Finanse Unii Europejskiej po ustaniu pandemii. Polska gotowa do negocjacji
Komisja Europejska przedstawi dziś zmieniony projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027 i założenia funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Z powodu dużych różnic zdań między krajami zapowiadają się trudne negocjacje.
2020-05-27, 08:02
Posłuchaj
Polska jest gotowa do kompromisu, ale stawia warunki. W unijnym budżecie Polska będzie bronić polityki spójności i rolnej przed cięciami. Minister do spraw europejskich Konrad Szymański podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, że Unia powinna kłaść nacisk na polityki tradycyjne, traktatowe, proinwestycyjne, czyli właśnie politykę spójności.
Powiązany Artykuł
Ryszard Czarnecki: Polska chce, żeby budżet i plan odbudowy UE przyjąć jak najszybciej
A jeśli chodzi o fundusz odbudowy oparty o zdolności pożyczkowe Unii Europejskiej, Warszawa domaga się, by wspierał on wszystkie kraje i wszystkie sektory. - My oczywiście dostrzegamy, że niektóre państwa są bardziej odporne na ten kryzys niż inne, że niektóre państwa odczują ten kryzys mocniej. Ale jeżeli bliżej spojrzymy na statystyki, zobaczymy, że wszystkie państwa członkowskie odczują ten kryzys w sposób bardzo poważny - podkreślił minister do spraw europejskich.
Nie tylko pożyczki
Spory będą się toczyć także o to, czy pieniądze będą wypłacane w formie bezzwrotnych dotacji, czy nisko oprocentowanych pożyczek. Grantów domagają się kraje Południa Europy, pożyczek zaś chce tak zwana oszczędna czwórka - Holandia, Austria, Dania i Szwecja.
Polska dopuszcza obie możliwości, ale z przewagą grantów. - Przede wszystkim granty, biorąc pod uwagę duże możliwości pożyczkowe Unii Europejskiej i rozłożenie tego planu na bardzo wiele lat, bo mówimy o perspektywie nawet 30, może nawet więcej niż 30 lat. Granty są możliwe, w sposób bardziej efektywny będą pomagały państwom członkowskim - podkreślił minister do spraw europejskich Konrad Szymański.
REKLAMA
Dodał, że już w kwietniu ustalono różne typy linii kredytowych, ale to nie wystarczy. - Oparcie całej polityki tylko na pożyczkach to nie jest krok wystarczający - powiedział minister Szymański.
Decyzje w czerwcu lub lipcu
Dodał, że Polska chce też, by w ramach priorytetowych działań antykryzysowych oprócz turystyki wspierane były także - infrastruktura, rolnictwo, transport, służba zdrowia oraz by utrzymywane były miejsca pracy. Po przedstawieniu dziś przez Komisję projektu budżetu na lata 2021-2027 i założeń funduszu odbudowy rozpoczną się negocjacje między krajami członkowskimi. Szczyt w tej sprawie spodziewany jest w przyszłym miesiącu lub na początku lipca.
mbl
REKLAMA
REKLAMA