X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus a manewry. B. attache wojskowy w Polsce: USA już planują Defender Europe 2021

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:23
- Ćwiczenia wojskowe Defender Europe 2020 są wyraźną demonstracją zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz sojuszników i partnerów na wschodniej flance NATO i w całej Europie – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl były attaché wojskowy w Polsce, dyrektor warszawskiego think tanku CEPA w Warszawie płk Ray Wojcik.
Zdjęcie z 27 llutego: amerykańscy żołnierze przy magazynach APS w Zutendaal w Belgii
Zdjęcie z 27 llutego: amerykańscy żołnierze przy magazynach APS w Zutendaal w BelgiiFoto: DVIDS / Henri Cambier, Training Support Center Benelux

”Już samo planowanie ćwiczeń Defender Europe 2020 to odstraszanie!”

pap_20200129_1SV (1).jpg korona arch
Druga fala epidemii w Chinach? Ekspert: koronawirus zmieni cały świat, jesteśmy na początku drogi

- Strategiczne przesłanie manewrów Defender Europe 2020 nie zmieniło się, mimo tego, że zakres ćwiczeń został zmniejszony – zapewnił w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl płk Ray Wojcik, dyrektor warszawskiego oddziału think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis).

Płk Wojcik przytoczył słowa generała Toda D. Woltersa, Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SACEUR), który wskazywał już kilka miesięcy temu na to, że “już samo planowanie ćwiczeń Defender Europe 2020 to odstraszanie!”.

B. attaché wojskowy USA w Polsce podkreślił, że wybuch pandemii COVID-19 wpłynął na przebieg różnego rodzaju ćwiczeń w regionie. Przypomniał jednak, że Defender Europe 2020 to tak naprawdę nazwa zbiorcza grupy ćwiczeń. - Niektóre ćwiczenia z tej puli zostały odwołane, jednak duża grupa amerykańskich żołnierzy już wcześniej przybyła do Europy, w planach jest szkolenie i ćwiczenia przeprowadzane z regionalnymi sojusznikami – zauważył.

"Planowane są ćwiczenia na 2021 rok"

Dyrektor warszawskiego biura CEPA (Center for European Policy Analysis) płk Ray Wojcik przypomniał, że manewry Defender Europe 2020 rozpoczęły się pod koniec stycznia 2020 roku. Do Europy zostali wysłani wówczas żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, do Europy przetransportowano  też 9000 pojazdów i wyposażenie dla tak zwanych magazynów składowania sprzętu APS (Army Prepositioned Stock), W ten sposób, jak podkreślił, przeprowadzono ważny test tej kluczowej zdolności strategicznej. Przetransportowano także około 3000 większych jednostek techniki wojskowej ze Stanów Zjednoczonych – dodał.

 - USA już planują ćwiczenia Defender Europe 2021, na podstawie ważnych wniosków wyprowadzonych z ćwiczeń Defender Europe 2020 – zauważa b. attaché wojskowy w Polsce.

Ray Wojcik ocenił, że dość duża część Defender Europe 20 została już do tego czasu wykonana, szczególnie jeśli chodzi o istotne w transatlantyckim kontekście testy mobilności wojskowej. Zaznaczył, że podczas ćwiczeń wykorzystano wiele portów Europy Zachodniej, lotnisk, korzystano z infrastruktury drogowej i kolejowej. Amerykańscy wojskowi, jak mówił, podkreślają, że sojusznicy i partnerzy udzielili im wyjątkowego wsparcia, w szczególności wskazują na działania Polski.

Realizacja postanowień szczytu NATO

Jak ocenił b. attaché wojskowy USA w Polsce, ćwiczenia Defender Europe 20 już od etapu planowania i także obecnie, dowodzą gotowości strategicznej USA i NATO w zakresie wypełniania deklaracji szczytu NATO, dotyczących odstraszania poprzez organizację szeroko zakrojonych ćwiczeń transatlantyckich.

- Defender Europe 2020 umożliwiły USA i NATO sprawdzenie szerokiej gamy możliwości, jeśli chodzi o formy wsparcia dla państw gospodarzy, też kwestii przyjmowania oddziałów, stacjonowania i ich dalszego przemieszczania się, a także w zakresie rozmieszczania większej liczby okrętów, sił powietrznych i in. oddziałów wojsk ze Stanów Zjednoczonych – zaznaczył płk Ray Wojcik.

Dyrektor warszawskiego oddziału CEPA stwierdził, że wszystko to udało się osiągnąć pomimo pandemii COVID-19.  

- Z punktu widzenia zaś potencjalnego przeciwnika, kluczowym dla niego wnioskiem powinna być konieczność respektowania zdolności militarnych USA w zakresie wspierania ich sojuszników i partnerów i odstraszenia przeciwnika, zniechęcenia go do ewentualnych działań – dodał.

- Doszliśmy już do wielu nowych wniosków w kwestii poprawy gotowości strategicznej USA i NATO. Defender Europe 2020 pomogły pogłębić relacje sojusznicze poprzez planowanie manewrów i realizację działań – zauważył.

Płk Ray Wojcik wskazał na kluczową rolę Polski i Niemiec. - Polska i Niemcy nadal odgrywają ważną rolę polityczną i w zakresie wsparcia  wojskowego na wielu poziomach. Niemieccy i polscy przywódcy jasno oznajmili w swoich oświadczeniach, że zagrożenie ze strony Rosji jest realne i że ćwiczenia takie jak Defender Europe 2020 są ważne, by podtrzymywać sojuszniczą solidarność – zaznaczył.  

Plany dla poligonu

Szef warszawskiego biura CEPA wyraził przekonanie, że bardzo ważne są plany manewrów na poziomie brygad w kompleksie poligonów w Drawsku Pomorskim w północno-zachodniej części Polski. Płk Wojcik stwierdził, że 2019 roku Stany Zjednoczone i Polska wspólnie porozumiały się co do współpracy ws. przekształcenia poligonu w Drawsku Pomorskim w bardzo nowoczesny kompleks poligonów i należy wyciągnąć wnioski w sprawie tego, jak rozwijać poligon w przyszłości, aby w efekcie uzyskać możliwości analogiczne do międzynarodowego centrum szkoleniowego Stanów Zjednoczonych w Grafenwoehr w Niemczech.

Rosja śledzi przebieg ćwiczeń

Pomimo poważnych zakłóceń z powodu pandemii COVID-19, USA i ich sojusznicy postrzegają Defender Europe 2020 jako strategiczny sukces pokazujący zdolność USA do szybkiego reagowania – ocenił płk Wojcik.

Dodał, że  sytuacja wokół Defender Europe 2020 oczywiście jest uważnie śledzona przez Rosję. – Krem doskonale zdaje sobie sprawę z naszych możliwości i zaangażowani – zaznaczył.

- Jeśli wziąć pod uwagę główne aspekty logistyczne, Defender Europe 2020 pokazuje Kongresowi USA i decydentom politycznym kluczową rolę, jaką odgrywają fundusze amerykańskiej Europejskiej Inicjatywy Obronnej (EDI) zapewniane przez USA, w tym finansowanie jednostek rotacyjnych operacji Atlantic Resolve (OAR), APS sprzęt i inwestycje infrastrukturalne, wskazując, że Kongres powinien nadal traktować te sprawy priorytetowo – ocenił płk Ray Wojcik.

***

Opr. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 

Czytaj także

Ambasador Daniel Fried o obronie Polski: jesteśmy na początku drogi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:45
- Dzięki Bogu nie jesteśmy na poziomie zerowym, jak jeszcze pięć – sześć lat temu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl były ambasador w Polsce Daniel Fried, dodając, że w kwestii obrony wschodniej flanki w związku z zagrożeniem ze strony Rosji wiele jest jeszcze do zrobienia. O Białorusi mówi: wolę ścierać się z Łukaszenką, niż żeby Białorusi nie było. O Ukrainie: Putin chyba nie ma zamiaru wycofać się z jej terytoriów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fake newsy ws. koronawirusa. "Jednym ze źródeł dezinformacji jest Kreml, zwłaszcza w Polsce, Europie. Aktywne są Chiny"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:00
- Pandemia to kolejny pretekst do uruchomienia dezinformacyjnych kanałów Kremla w Polsce, w Europie. Okazuje się, że dla Moskwy kryzys wywołany koronawirusem to nie tylko zagrożenie, ale też szansa. Widzimy także dużą aktywność Chin, które chcą kontrolować narrację o pochodzeniu i historii pandemii – komentuje dla portalu PolskieRadio24.pl Olgierd Syczewski, ekspert warszawskiego biura think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis).
rozwiń zwiń