Azja: zapasy szczepionek na niebezpiecznie niskim poziomie. UNICEF alarmuje
UNICEF, instytucja ONZ zajmująca się sprawami dzieci, alarmuje, że w wielu krajach Azji Południowej podczas epidemii koronawirusa wstrzymano rządowe programy szczepień. W Nepalu, Pakistanie i Bangladeszu zaobserwowano lokalne ogniska zarażeń odrą i błonicą.
2020-05-01, 01:47
Eksperci UNICEF są zaniepokojeni przerwaniem szczepień w krajach Azji Płd., które skupiają się na walce z koronawirusem wprowadzając ogólnokrajowe kwarantanny. Rodzice w tym czasie obawiają się szczepień lub nie mają możliwości dotarcia do placówek służby zdrowia.
Powiązany Artykuł
![szczepienie free shut 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/d1de9727-dfd2-45ff-b142-77801e1a71c9.jpg)
Szczepienia ochronne są tak samo ważne, jak w czasach przed pandemią
- Podczas gdy koronawirus nie zagraża poważnie dzieciom, zdrowie setek tysięcy dzieci może być zagrożonych przez zakłócenie regularnych szczepień - powiedział agencji AFP Jean Gough, dyrektor biura UNICEF w Azji Płd.
Zakłócenie łańcuchów dostaw
- Zapasy szczepionek są na niebezpiecznie niskim poziomie w niektórych krajach regionu z powodu zakłócenia łańcuchów dostaw, wywołanego zakazem podróży i odwołanymi lotami. Produkcja szczepionek również została zakłócona, wywołując dodatkowe braki - powiedział agencji Press Trust od India Paul Rutter, regionalny doradca UNICEF w Azji Płd.
W Nepalu, Pakistanie i Bangladeszu zaobserwowano w tym roku sporadyczne wybuchy epidemii odry i błonicy.
REKLAMA
W Nepalu ogniska odry zaobserwowano nie tylko w biedniejszych regionach kraju, ale ostatnio również w stolicy Katmandu oraz sąsiednim okręgu Lalitpur. W kwietniu w centralnie położonym okręgu Dhading zaraziło się 180 dzieci, z czego dwoje zmarło.
opr. Johns Hopkins University
REKLAMA
Ryzyko polio i błonicy
- Wzrost ognisk odry pokazuje, że poziom odporności dzieci obniżył się. Nie tylko odra jest niebezpieczna, dzieci są wystawione na wysokie ryzyko błonicy, polio i innych chorób, na które można szczepić - tłumaczył w dzienniku "The Kathmandu Post" dr Shyam Raj Upreti, były szef pionu pediatrii w ministerstwie zdrowia.
- Sytuacja jest dramatyczna wśród biedniejszych społeczności, gdzie nie ma placówek ochrony zdrowia lub są one daleko położone od skupisk ludzkich - powiedział Binod Shahi, działacz społeczny zajmujący się pomocą lokalnym społecznościom w trudno dostępnej, zachodniej części kraju. - Koronawirus nie jest jedynym zagrożeniem w Nepalu, ale również obostrzenia związane z ogólnokrajową kwarantanną. Jej efektem jest brak dostępu do żywności i służby zdrowia - tłumaczy.
UNICEF szacuje, że jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa 4,5 mln dzieci w Azji Płd. nie zostało zaszczepionych w ramach rządowych programów szczepień.
REKLAMA
mbl
REKLAMA