Nauka w służbie sprawiedliwości. Włoscy matematycy chcą walczyć z mafią
Matematyka może pomóc odkryć, kto zajmuje kluczową pozycję w klanach mafii. Tę hipotezę przedstawili naukowcy, którzy twierdzą, że tworząc wykresy rekonstruujące relacje między mafiosami, możliwe jest ustalenie kanałów komunikacji i ról pośredników oraz szefów.
2020-08-06, 03:41
Taką ofertę pomocy wymiarowi sprawiedliwości przedstawiła międzynarodowa grupa badaczy, między z innymi z uniwersytetów w Mesynie i Palermo na Sycylii. Ich pracami kierowała Lucia Cavallaro. Rezultaty zaś zrelacjonowano w międzynarodowym internetowym piśmie naukowym "Plos One".
Powiązany Artykuł
170 milionów euro w przejętym mieniu. Policje dwóch krajów uderzyły w mafię
Według naukowców wystarczy rozrysować w formie wykresu matematycznego zarejestrowane kontakty i spotkania mafiosów, by dowiedzieć się, kto wśród nich jest szefem, a kto działa jako pośrednik, przekazując informacje od bossów do szeregowych członków klanów.
Krótki łańcuch decyzyjny
Punktem wyjścia badaczy było prawdziwe zdarzenie z kroniki kryminalnej, któremu postanowili się przyjrzeć. Była to decyzja o postawieniu przed sądem członków gangu cosa nostra z Mesyny, który przeniknął do jednego z przetargów w mieście.
Czytaj także:
- Największa antymafijna operacja służb na Sycylii. Prawie sto osób zatrzymanych
- Włochy: u wybrzeży Sycylii skonfiskowano narkotyki o wartości 50 mln euro
Przechwycone przez wymiar sprawiedliwości rozmowy telefoniczne między członkami klanu i ich spotkania rozrysowano na wykresach, na których poszczególni osobnicy zostali przedstawieni jako węzły, połączone liniami wskazującymi na ich wzajemne kontakty. Analizując tę sieć relacji, odkryto, że łańcuch decyzyjny jest krótki, a informacje przekazywane są tylko poprzez kilka etapów kontaktów dla zachowania dyskrecji.
REKLAMA
mbl
REKLAMA