more_horiz
Wiadomości

Pierwsze zabójstwo w czasie izolacji, testy "inteligentnej kwarantanny". Świat w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 21:15
W Wielkiej Brytanii doszło do prawdopodobnie pierwszego popełnionego w takich okolicznościach zabójstwa - podał dziennik "The Times". W Czechach rozpoczęto testy "inteligentnej kwarantanny", polegającej na tworzeniu mapy poruszania się osoby zakażonej koronawirusem i określaniu w ten sposób osób potencjalnie zakażonych. Sprawdź, jak wyglądała walka z koronawirusem w poniedziałek, 30 marca.
Audio
  • Na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło już 37 tys. ludzi, a 770 tys. osób jest zakażonych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Na całym świecie patogen zabił już 37 tysięcy ludzi, zakażonych jest 770 tysięcy osób - takie najnowsze dane podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, zajmujący się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Najgorsza sytuacja wciąż panuje we Włoszech, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. W Italii liczba ofiar wynosi obecnie ponad 11,5 tysiąca, a zakażonych - 101 tysięcy. W Hiszpanii liczba zakażonych przekroczyła już zainfekowanych w Chinach, a liczba ofiar śmiertelnych to 7340. Z kolei w Stanach Zjednoczonych restrykcje związane z epidemią przedłużono do końca kwietnia, a liczba zakażonych to już 156 tysięcy. Doradca prezydenta Trumpa do spraw epidemii twierdzi, że liczba ofiar COVID-19 w Ameryce może przekroczyć 100 tysięcy osób.

1200 pap.jpg
Dramatyczna sytuacja w stanie Nowy Jork. Lawinowo rośnie liczba zgonów

Mapa ukazująca najnowszy bilans pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dostępna jest na stronach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

IAR, PAP, PolskieRadio24.pl/pb/mbl/bb

RELACJA:

Tak w poniedziałek na bieżąco relacjonowaliśmy najnowsze doniesienia na temat koronawirusa ze wszystkich kontynentów.

>>>[ŚWIAT W DOBIE PANDEMII]>>> Sprawdź relację z niedzieli

22:50

Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatis jest zakażony koronawirusem i trafił do szpitala - poinformowała w poniedziałek diecezja Wiecznego Miasta. W wydanym komunikacie ogłoszono, że 66-letni kardynał, u którego wystąpiły objawy zakażenia, poddał się badaniu na obecność koronawirusa, a wynik okazał się pozytywny. Kardynał De Donatis przebywa w rzymskiej klinice Gemelli. Wcześniej w Watykanie stwierdzono sześć przypadków SARS-CoV-2.

22:39

Rząd Indonezji nie zdecydował się w poniedziałek na wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się i handlu w walce z Covid-19. Indonezja notuje najwyższą liczbę zgonów w Azji Południowo-Wschodniej. Przed posiedzeniem rządu prezydent Joko Widodo przyznał wprawdzie, że kraj musi podjąć bardziej zdecydowane kroki, by ograniczyć mobilność obywateli, jednak zabrakło konkretnych decyzji. Jak donoszą miejscowe media, indonezyjski przywódca jedynie wezwał mieszkańców do pozostania w domach, a służby medyczne do szybszego przeprowadzania testów.

Prezydent Indonezji jak na razie jedynie wezwał mieszkańców do pozostania w domach, a służby medyczne do szybszego przeprowadzania testów (źródło: PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK/EPA-EFE) Prezydent Indonezji jak na razie jedynie wezwał mieszkańców do pozostania w domach, a służby medyczne do szybszego przeprowadzania testów (źródło: PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK/EPA-EFE)
22:25

Kolejne osiem osób zmarło z powodu koronawirusa w Irlandii, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 54 - poinformowało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba nowo wykrytych zakażeń zwiększyła się o 295 i wynosi 2910.

22:11

Z 10 do 13 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem na Ukrainie - przekazało w poniedziałek wieczorem ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych zwiększył się z 475 do 548. Osiem osób uznano za wyleczone.

21:56

Restrykcyjne kroki we Włoszech ograniczające możliwość wychodzenia z domu i inne zakazy wprowadzone w celu zahamowania szerzenia się koronawirusa zostaną przedłużone co najmniej do świąt wielkanocnych - taką hipotezę przedstawił minister zdrowia Roberto Speranza.

