Afganistan: talibowie gotowi wymienić jeńców. Jaki będzie ruch władz?
Afgańscy talibowie oświadczyli, że są gotowi wypełnić swoje zobowiązanie i przekazać stronie rządowej ponad 1000 żołnierzy. Przywódcy bojowników wysłali pojazdy po swoich ludzi, którzy mają zostać uwolnieni z więzień przez afgańskie władze w ramach wymiany jeńców.
2020-03-10, 13:05
Agencja Reutera informowała w poniedziałek, że nowo zaprzysiężony na drugą kadencję prezydent Afganistanu Aszraf Ghani wyda dekret w sprawie uwolnienia w tym tygodniu co najmniej 1000 talibskich bojowników, torując tym samym drogę do rozpoczęcia tzw. wewnątrzafgańskich rozmów, czyli bezpośrednich rozmów władz centralnych w Kabulu z talibami.
Powiązany Artykuł
Rozmowy pokojowe pomiędzy USA i Afganistanem. Co dalej?
Wysoki rangą przywódca Talibanu w stolicy Kataru Ad-Dausze, gdzie toczyły się negocjacje między talibami a przedstawicielami władz USA, poinformował, że pojazdy zostały wysłane po bojowników pod więzienie Bagram.
Wymiana jako środek budowy zaufania
Wymiana więźniów jest częścią porozumienia zawartego pod koniec lutego przez USA i talibów w sprawie wycofania z Afganistanu sił międzynarodowych dowodzonych przez USA po 18 latach wojny. Talibowie domagali się uwolnienia swoich bojowników w ramach środków budowy zaufania.
Ghani, który w poniedziałek został zaprzysiężony na drugą kadencję, odmawiał wcześniej spełnienia żądania talibów w sprawie uwolnienia ich bojowników.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Trump o porozumieniu z talibami: wycofanie amerykańskich wojsk lada moment
- Po naszej rozmowie w poniedziałek z Zalmayem Khalilzadem (specjalnym wysłannikiem USA ds. Afganistanu), w której (przekazał nam informację) na temat uwolnienia naszych 5 000 bojowników, wysłaliśmy po nich pojazdy - powiedział przez telefon wysoki rangą przedstawiciel talibów.
Nieznane liczby więźniów
Nie jest jasne, ilu więźniów zostanie zwolnionych, ale trzy inne źródła poinformowały Reutera w poniedziałek, że może chodzić o 1000-1800 osadzonych. Nie było również jasne, czy więźniowie zostaną zwolnieni z innych zakładów karnych poza Bagramem. Ambasada USA odmówiła komentarza w tej sprawie - podał Reuters.
Przywódca talibów w Dausze potwierdził również, że zakończyli oni przygotowania do uwolnienia przetrzymywanych przez nich ok. 1000 jeńców. Dodał, że przenieśli wszystkich do bezpiecznych miejsc w Afganistanie. - Planujemy zwolnić 1000 więźniów afgańskiego rządu (i przekazać ich) Czerwonemu Półksiężycowi (...) - powiedział.
REKLAMA
Oficjalny rzecznik talibów poinformował, że nie może na razie komentować tej sprawy.
Porozumienie co do wycofania wojsk
W sobotę 29 lutego w Dausze USA i talibowie podpisali porozumienie określające warunki wycofania z Afganistanu wojsk amerykańskich i zniesienia sankcji nałożonych przez Waszyngton na przedstawicieli dowództwa talibów. Zgodnie z umową USA zobowiązały się do zmniejszenia liczby swoich żołnierzy w Afganistanie do 8,6 tys. z 13 tys. w ciągu 135 dni od podpisania porozumienia. Całkowite wycofanie wszystkich sił USA i sił koalicyjnych ma nastąpić w ciągu 14 miesięcy, jeśli talibowie wywiążą się ze swoich obietnic, m.in. zapobiegania międzynarodowemu terroryzmowi islamskiemu i zwalczania go.
Porozumienie przewiduje również uwolnienie 5000 talibskich więźniów, zatrzymanych przez wojska koalicji międzynarodowej i afgańskie siły rządowe, oraz ok. 1000 jeńców, którzy dostali się w ręce talibów.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Historyczne porozumienie. USA podpisały deklarację pokojową z afgańskimi talibami
1 marca Ghani oświadczył, że rząd nie zobowiązał się do uwolnienia 5 tys. talibskich więźniów, jak jest to ujęte w tym porozumieniu. Według Ghaniego żądanie uwolnienia talibskich więźniów z afgańskich więzień nie może być warunkiem wstępnym do bezpośrednich rozmów władz w Kabulu z tym radykalnym ugrupowaniem. Dzień później rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid oświadczył, że Taliban nie będzie uczestniczył w tzw. wewnątrzafgańskich rozmowach z rządem centralnym, dopóki talibscy więźniowie nie zostaną uwolnieni.
mbl
REKLAMA