Dr Gajewski: z USA współpracujmy też ws. wysokich technologii, także przestrzeni kosmicznej
- Ważna jest obecność wojsk USA w Polsce i w Europie, ważna jest współpraca w zakresie nowych technologii – komentował w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Łukasz Gajewski (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu) w kontekście relacji Polska-USA i wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Zaznacza, że trzeba patrzeć w przyszłość i współpracować z USA w dziedzinie nowych technologii i kwestii obecności w przestrzeni kosmicznej, także w wymiarze wojskowym.
2020-06-24, 18:46
Powiązany Artykuł
Ekspert PISM: planem A byłoby zwiększenie sił USA na wschodniej flance NATO i pozostawienie ich w Niemczech
Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Stanach Zjednoczonych. Wśród tematów, które leżą w centrum ciężkości tej wizyty i rozmów z administracją USA, są sprawy wojskowe, ekonomiczne, energetyczne, energetyki jądrowej, 5G.
Czytaj także
Kwestia obronności
Ważną kwestią, która jest przedmiotem rozmów jest relokacja wojska USA w Niemiec i ew. przerzucenie części tych sił do Polski.
- Ważna jest obecność wojsk amerykańskich zarówno w Polsce, jak i w Europie. Temat ten poruszał niedawno generał Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie – komentował w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Łukasz Gajewski (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu).
- Trzeba wzmacniać wschodnią flankę NATO – zaznaczył dr Łukasz Gajewski (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu). - Polska posiada realną opcję, by pozyskać część wojsk amerykańskich – dodał. Podkreślił przy tym, że w kontekście funkcjonowania Sojuszu i relacji transatlantyckich, obecność wojsk USA w Europie, ta obecność powinna być silnie zaznaczona. – Jak to określają amerykańscy wojskowi, „lead – not leave” - zaznaczył.
REKLAMA
Ważna jest obronność - ale i nowe technologie, trzeba patrzeć w przyszłość
Ekspert Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu dr Łukasz Gajewski mówi, że warto skupiać się oprócz problemów bieżących na kwestiach przyszłościowych, modernizacji sił zbrojnych, technologiach, w tym tych związanych z przestrzenią kosmiczną. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał niedawno płk. Marcina Górkę pełnomocnikiem ds. przestrzeni kosmicznej. Z kolei w NATO przestrzeń kosmiczna została uznana za piątą domenę operacyjną. USA utworzyły siły kosmiczne.
Ekspert podkreślił, że ważna jest w tym kontekście łączność, budowa satelitów, by obserwować sytuację na różnych potencjalnych teatrach działań wojennych nie tylko podczas wojny, ale i w czasie pokoju. – Zapewnienie płynności wymiany informacji jest również bardzo ważne – dodał. Wspomniał o koncepcie „unblinking eye” - możliwości obserwacji sytuacji poprzez nowoczesne środki technologiczne, które zakładają stały i niezakłócony monitoring kluczowych przestrzeni.
Dr Łukasz Gajewski (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu) powiedział, że trzeba się przygotowywać do przyszłych konfliktów - zaznaczył też nasz rozmówca, wskazując na modernizację i nowe technologie w sferze militarnej. Jak mówił, wojskowość wkracza w nowy wymiar.
Zaznaczył, że Amerykanie się modernizują w zakresie wojskowym, unowocześniają swoje siły zbrojne.
REKLAMA
Pierwsza wizyta w Białym Domu w czasie pandemii
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu i jego rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem to pierwsze odwiedziny przywódcy innego państwa w Białym Domu w czasie trwającej wciąż pandemii.
W skład polskiej delegacji do Waszyngtonu wchodzą m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Krzysztof Szczerski z kancelarii prezydenta, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
W rozmowach po stronie amerykańskiej udział biorą m.in. wiceprezydent Mike Pence, sekretarze stanu i obrony, a także doradca prezydenta USA Jared Kushner.
***
REKLAMA
Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl
REKLAMA