21:54

Ponad 100 mieszkańców i pensjonariuszy domu spokojnej starości w Gallatin pod Nashville w stanie Tennessee, zakażonych jest koronawirusem, zmarło dwóch chorych na COVID-19. To kolejna taka placówka w USA dotknięta epidemią.

21:46

W Czechach rozpoczęto testy "inteligentnej kwarantanny", polegającej na tworzeniu mapy poruszania się osoby zakażonej koronawirusem i określaniu w ten sposób osób potencjalnie zakażonych, które kierowane są na kwarantannę.

Najnowszy bilans epidemii w Czechach to 2942 osoby zakażone, 23 zmarłych i 25 wyleczonych (źródło: PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni) Najnowszy bilans epidemii w Czechach to 2942 osoby zakażone, 23 zmarłych i 25 wyleczonych (źródło: PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni)
21:34

Dwaj mężczyźni ze stanu Nagaland nie weszli do sklepu w Majsurze, bo zdaniem obsługi wyglądali na Chińczyków. Menedżer sklepu obawiał się zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii coraz więcej osób z północno-wschodniej części Indii spotyka się z rasizmem.

21:33

Władze stanowe sprawdzają podróżnych z Nowego Jorku na autostradach oraz lotniskach - powiedział gubernator Florydy Ron DeSantis. Za niepoddanie się kwarantannie grozi im do 60 dni więzienia.

21:26

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała, że nadzwyczajne środki, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa mogą zostać złagodzone po Wielkanocy, jeśli epidemia będzie rozwijać się w wolniejszym tempie.

Premier Danii Mette Frederiksen (źródło: PAP/EPA/Martin Sylvest) Premier Danii Mette Frederiksen (źródło: PAP/EPA/Martin Sylvest)
21:22

Nie wszyscy radzą sobie z przebywaniem w izolacji wymuszonej epidemią koronawirusa. W Wielkiej Brytanii doszło do prawdopodobnie pierwszego popełnionego w takich okolicznościach zabójstwa - podał dziennik "The Times".

21:10

Premier Izraela jest zdrowy i nie został zakażony koronawirusem. Benjamin Netanjahu został poddany testowi po tym, jak okazało się, że zainfekowana została jedna z jego asystentek. Polityk przez kilka godzin był w izolacji.

19:40

Liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 180 i wynosi 1408 - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

19:37

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Turcji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 37 i wynosi 168. Potwierdzono w tym czasie 1610 nowych przypadków zakażeń, a ich ogólna liczba wzrosła do 10 827 - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca.

19:35

Władze Belgii planują zwiększyć liczbę testów na koronawirusa przeprowadzanych każdej doby z 2 do 10 tys. - informują belgijskie media. Mają na to pozwolić nowe metody testów opracowane przez belgijskie uczelnie.

Rząd belgijski informuje, że jednym z głównych celów zwiększenia zdolności testowych Belgii jest monitorowanie epidemii, tak aby zrozumieć, w jaki sposób rozprzestrzenia się i uniknąć nowej fali (źródło: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON) Rząd belgijski informuje, że jednym z głównych celów zwiększenia zdolności testowych Belgii jest monitorowanie epidemii, tak aby zrozumieć, w jaki sposób rozprzestrzenia się i uniknąć nowej fali (źródło: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
19:33

Blokady i rygorystyczne środki stosowane we Włoszech przez ostatnie dwa tygodnie powinny wkrótce doprowadzić do stabilizacji epidemii koronawirusa, ale konieczna będzie czujna obserwacja - powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Mike Ryan.

19:32

812 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby we Włoszech - podała Obrona Cywilna. Tym samym zanotowano wzrost łącznej liczby zgonów do 11 591. Potwierdzono dotąd ponad 101 tys. zakażeń. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 75 tys. osób.

16:27

#PILNE | Piętnastu polskich lekarzy dotarło właśnie do Lombardii. Wojskowy samolot w medykami na pokładzie wylądował we Włoszech. Polacy polecieli tam na 10 dni, by pomóc miejscowym lekarzom w mieście Brescia w walce z epidemią koronawirusa. To właśnie region Lombardii jest w największym stopniu dotknięty zakażeniami.

