Stres, depresja, bezsenność - problemy Włochów w czasie pandemii. Uruchomiono telefoniczną pomoc

We Włoszech uruchomiony został bezpłatny ogólnokrajowy numer telefonu, pod którym udzielana jest pomoc psychologiczna w związku z pandemią koronawirusa. To inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Obrony Cywilnej.

2020-04-27, 15:30

Stres, depresja, bezsenność - problemy Włochów w czasie pandemii. Uruchomiono telefoniczną pomoc
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Rawpixel.com

Powiązany Artykuł

1200_Włochy_koronawirus_PAP.jpg
Iskierka nadziei we Włoszech. Liczba zmarłych z powodu COVID-19 najniższa od marca

Telefonicznej pomocy udzielać będzie codziennie od godziny 8 rano do północy ponad dwa tysiące specjalistów - poinformował resort zdrowia. Osobny numer telefonu oddano do dyspozycji osób, które będą dzwonić z zagranicy.

- To dobrze opracowana i ważna odpowiedź, by jak najlepiej stawić czoła wyzwaniu koronawirusa. W tym momencie ogromne znaczenie ma to, by być blisko osób, które potrzebują wsparcia emocjonalnego, by wsłuchać się w ich słabość i razem uporać się z lękami - oświadczył minister zdrowia Roberto Speranza.

Dyżury w telefonie zaufania czasów pandemii pełnić będą między innymi psycholodzy-wolontariusze z włoskiej Obrony Cywilnej.

Powiązany Artykuł

włochy_1200.jpg
Włoski rząd zdejmuje pierwsze obostrzenia. Ta decyzja może dziwić

Włosi zmagają się z niepokojem, stresem, depresją i bezsennością

Z sondażu przeprowadzonego przez badaczy uniwersyteckich z L'Aquili na przełomie marca i kwietnia, czyli po kilku tygodniach narodowej kwarantanny i licznych restrykcji wynika, że w ich rezultacie Włosi zmagają się z niepokojem, stresem, depresją i bezsennością.

REKLAMA

37 proc. ankietowanych odczuwa objawy stresu takiego, jak po traumie, a prawie 23 proc. ma symptomy nieprzystosowania się do nowej sytuacji. Ponad 21 proc. uczestników sondażu uskarża się na zwiększony poziom napięcia nerwowego. Kolejne wymienione objawy to niepokój (20 proc.), depresja (17 proc.) i bezsenność (7 proc.).

Jak wynika z sondażu, złe samopoczucie psychiczne częściej występuje u kobiet, zwłaszcza tych młodych.

W konkluzji swej analizy badacze stwierdzili, że wysoki wskaźnik negatywnych skutków kwarantanny w całym kraju wymaga monitorowania zdrowia psychicznego ludności w najbliższych tygodniach.

***

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej