wall Street Journal przypomina, że Polska zgłosiła gotowość goszczenia amerykańskiej bazy, sfinansowania jej budowy oraz nazwania Fort Trump. Sprawa lokalizacji centrum dowodzenia ma być jednym z tematów spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

Historia Piątego Korpusu sięga I wojny światowej, kiedy to był on odpowiedzialny za działania wojenne we Francji. Podczas II wojny światowej był zaangażowany w lądowanie w Normandii i koordynację operacji sojuszniczych w Europie. W 2013 roku działalność Piątego Korpusu została zakończona. Zlokalizowany był wówczas w Niemczech.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpraca obronna z USA. Szef BBN: prezydenci budują stabilne fundamenty

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:35
- Polska staje się dziś centrum bezpieczeństwa na wschodniej flance i państwem centralnym dla amerykańskiej obecności w regionie - powiedział szef BBN Paweł Soloch przed spodziewanym podpisaniem polsko-amerykańskiej deklaracji o współpracy obronnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: bezpieczeństwo Polski wzrasta, a F-35 są silnym wzmocnieniem sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 19:05
- Stawiamy na wzrost nakładów na modernizację sił zbrojnych oraz zwiększanie liczebności naszej armii. To wszystko tworzy komplementarny system - powiedział w Programie 1 Polskiego Marcin Ociepa, wiceszef MON. Andrzej Rozenek z Lewicy przyznał z kolei, że "samoloty F-35 są nowoczesnymi samolotami i żaden producent nie oferuje nic podobnego".
rozwiń zwiń