16:27

Władze Dolnej Saksonii w Niemczech wprowadziły zakaz przyjmowania nowych podopiecznych do domów opieki. Decyzja zapadła w reakcji na serię zgonów w placówce w Wolfsburgu.

16:19

Do 61 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy, którzy byli zakażeni koronawirusem - poinformowała federacja lekarska. W ciągu ostatnich dni zanotowano 11 zgonów.

16:15

55 proc. Francuzów nie ufa rządowi jeśli chodzi o działania dotyczące walki z koronawirusem - wynika z sondażu OpinionWay opublikowanego w dzienniku "Les Echos". Oznacza to 10-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym badaniem wykonanym tydzień wcześniej.

16:00

koronawirus 1200 pap (8).jpg
37 mld euro na walkę z koronawirusem, w tym ponad 7 mld euro dla Polski. UE zatwierdziła fundusz
15:59

Cypryjski parlament uchwalił w niedzielę wieczorem ustawę pozwalającą osobom i firmom prywatnym na zawieszenie do końca roku spłaty kredytów z powodu koronawirusa. Decyzja ta dotyczy także wydłużenia okresu spłat pożyczek o dodatkowe dziewięć miesięcy.

15:58

W związku z ogłoszonym stanem pandemii koronawirusa i rosnącym zapotrzebowaniem na środki medyczne oraz niezbędne produkty, Amazon przekaże 1 milion euro na pomoc organizacjom wspierającym walkę z COVID-19 w Polsce.

15:46

Wolontariusze organizacji DYA (Detente Y Auda - Zatrzymać i pomóc) uczestniczą w dezynfekcji pomieszczeń szpitala w Pamplonie w Hiszpanii Wolontariusze organizacji DYA (Detente Y Auda - Zatrzymać i pomóc) uczestniczą w dezynfekcji pomieszczeń szpitala w Pamplonie w Hiszpanii (fot. PAP/EPA/Villar Lopez)
15:45

Do Francji przybył z Chin pierwszy transport maseczek ochronnych zamówionych przez francuski rząd. Tymczasem tempa nabiera ewakuacja przepełnionych szpitali - przede wszystkim we wschodniej Francji.


00:56 francja - pierwszy transport maseczek dotarl .mp3 We Francji coraz więcej ewakuowanych szpitali - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)

 

15:31

Na Białorusi potwierdzono 152 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach i pod kontrolą lekarzy znajduje się 105 zakażonych, a 47 osób wyzdrowiało – dodano.

15:27

W ciągu ostatniej doby w Holandii po raz pierwszy od kilku dni stwierdzono mniej niż 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). 93 kolejne osoby zmarły, podnosząc ogólny bilans ofiar śmiertelnych w kraju do 864.

15:25

Armia Portugalii otworzyła w Lizbonie szpital polowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Nowy obiekt powstał na terenie zamkniętego przed laty szpitala w zachodniej części stolicy.

Żołnierze szpitala polowego (fot. 	PAP/EPA/JUANJO MARTIN) Żołnierze przed szpitalem polowym (fot. PAP/EPA/JUANJO MARTIN)
15:23

Brytyjski następca tronu, książę Karol, u którego w zeszłym tygodniu stwierdzono obecność koronawirusa, zakończył izolację i jest w dobrym zdrowiu, oświadczył w poniedziałek jego rzecznik.

15:21

W Iranie o 117 wzrosła liczba ofiar koronawirusa w ciągu ostatniej doby; odnotowano też 3 186 nowych infekcji - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. Od początku epidemii w kraju wykryto 41 495 zakażeń, 2 757 osób zmarło.

15:21

Premier Izraela Benjamin Netanjahu został poddany kwarantannie po tym, jak jego doradczyni, Riwka Paluch, uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformowały izraelskie media. Urzędnicy twierdzą, że premier najprawdopodobniej nie został zakażony.

14:55

Polityczne zmiany na Ukrainie w cieniu pandemii koronawirusa. Parlament zdymisjonował szefów resortów zdrowia i finansów. Obaj pełnili swe funkcje od niespełna miesiąca. Ich zwolnienie ma związek z narastającymi problemami w obliczu pandemii SARS-CoV-2.

14:54

Premier Bawarii Marcus Soeder poinformował, że zakaz wychodzenia z domów i inne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa będą utrzymane minimum do 19 kwietnia. Ponadto - wzorem Austrii - Bawaria zamierza wprowadzić obowiązek noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych.

