Blisko kosmicznego zderzenia. Niezidentyfikowany obiekt przeleciał tuż przy ISS

2020-09-23, 08:42

Blisko kosmicznego zderzenia. Niezidentyfikowany obiekt przeleciał tuż przy ISS
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Foto: NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wykonała pomyślnie w nocy z wtorku na środę czasu europejskiego manewr mający na celu uniknięcie zderzenia z najprawdopodobniej fragmentami rakiety nośnej, lub nieczynnego już satelity - poinformował na Twitterze szef agencji kosmicznej NASA Jim Bridenstine.

"Manewr zakończony. Astronauci wychodzą z ukrycia" - napisał Bridenstine.

Na czas przelotu, niezidentyfikowanych jeszcze szczątków, załoga ISS, w której skład wchodzi dwóch Rosjan Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy schroniła się na pokładzie statku "Sojuz" przycumowanego do stacji.

Powiązany Artykuł

1200_SLS_YT.jpg
Przygotowania do lotu załogowego na Księżyc zakończone sukcesem. Udany test rakiety SLS

"Kosmiczne śmiecie" przeleciały w odległości ok. 1,9 km od ISS. Stacja w przeszłości dokonywała już podobnych manewrów, aby uniknąć uszkodzenia w przypadku bezpośredniego uderzenia metalowych szczątków.



Wcześniej informowano, że ISS znajdowała się w tzw. czerwonej strefie, oraz że prawdopodobieństwo uderzenia obiektów w stację było duże.

Czytaj także:


Powiązany Artykuł

1200_Dragon_kosmos_PAP.jpg
"Czułem się jak wewnątrz zwierzęcia". Astronauta z Dragona po historycznym locie

Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi, tak więc nie można ustalić ich pochodzenia.



Bliska przestrzeń okołoziemska jest już poważnie "zaśmiecona" pozostałościami wcześniejszych misji kosmicznych, głównie fragmentami rakiet nośnych i nieczynnymi już satelitami.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

fc

Polecane

Wróć do strony głównej