Duży krok w stronę UE. Bruksela wyciąga rękę do Macedonii Północnej i Albanii
Unijne kraje, po prawie dwóch latach sporów i dyskusji, mają dziś zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła w poniedziałek nieoficjalnie, że wstępną zgodę dali unijni ambasadorowie.
2020-03-24, 06:52
Posłuchaj
Rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią do tej pory blokowały Holandia i Francja mimo pozytywnych raportów Komisji Europejskiej.
Powiązany Artykuł
Bałkany: jeszcze nie wykorzystana szansa gospodarcza dla Polski?
Polska była jednym z państw, które uważały, że Unia Europejska powinna rozpocząć negocjacje jak najszybciej. Warszawa zwracała uwagę, że nie można w nieskończoność przeciągać dyskusji w tej sprawie. - Gdyby ta decyzja nie była teraz podjęta, te proeuropejskie aspiracje mogłyby być osłabione - skomentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Polska mówiła też, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i rozszerzenie wpływów Unii Europejskiej na Bałkanach Zachodnich. - Są inni aktorzy, którzy prezentują inny system wartości. Stanowią pewną konkurencję dla unijnego modelu rozwoju, czyli te względy geopolityczne czy bezpieczeństwa są dodatkową przesłanką za tym, by rozpocząć rozmowy - dodał szef polskiego MSZ.
Niezdecydowanie Unii Europejskiej zaczęły wykorzystywać Rosja i Chiny do budowania własnych stref wpływów.
REKLAMA
IAR/pp
REKLAMA