14:41

Ceremonia rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 igrzysk olimpijskich w Tokio odbędzie się 23 lipca - poinformowali oficjalnie organizatorzy.

PAP Igrzyska Tokio 1200.jpg
Igrzyska olimpijskie w Tokio ruszą 23 lipca 2021 roku
14:20

Kościół w Hiszpanii promuje ponad 200 inicjatyw w diecezjach w celu zaspokojenia potrzeb duchowych i opieki zdrowotnej w obliczu zagrożenia zdrowia i konsekwencji pandemii koronawirusa - informuje Radio Maria Espana na swoim Twitterze. 

14:14

Fundacja Open Society przekaże 1 mln euro na walkę z koronawirusem w stolicy Węgier - poinformował jej szef, miliarder i amerykański finansista włoskiego pochodzenia George Soros. 

14:12

Hiszpania otrzyma brakujący sprzęt do walki z koronawirusem z USA. W ładunkach z amerykańską pomocą mają znaleźć się m.in. respiratory - poinformował madrycki dziennik “ABC”.

14:12

- Dopiero po Świętach będzie można przemyśleć obowiązujące zakazy i ograniczenia we Włoszech w związku z epidemią koronawirusa - ocenił szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Jak dodał, nie doszło jeszcze do spadku zakażeń, "ale jest lepiej".

13:57

Pracownicy belgijskiego szpitalaLiczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła w Hiszpanii do prawie 85,2 tys. (fot.PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
13:55

W Wielkiej Brytanii dostrzegalne są pierwsze sygnały spowolnienia pandemii koronawirusa. 


00:55 wczesne sygnaly spowolnienia w jukeju - Adam Dabrowski.mp3 - Mamy wczesne sygnały spowolnienia koronawirusa - mówi jeden z głównych doradców brytyjskiego rządu ws. zapobiegania epidemii - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Eksperci od razu dodają jednak, że przed krajem jeszcze długa droga, a elementy kwarantanny mogą być utrzymywane aż do jesieni.

13:30

Na Ukrainie ok. 50 osób, które przyleciały z Kataru, odmawia opuszczenia lotniska Boryspol pod Kijowem i udania się na przymusową 14-dniową obserwację. Dzień wcześniej ewakuowani z Wietnamu Ukraińcy opuścili port lotniczy, szturmując drzwi wejściowe.

13:28

Dominic Cummings, wpływowy główny doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, izoluje się z powodu objawów koronawirusa, które pojawiły się u niego w weekend - potwierdził w poniedziałek rzecznik rządu.

Boris Johnson zamieścił na swoim profilu na Twitterze wpis wskazujące, że - mimo kwarantanny - pracuje. Tyle, że zdalnie. 

13:24

Środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa zostały przedłużone do 13 kwietnia – poinformował kanclerz Austrii Sebastian Kurz. W Austrii jest 9 125 zakażonych koronawirusem. W wyniku choroby zmarło dotychczas 108 osób.

13:23

Łagodzenie środków wprowadzonych w Belgii, by ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie przebiegać etapami: najpierw wrócą do szkół uczniowie, otwarcie barów i restauracji nastąpi najpóźniej - zapowiedziała minister gospodarki Belgii Nathalie Muylle.

12:38

Koronawirus uderza w europejską gospodarkę. Wskaźnik nastrojów w gospodarce (ESI) spadł w marcu dramatycznie zarówno w strefie euro (-8,9 punktów - do 94,5), jak i UE (-8,2 - do 94,8 punktów) - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską. Zanurkowały też oczekiwania co do zatrudnienia - o 10,9 punktu (do 94,1) w strefie euro i o 9,7 punktu (do 94,8) w UE.

Według danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych KE obecny odczyt to najsilniejszy odnotowany miesięczny spadek ESI w eurolandzie (od 1985 r.). Wynika on z załamania się pewności co do przyszłości konsumentów i wszystkich sektorów biznesu.

12:26

W Belgii w ciągu doby wykryto 1063 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie 927 pacjentów jest hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. Całkowity bilans SARS-CoV-2 to powyżej 11 tys. zakażeń i ponad 500 zgonów. Dane opublikowało w poniedziałek centrum kryzysowe ds. Covid-19.

