Szczyt UE na odległość. Brak zgody przywódców m.in. na działania pomocowe

Na razie bez zgody w Unii na utworzenie europejskiego centrum zarządzania kryzysowego i wypuszczenia w strefie euro tak zwanych koronaobligacji. Miałoby to wesprzeć gospodarki dotknięte przez koronawirusa.

2020-03-26, 16:02

Szczyt UE na odległość. Brak zgody przywódców m.in. na działania pomocowe

Posłuchaj

Spory między przywódcami państw UE ws. rozwiązań dotyczących pandemi koronawirusa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka, widziała zmieniony projekt wniosków na wideokonferencję europejskich przywódców. Unijny szczyt na odległość rozpoczyna się o 16.00.

Powiązany Artykuł

parlament europejski free shut 1200.jpg
PE wdraża pilny plan walki z koronawirusem. Decyzja zapadła w zdalnym głosowaniu

Wsparcie państw najbardziej dotkniętych

Najwięcej sporów i emocji wywołuje postulat wykorzystania funduszu ratunkowego strefy euro do wsparcia gospodarek tych państw, które najbardziej ucierpiały wskutek kryzysu. Zabiegają o to przede wszystkim Włochy, ale przeciwne są Holandia i Niemcy.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Powinna pokazać jedność i solidarność". Premier Włoch o postawie UE w walce z koronawirusem

W projekcie wniosków napisano, że europejscy przywódcy poproszą ministrów finansów strefy euro, by w ciągu tygodnia przygotowali jakieś propozycje, choć o uwspólnotowieniu długu nie ma ani słowa. Jest też zapis, że liderzy przyjmują do wiadomości ustalenia Eurolandu z poniedziałku, ale ich nie odrzucają. A wtedy, jak relacjonowano, było szerokie poparcie dla pomysłu wykorzystania funduszu ratunkowego strefy euro do wsparcia gospodarek i walki z koronawirusem.

REKLAMA

Problem z utworzeniem europejskiego centrum zarządzania kryzysowego

Ponadto w dokumencie złagodzone zostały zapisy dotyczące utworzenia europejskiego centrum zarządzania kryzysowego. To była propozycja szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, który uważa, że należy przenieść część kompetencji z poziomu krajowego na unijny.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Przywódcy UE zaproponują stworzenie europejskiego centrum zarządzania kryzysowego

Brukselska korespondentka Polskiego Radia już wcześniej informowała, że kilka krajów patrzy niechętnie na jakiekolwiek ograniczenia kompetencji krajowych i pyta o zakres działania. W najnowszym projekcie wniosków mowa jest jedynie o konieczności stworzenia bardziej ambitnego, zakrojonego na szeroką skalę systemu zarządzania w ramach Unii Europejskiej.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej