X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Nowy pobrexitowy system imigracji. Wielka Brytania chce, by "przybyli najlepsi"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 00:24
Ma zmniejszyć napływ imigrantów i sprawić, by na Wyspy Brytyjskie trafiali naukowcy i inżynierowie, a nie kelnerzy czy sprzątacze. Rząd w Londynie przedstawił nowy, pobrexitowy system kontroli imigracji. Zakłada on między innymi, że znikną preferencje dla obywateli Unii. Drzwi Zjednoczonego Królestwa będą teraz otwarte tak samo szeroko dla Pakistańczyka, Australijki i Polaka.
Audio
  • Polityczne reakcje na pobrexitowy system imigracji. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zgodnie z nowym systemem ktoś, kto będzie chciał przyjechać na Wyspy, będzie musiał uzbierać 70 punktów. Zaistnieje wymóg posiadania konkretnej oferty pracy wymagającej wyższych kwalifikacji oraz odpowiedniej znajomości języka angielskiego.

Czytaj więcej
Wielka Brytania 1200.jpg
Wielka Brytania po brexicie

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Brexit: podwoiła się liczba firm, które przeniosły się z W. Brytanii do Holandii

Za spełnienie tych wymogów potencjalny imigrant dostanie 50 punktów. Pozostałe dwadzieścia może otrzymać za doktorat przydatny przy wykonywanej pracy. Doktorat z nauk ścisłych wart będzie dwa razy więcej, czyli 20 punktów. By drzwi Brytanii się otworzyły, można też zebrać punkty za odpowiednio wysoką pensję. Jeśli oferta pracy opiewa na ponad 25 600 funtów rocznie, potencjalny imigrant otrzyma 20 punktów. Jeśli nie - jego szanse na wizę nie znikną.

Zmiana podejścia do imigracji

Pozwolenie na pracę będzie mógł jednak dostać tylko wtedy, kiedy otrzyma zatrudnienie w sektorze, w którym brakuje rąk do pracy. Listę takich zawodów opracowuje specjalny komitet. Istnieje jednak kryterium kwalifikacji - chodzi np. o pielęgniarki czy inżynierów, ale już nie sprzątaczki. Absolutne minimum zarobków to 20 i pół tysiąca funtów. Zarobki poniżej tego poziomu oznaczać będą bezwarunkowy zakaz podejmowania pracy.

Nowy system ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku. - Zredefiniuje on nasze podejście do imigracji tak, by do kraju przybyli ludzie najlepsi, najbystrzejsi i ci o najwyższych kwalifikacjach - przekonywała w BBC szefowa MSW Priti Patel. Brytyjski rząd deklaruje, że nowy system to spełnienie obietnic danych obywatelom podczas ostatniej kampanii wyborczej i przed referendum brexitowym. Według Borisa Johnsona to "odzyskanie kontroli nad brytyjskimi granicami".

Opozycyjna Partia Pracy alarmuje, że system będzie bardzo skomplikowany: pełen wyjątków i zwolnień, co zaowocuje też rozbudową biurokracji. Liberalni Demokraci oskarżają rząd o ksenofobię. Według pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon nowy system imigracyjny będzie miał na jej kraj "dewastujący wpływ".

Możliwe negatywne skutki nowego systemu

CBI, największy w kraju związek przedsiębiorców, obawia się, że na Wyspach zabraknie rąk do pracy. W wydanym dziś oświadczeniu organizacja ostrzega, że negatywne skutki odczuć mogą szczególnie sektory budowlany, spożywczy czy hotelarski.

Czytaj więcej
UE PAP 1200.jpg
Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Brexit i co dalej? Przyszłość relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

Jednocześnie organizacja chwali rząd, że ten zrezygnował ze sztywnego limitu liczbowego osób, które mogą przyjeżdżać na Wyspy. Królewski Związek Pielęgniarski ostrzegł, że prezentowany system sprawi, iż potrzeby starzejącego się brytyjskiego społeczeństwa "nie zostaną spełnione".

- Ten system będzie poważnym uderzeniem w naszą zdolność rekrutowania opiekunów o doświadczeniu i umiejętnościach pozwalających na zapewnienie ludziom dobrej opieki. Jestem zdruzgotany tymi doniesieniami - mówi Polskiemu Radiu Colin Angel ze Związku Domów Opieki Zjednoczonego Królestwa.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit. KE przedstawi projekt wytycznych do negocjacji z Wielką Brytanią

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 04:54
Wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie umowy o przyszłych relacjach, to czerwone linie, których Unia Europejska nie przekroczy. Pod koniec miesiąca mają je zaakceptować kraje członkowskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modzelewski: brexit będzie trwał dużo dłużej niż do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 14:59
- W jakimś sensie ciągle aktualny jest plan, by wspólnota europejska stała się federacją - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski. Dodał, że drugą koncepcją pozostaje nadal zjednoczenie Europy pod egidą Niemiec.
rozwiń zwiń