more_horiz
Wiadomości

UE: przedłużono sankcje wobec Rosji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:00
Unia Europejska przedłużyła o pół roku sankcje dyplomatyczne wobec Rosji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Decyzję podjęli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. Była to formalność, bo wcześniej zgodę dali ambasadorowie państw członkowskich.
Audio
  • UE przedłuża sankcje wobec Rosji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Ta decyzja oznacza, że do połowy września 175 osób będzie miało zakaz wjazdu do Unii i zablokowane pieniądze w europejskich bankach. Na czarnej, unijnej liście są separatyści z Krymu podważający integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, a także rosyjscy politycy i wojskowi, w tym kilku bliskich współpracowników prezydenta Władimira Putina.

autobus.jpg
Bugumił Łoziński: w obliczu pandemii UE okazała się kolosem na glinianych nogach

Sankcje bez kontrowersji

Restrykcje obejmują również 44 firmy, która nadal będą miały zamrożone aktywa we Wspólnocie. Te sankcje zostały nałożone w marcu 2014 roku i co pół roku są przedłużane bez dyskusji, bo nie wzbudzają kontrowersji.

Inaczej jest przy okazji przedłużania sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w połowie 2014 roku. Co jakiś czas bowiem pojawiają się głosy, że należy je złagodzić albo zawiesić. Tak mówią kraje, które utrzymują bliskie relacje z Rosją. Ostatecznie jednak do tej pory przeważało stanowisko państw, które opowiadały się za utrzymaniem twardej linii wobec Moskwy za łamanie międzynarodowego prawa.

pg

Zobacz także

Zobacz także