more_horiz
Wiadomości

Prawybory w USA. Joe Biden wygrywa w kolejnych stanach

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 05:06
Były wiceprezydent USA Joe Biden zwyciężył we wtorkowych prawyborach Demokratów w Mississippi, Missouri i Michigan - podała agencja Associated Press. Tym samym powiększa on przewagę nad senatorem Berniem Sandersem, głównym rywalem w wyścigu po partyjną nominację w wyborach prezydenckich.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN

Po przeliczeniu ponad jednej trzeciej głosów na Bidena wskazało w Michigan 53 proc. Demokratów. Socjalistyczny senator Bernie Sanders ma wynik o 12 punktów procentowych niższy.

Przed czteroma laty Sanders - wbrew sondażom - pokonał w Michigan swoją ówczesną partyjną kontrkandydatkę Hillary Clinton. W tym roku ponownie w kampanii starał się uzyskać poparcie licznej klasy robotniczej w tym stanie.

joe biden 1200 pap.jpg
"Superwtorek" w USA. Joe Biden na prowadzeniu

Dobra passa Bidena

Bidenowi - jak wskazują sondaże exit poll - udało się utrzymać rozpęd swojej kampanii po jego zwycięstwie w 10 z 14 stanów w tzw. Superwtorku. Od tego dnia rywalizacja u Demokratów ograniczyła się do pojedynku między Bidenem i Sandersem.

Oprócz Michigan, Mississippi i Missouri Demokraci głosują we wtorek w Dakocie Północnej, Idaho i Waszyngtonie. Prawybory odbywają się w cieniu koronawirusa - z obawy przed nim pretendenci do partyjnej nominacji odwołali wtorkowe spotkania wyborcze.

Biden wzywa Demokratów do jedności: razem pokonamy Trumpa

Po odnotowaniu kolejnego dobrego wyniku w prawyborach Partii Demokratycznej były wiceprezydent USA Joe Biden wezwał do jedności w tym ugrupowaniu. - Mamy wspólny cel i razem pokonamy (prezydenta USA Donalda) Trumpa - mówił w Filadelfii.

Słowa Bidena interpretowane są jako gest w kierunku zwolenników senatora Berniego Sandersa, jego rywala w walce o nominację prezydencką Demokratów. Były wiceprezydent podziękował socjaliście i jego zwolennikom za "niestrudzoną energię i pasję".

Bernie Sanders PAP-1200.jpg
Irena Lasota o prawyborach w USA: był strach przed Berniem Sandersem

- Dziś jesteśmy krok bliżej do przywrócenia przyzwoitości, godności i honoru w Białym Domu - mówił Biden. Opisując swoją kampanię, stwierdził, że jest to "powrót po duszę" USA.

Na wtorkowy wieczór nie zaplanowano publicznego wystąpienia Sandersa. Socjalista pojechał do swojego rodzimego stanu Vermont.

Andrew Yang poparł Bidena 

Joe Bidena poparł Andrew Yang, biznesmen i były pretendent do nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. - Popieram Joe Bidena. Matematyka mówi, że Joe jest naszym kandydatem. Potrzebujemy jedności w partii. Potrzebujemy rozpocząć pracę nad pokonaniem Donalda Trumpa - ogłosił Yang.

To kolejna deklaracja poparcia dla Bidena w ostatnich dniach. Na początku marca na taki krok zdecydowali się inni dotychczasowi pretendenci Demokratów m.in. były burmistrz South Bend w Indianie Pete Buttigieg oraz senator Amy Klobuchar.

Deklaracja Yanga jest dla Bidena o tyle istotna, iż ten milioner i syn imigrantów z Tajwanu cieszy się sporym poparciem progresywnego skrzydła Demokratów, a były wiceprezydent uznawany jest za polityka umiarkowanej frakcji tej partii. Głównym postulatem kampanii Yanga była konieczność wprowadzenia minimalnego dochodu podstawowego dla każdego Amerykanina.

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem