more_horiz
Wiadomości

Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Nowa instytucja naukowa powstaje w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 06:58
W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II, 18 maja, na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie - Angelicum - rozpocznie działalność Instytut Kultury św. Jana Pawła II.
Audio
  • Inauguracja działalności Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: shutterstock.com/Gasper Furman

Instytut to akademicka instytucja to inicjatywa polskich organizacji pozarządowych: Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura - Iuventa.

Jan Paweł II - 1991 - 1200.jpg
Dziś powiedziałby nam: "Nie lękajcie się". Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II

- To hołd na cześć wielkiego papieża - mówi dr Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja oraz założyciel "Teologii Politycznej". - Zależy nam na animowaniu dyskusji o najważniejszych sprawach Kościoła i współczesnego świata w odniesieniu do myśli Jana Pawła II. Nie chodzi o zamknięcie go w gablocie jak historycznego eksponatu, ale stałe odrywanie tego, co w nim żywe i aktualne z tego, co dzisiaj ciekawe, inspirujące i wartościowe - wyjaśnia Dariusz Karłowicz.

Interdyscyplinarne badania naukowe

Instytut będzie gościć naukowców, prowadzić interdyscyplinarne badania naukowe i prace dydaktyczne. Na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II studiował w latach 1946-48. Obronił tam pracę doktorską pt. "Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża".

Instytut Kultury Św. Jana Pawła II jest w całości finansowany ze środków prywatnych. Osoby chcące wesprzeć go finansowo mogą to zrobić za pośrednictwem stron internetowych Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

pg

Zobacz także

Zobacz także