12:17

Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w Hiszpanii o 812 - do 7340. Poinformowało o tym hiszpańskie ministerstwo zdrowia.


Z jego szacunków wynika, że w ciągu 24 godzin liczba zakażeń SARS-CoV-2 zwiększyła się w Hiszpanii o ponad 6,3 tys. - do prawie 85,2 tys.

12:17

- W ostatnich dniach w Lombardii wiele zmieniło się w przebiegu epidemii koronawirusa, spada liczba przypadków zakażeń - powiedział przedstawiciel władz tego regionu Giulio Gallera. Jego zdaniem są to rezultaty wprowadzonych kroków.

Pracownik szpitala w Mediolanie w Lombardii (fot. PAP/EPA/Andrea Fasani) Pracownik szpitala w Mediolanie w Lombardii (fot. PAP/EPA/Andrea Fasani)
12:06

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 302 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łączna liczba zakażeń wzrosła do 1836 - poinformował w poniedziałek sztab powołany przez władze. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Moskwie - 212 w ciągu ostatniej doby.

12:05

Kilka tysięcy osób aresztowano za złamanie ograniczeń w ruchu osobowym na Sri Lance, a 1,5 tys. - w Malezji. Singapur wprowadza nowe restrykcje w przekraczaniu granic. Kambodża ogranicza wjazd dla obcokrajowców i zamyka kasyna.

12:04

Korea Płd. wzmacnia środki zapobiegania koronawirusowi. Od środy wszystkie osoby przybywające z zagranicy będą objęte obowiązkiem kwarantanny, a metro w Seulu będzie kursować o godzinę krócej. Komisja wyborcza zawiesiła też możliwość głosowania w 40 krajach.

11:57
Pracownik służb sanitarnych kontrolujący wracających do domów Australijczyków na lotnisku w Perth Pracownik służb sanitarnych kontrolujący wracających do domów Australijczyków na lotnisku w Perth. Premier Australii Scott Morrison poinformował, że rząd przeznaczy 130 mld dolarów australijskich (ok. 80 mld USD) na ratowanie miejsc pracy w sytuacji (fot.: PAP/EPA/RICHARD WAINWRIGHT)
11:42

00:58 niemcy-bez-planu-spec-maszewski.mp3 Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut niemiecki "Forsa" - aż 80 proc. lokalnych władz miejskich i gminnych nie ma żadnego planu awaryjnego na wypadek epidemii - relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)

 

11:38

W Belgii jest prawie 12 tysięcy osób zakażonych koronawirusem, liczba zgonów w wyniku powikłań przekroczyła 500. W ciągu ostatniej doby zmarły 82 osoby u których wykryto patogen, nowych przypadków zakażeń jest ponad tysiąc

11:38

W ciągu doby liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w krajach bałtyckich wzrosła prawie do 1600. To prawie sto więcej niż wczoraj. Najmniej zakażonych jest na Łotwie. Łotysze podali dzisiaj, że w kraju stwierdzono 376 zakażeń.

11:12

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że rząd przeznaczy 130 mld dolarów australijskich (ok. 80 mld USD) na ratowanie miejsc pracy w sytuacji, gdy - jak pisze Reuters - fale uderzeniowe wywołane pandemią koronawirusa wstrząsają gospodarką.

11:07

Europejski Urząd Policji Europol ostrzegł, że oszuści żerujący na lęku przed koronawirusem oferują ludziom fałszywe maski, lekarstwa, testy na COVID-19, a nawet szczepionki.

Europol ostrzegł zwłaszcza przed fałszywymi lekami dostępnymi w internecie. Agencja podała, że podczas niedawnej operacji Pandea policja znalazła 2000 stron sprzedających bezużyteczne pigułki, spreje i maści przeciwko koronawirusowi. Podczas akcji skonfiskowano około 4 mln paczek fałszywych leków w 90 krajach.

10:56

Kuba wysłała do Andory 39 lekarzy i pielęgniarek, którzy będą pomagać temu księstwu w opanowywaniu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformował szef kubańskiej Centralnej Jednostki Współpracy Medycznej Jorge Delgado Bustillo. 

Kuba wysłała w ciągu ostatnich 10 dni w związku z pandemią koronawirusa 508 pracowników służby zdrowia do Włoch oraz 11 krajów Ameryki Łacińskiej i basenu Morza Karaibskiego.

