Brak grantów za "strefy wolne od LGBT". Szydło: takie stanowisko jest nie do zaakceptowania

Była premier Beata Szydło pyta Komisję Europejską o wstrzymane wypłaty unijnych funduszy sześciu polskim miastom, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od ideologii LGBT" lub "prawach rodzin". Decyzję w sprawie zablokowania dofinansowania z unijnego programu "Partnerstwo miast" podjęła komisarz do spraw równości Helena Dalli, a poparła ją dziś przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

2020-07-30, 19:21

Brak grantów za "strefy wolne od LGBT". Szydło: takie stanowisko jest nie do zaakceptowania
Beata Szydło. Foto: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

"Takie stanowisko Komisji Europejskiej jest nie do zaakceptowania, gdyż uderza w fundamentalne wartości, jak na przykład prawa rodzinne, które w Unii powinny być szczególnie chronione. Polska Konstytucja chroni rodzinę. Rodzice mają prawo decydowania o wychowaniu swoich dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Nie ma w tym żadnej sprzeczności z duchem i prawem Unii Europejskiej" - napisała Beata Szydło.

Dodała, że stanowisko Komisji jest sprzeczne z zagwarantowaną w traktatach wolnością poglądów i że jest to dyskryminacja polskich samorządów broniących praw rodzin.


Powiązany Artykuł

Parada równości warszawa lgbt shutt free-1200.jpg
Decyzja UE: polskie miasta nie dostaną pieniędzy ze względu na "strefy wolne od LGBTI"

Pytania Beaty Szydło

Była premier napisała, że unijny traktat wyraźnie stanowi, że Komisja Europejska ma obowiązek szanować tożsamość narodową poszczególnych państw i że zarówno samorządy, jak i obywatele mają prawo do swobodnego kształtowania własnych poglądów.

Beata Szydło spytała Komisję "czy to ze względu na Kartę Rodziny" odrzuciła ona 6 polskich wniosków. Europoseł chce także dowiedzieć się, czy decyzja o odrzuceniu polskich wniosków jest zgodna z prawem i na jakiej podstawie została podjęta oraz czy Komisja Europejska nie uważa, że rodzina to jedna z fundamentalnych wartości w Europie.

REKLAMA

Wcześniej decyzję Komisji skrytykowali przedstawiciele rządu. Pytana dziś o krytykę władz w Warszawie rzecznik Komisji przytoczyła krótki komentarz przewodniczącej, Ursuli von der Leyen: "Nasze traktaty gwarantują, że każdy w Europie może być, kim jest, ma prawo mieszkać, jak chce, kochać kogo chce i mierzyć tak wysoko jak chce. Będę dążyć do Unii równości". Taki jest również wpis na Twitterze szefowej Komisji Europejskiej.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej