more_horiz
Wiadomości

W USA obalane są kolejne pomniki. "Rzucały cień na marzenia naszych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 03:40
Na fali protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji wobec Afroamerykanów, kolejne stany Południa USA zrywają z przeszłością z okresu niewolnictwa i bratobójczej Wojny Secesyjnej z lat 1861-65.
Pomniki zaczęto usuwać na fali masowych demonstracji przeciwko brutalności policji
Pomniki zaczęto usuwać na fali masowych demonstracji przeciwko brutalności policjiFoto: East News/Associated Press
Protesty USA 1200 PAP (2).jpg
USA: stan Missisipi usuwa symbol Konfederacji ze swojej flagi

W Richmond, stolicy stanu Wirginia zdemontowano, na polecenie burmistrza miasta Levara Stoney'a, konny pomnik generała wojsk Konfederatów Thomasa Jonathana Jacksona, o przydomku "Stonewall".

Czytaj także:

Demontażowi pomnika, który stał w centrum miasta, przy reprezentacyjnej Monument Avenue, przyglądało się kilkaset osób. Kiedy dźwig podniósł pomnik z cokołu, rozległy się oklaski. - To trzeba było zrobić już dawno. Jeden pomnik zdjęty, wiele innych czeka - powiedział uczestnik zgromadzenia, Afroamerykanin Brent Holmes.

1200_USA_PAP.jpg
Protestujący w USA próbowali obalić pomnik Andrew Jacksona. Powstrzymała ich policja

"Poczucie wdzięczności"

Inny Afroamerykanin, długoletni mieszkaniec Richmond, Eli Swann, powiedział dziennikarzom, że "odczuł ogarniające go poczucie wdzięczności" bowiem razem z wieloma innymi osobami od wielu tygodni uczestniczył w demonstracjach, domagając się usunięcia pomnika.

Dodał, że jako czarnoskóry czuł się urażony, iż jest tak wiele pomników upamiętniających generałów wojsk Konfederacji, którzy "walczyli przeciwko nam".

Stoney: możemy zacząć skupiać się na przyszłości

Burmistrz Stoney, 39-letni Afroamerykanin, uzasadnił usunięcie pomnika koniecznością "odwrócenia karty" historii miasta. - Te pomniki, chociaż historyczne, rzucały cień na marzenia naszych dzieci. Usuwając je, możemy zacząć skupiać się na przyszłości - powiedział burmistrz w nagraniu wideo umieszczonym na Twitterze.

Wcześniej gubernator Wirginii Ralph Northam polecił usunięcie pomnika jeszcze bardziej znaczącej postaci, naczelnego dowódcy wojsk Konfederacji, generała Roberta E. Lee. Pomnik stoi na terenie należącym do władz stanowych, jednak jego usunięcie zostało odroczone do czasu rozstrzygnięcia przez sąd dwóch pozwów mających to uniemożliwić.

Władze innego stanu Południa - Missisipi - usunęły z flagi stanowej symbol Konfederacji jako kojarzący się z okresem niewolnictwa. Missisipi było ostatnim stanem Południa, którego flaga nosiła ten symbol - niebieskiego krzyża na czerwonym tle, ozdobionego białymi gwiazdami.

pb

Zobacz także

Zobacz także