10:54

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut niemiecki "Forsa" - aż 80 proc. lokalnych władz miejskich i gminnych nie ma żadnego planu awaryjnego na wypadek epidemii. Ponad połowa burmistrzów stwierdziła, że nie otrzymuje od rządu wystarczającego wsparcia finansowego.

10:28

00:44 belgia-sprowadzenie do domu spec płomecka.mp3 Jeszcze około 20 tysięcy Belgów czeka na powrót do kraju z zagranicy. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem zamknięte są granice i wiele krajów wstrzymało ruch lotniczy - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

10:23

Brytyjski rząd zamówił przeszło 10 tysięcy respiratorów w konsorcjum zrzeszającym firmy lotnicze, a także zespoły samochodowej Formuły 1. W skład konsorcjum wchodzą między innymi firmy Airbus, BAE Systems, Ford, Rolls-Royce oraz siedem zespołów Formuły 1.

10:22

Rivka Paluch, doradca premiera Benjamina Netanjahu, została zakażona nowym koronawirusem - podał dziennik "Times of Israel". Kobieta spotkała się z Netanjahu w czwartek.

10:21

Rządowy zakaz wychodzenia z domu bez maseczek zdopingował Czechów do masowej akcji szycia domowych masek. Szyją je wszyscy - od zakonnic po celebrytów. W internecie kwitnie wymiana i handel. Maski stały się symbolem czeskiej solidarności w czasach epidemii.

Czeski żongler w masce przeciwwirusowej na ulicach Pragi Czeski żongler w masce przeciwwirusowej na ulicach Pragi (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
10:16

W krajach Kaukazu Południowego - Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji - odnotowano dotychczas łącznie 730 przypadków zakażeń koronawirusem. Trzy osoby zainfekowane zmarły w Armenii, a cztery w Azerbejdżanie. By zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w regionie obowiązują liczne restrykcje.

10:01

Ponad 10 tysięcy zakażeń koronawirusem i ponad 430 zgonów - to bilans epidemii w Belgii. 


00:37 belgia zakazenia spec płomecka.mp3 Ponad 4 tysiące Belgów jest hospitalizowanych, ponad 800 jest na oddziałach intensywnej terapii - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

09:54

W Moskwie ogłoszono powszechną samoizolację. Od dziś obowiązuje rozporządzenie lokalnych władz o ograniczeniu ruchu w mieście do minimum.


W najbliższych dniach w stolicy zaczną obowiązywać przepustki i kody QR. Na ulicach pojawią patrole policji i Gwardii Narodowej. W Rosji zostaną zaostrzone także  kary za naruszenie rygorów kwarantanny.

09:53

Popularny japoński komik Ken Shimura, który czerpał inspirację z amerykańskiej ikony komedii Jerry'ego Lewisa, zmarł na koronawirusa - podała agencja AP. Shimura jest pierwszą w Japonii sławną ofiarą COVID-19. Miał 70 lat.

09:50

Łącznie w USA odnotowano już ponad 2,4 tys. zgonów osób zakażonych koronawirusem. COVID-19 przyczynił się do śmierci ludzi w 48 stanach. Ostatnimi stanami bez ofiar śmiertelnych są Hawaje i Wyoming.

09:45

Prezydent Donald Trump ocenił, że prawdopodobnie na Wielkanoc przypadnie w USA szczyt umieralności na koronawirusa. Wyraził nadzieję, że liczbę zgonów uda się ograniczyć do 100-200 tys. - Nawet 2,2 mln Amerykanów zginęłoby gdybyśmy nie podjęli działań - powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu.

trump 1200.jpg
Koronawirus w USA. Donald Trump: szczyt umieralności przypadnie na Wielkanoc
09:44

W Korei Południowej wykryto 78 nowych przypadków koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 9.661 - poinformowały południowokoreańskie Centra Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC).

09:43

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc wezwał władze największych miast w kraju do przygotowania się do zamknięcia aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

09:40

Stan Nowy Jork przesuwa termin zamknięcia firm do 14 kwietnia. O przedłużeniu terminu zamknięcia firm nie mających najbardziej istotnego znaczenia dla funkcjonowania stanu, powiadomił w niedzielę gubernator Andrew Cuomo. Liczba osób zakażonych SARS-Cov-2 wzrosła w tym stanie do 59 513.

Zobacz także

Zobacz także