"Historyczne wydarzenie". Polscy europosłowie podczas debaty w PE o ustaleniach szczytu

Polscy europosłowie zgodnie uznali, że porozumienie unijnych przywódców w sprawie pakietu finansowego było historycznym wydarzeniem. Jednak w zależności od przynależności partyjnej różnią się oni w opiniach na temat tego, czy porozumienia wymaga poprawek.

2020-07-23, 15:11

"Historyczne wydarzenie". Polscy europosłowie podczas debaty w PE o ustaleniach szczytu
Budynek Parlamentu Europejskiego. Foto: RossHelen/ Shutterstock

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat ustaleń szczytu zakończonego we wtorek nad ranem. Wielu deputowanych z większości grup skrytykowało cięcia w wydatkach w unijnym budżecie na najbliższych 7 lat i złagodzone zapisy dotyczące powiązania oceny praworządności z unijnymi funduszami.

Powiązany Artykuł

jadwiga wiśniewska 1200 fb.jpg
"Ogromny sukces rządu i Mateusza Morawieckiego". Jadwiga Wiśniewska o wynegocjowanym budżecie UE dla Polski

Gratulacje i podziękowania - tak rozpoczynali swoje przemówienia polscy europosłowie, ale później już inaczej stawiali akcenty, zwłaszcza w sprawie zapisów dotyczących praworządności.

Posłuchaj

PE: polscy europosłowie podczas debaty o ustaleniach szczytu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Ważnym elementem, bardzo ważnym jest to, że środki europejskie będą chronione mechanizmem praworządności. To niewątpliwy sukces - powiedział Andrzej Halicki z PO.

Potrzeba współpracy, nie jałowych sporów

Z kolei europoseł Kosma Złotowski odniósł się do apeli o konieczności zaostrzenia zapisów praworządnościowych. Mówił, że to co jest nazywane mechanizmem ochrony praworządności to próba stworzenia pozatraktatowego narzędzia wpływania na państwa członkowskie, który "nie jest oparty o fakty i dane, ale o sympatie i antypatie do rządów krajowych".

- Niektórzy na tej sali chcieliby wykorzystać instrument praworządności do nacisków na nielubianych premierów czy nielubianych rządów - powiedział Kosma Złotowski.

Według niego, niczego nie trzeba zmieniać w ustaleniach przywódców na szczycie. - Mam nadzieje, że Parlament Europejski nie zepsuje wyniku tych trudnych negocjacji stawiając nierealne żądania. Bardziej niż kiedykolwiek Europejczycy potrzebują dziś współpracy, a nie jałowych sporów - dodał.

REKLAMA

Innego zdania jest Andrzej Halicki. - Ten budżet trzeba poprawić - mówił. I negatywnie ocenił, między innymi, ograniczenia wydatków na zdrowie i transformację energetyczną.

Czytaj także:

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej